
Koreańskie reaktory w polskich elektrowniach atomowych

Jest poniedziałek, 31. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Koreańskie reaktory w polskich elektrowniach atomowych
Polskie spółki ZE PAK, PGE oraz koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie (woj. łódzkie) w oparciu o koreańską technologię. List podpisano w poniedziałek w Seulu. W treści listu spółki deklarują się wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu. Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r. Na spotkaniu obecni byli minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin oraz minister Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. Lee Chang-Yang. Ministrowie podpisali porozumienie o współpracy, w którym deklarują dołożenie wszelkich starań w celu wsparcia projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji.
Obecnie w Pątnowie znajduje się ostatnia elektrownia na węgiel brunatny, należąca do ZE PAK. Dlatego też lokalizacja posiada niezbędną infrastrukturę. W przyszłości w Piątnowie ma działać elektrownia atomowa z reaktorami zaprojektowanymi w Korei Płd. Koreański reaktor APR 1400 to reaktor generacji III+, wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji, oferujący najbardziej zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa.
Rosjanie nie zablokowali ukraińskich portów, mimo wycofania się z porozumienia o bezpiecznym eksporcie ONZ
W sobotę rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Federacja Rosyjska zawiesza swój udział w porozumieniu o eksporcie zboża z Ukrainy. Decyzja miała być konsekwencją ataków dronami na okręty Floty Czarnomorskiej przeprowadzonej w Sewastopolu na Krymie. O atak Rosjanie oskarżają Ukrainę. Władze Kremla przekazały, że incydent zmusił Rosjan do wycofania się z umowy o żegludze zbożowej na Morzu Czarnym.
Eksport został wstrzymany w niedzielę. Jak jednak przekazali dziennikarze agencji Reuters, w poniedziałek z ukraińskich portów wypłynęło 12 statków z 354,5 tonami zboża. Oznacza to, że mimo wycofania się z porozumienia o eskorcie statków towarowe przez Morze Czarne, Moskwa nie zablokowała portów. – Cywilne statki towarowe nigdy nie mogą być celem wojskowym ani „zakładnikiem”. Żywność musi być eksportowana – przekazał Amir Abdullah, urzędnik ONZ, który koordynuje program porozumienia.
W poniedziałek Rosjanie zaatakowali Kijów. Ukraińskie wojsko zestrzeliło 44 z 50 rosyjskich pocisków. Pozostałe uszkodziły infrastrukturę energetyczną, co spowodowało przerwę w dostawach prądu. Atak uszkodził też system pomp w stolicy. 80 procent budynków pozostało bez bieżącej wody. W regionie kijowskim ucierpiały 2 osoby, które są ranne.
Luiz Inácio Lula da Silva nowym prezydentem Brazylii
Niedzielną drugą turę wyborów prezydenckich w Brazylii wygrał Luiz Inácio Lula da Silva. Jak ogłosił brazylijski Najwyższy Trybunał Wyborczy, zdobył on 50,90 procent głosów, a jego rywal, urzędujący szef państwa, Jair Bolsonaro – 49,10 procent. – Brazylia potrzebuje pokoju i jedności. Będę rządził dla 215 milionów Brazylijczyków […] Nie ma dwóch Brazylii, tylko jeden naród […] Nadszedł czas, by przywrócić pokój – powiedział po ogłoszeniu wyników Luiz Inácio Lula da Silva.
Luiz Inácio Lula da Silva pełnił już urząd prezydenta w latach 2003-2011. Teraz zostaje prezydentem po raz trzeci po 11-letniej przerwie. Krótko po ogłoszeniu wyników niedzielnego głosowania prezydent Francji pogratulował nowo wybranemu prezydentowi Brazylii. – Razem połączymy siły, aby sprostać wielu wspólnym wyzwaniom i odnowić więź przyjaźni między naszymi krajami – przekazał Emmanuel Macron. Jair Bolsonaro był prezydentem od 1 stycznia 2019 roku.

Imperiofobia z innej perspektywy
🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”
Bruno MAÇÃES: Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
