
Jest środa, 7. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
KGHM: Atom w Polsce w ciągu najbliższych 10 lat
Elektrownie atomowe powstaną w Polsce do końca najbliższej dekady. KGHM Polska Miedź SA podpisała memorandum ze światowym liderem technologii SMR.
Jak wynika z podpisanego przez KGHM Polską Miedź SA oraz SN Nuclearelectrica SA, Polska wdroży na swoim terenie technologię małych elektrowni jądrowych. Według komunikatu spółki, elektrownie atomowe powstaną w Polsce w ciągu najbliższej dekady. Pierwsza z nich ma zapewnić dostawy energii do zakładów należących do KGHM. W tym zakresie KGHM złożył już wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii i przygotowania studium lokalizacyjnego. W tym celu trwają prace nad utworzeniem w Polsce Symulatora Sterowni SMR (Centrum Edukacji – Centrum E2) do szkolenia operatorów i specjalistów jądrowych, czytamy w komunikacie spółki. Więcej na temat polskiej energetyki jądrowej pisze na łamach Wszystko co Najważniejsze m.in. Minister Energii, Krzysztof TCHÓRZEWSKI w tekście “Dlaczego Polska potrzebuje atomu?” [LINK]. Wspomina o tym również Tomasz NOWACKI, były dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii oraz Państwowego Instytutu Geologicznego w “Energetyka jądrowa. Szybki zysk czy tania energia dla następnych pokoleń?” [LINK].
Przejście na energetykę jądrową w 100 proc. jest jednym z elementów, który za konieczny uważa prof. Marcin PIĄTKOWSKI, ekonomista w Akademii Leona Koźmińskiego, autor książki „Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu” o czym pisze w artykule “Polska moich marzeń”, który ukazał się na łamach 43. numeru miesięcznika Wszystko co Najważniejsze.
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Afryce i rozmowy o dostawach surowców energetycznych do Polski
We wtorek, pierwszym przystankiem Prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce była Nigeria. To pierwsza oficjalna wizyta w Nigerii od momentu ustanowienia relacji dyplomatycznych 60. lat temu. Tematem wszystkich rozmów w Afryce Zachodniej są dostawy surowców energetycznych do Polski, kryzysu żywnościowego, a także propagandy płynącej z Kremla. Podczas wtorkowej wizyty w Abudży, stolicy Nigerii, Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Muhammadu Buharim. Prezydent Duda przekazał, że polska gospodarka może zaoferować nigeryjskim partnerom produkty, które do tej pory były importowane do Nigerii z Rosji czy Chin. Podczas spotkania podpisano memorandum o współpracy obu krajów w zakresie rolnictwa.
„Z punktu widzenia energetycznego dzisiejsze rozmowy są dla nas bardzo ważne, jeśli chodzi o dostawy gazu LNG oraz ropy naftowej do Polski i Unii Europejskiej z Nigerii. Nigeria jest krajem bardzo zasobnym w te surowce. Pierwsze dostawy do naszego terminalu w Świnoujściu, do gazoportu polskiego, a także import ropy naftowej przez Lotos miały już miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Chcielibyśmy tę współpracę zacieśniać. Chcielibyśmy, aby dostawy do naszego kraju z Nigerii były większe, a na tym polu następował rozwój naszych relacji gospodarczych” – mówił Prezydent Duda. Z kolei dziś rano, Prezydent przybył do Wybrzeża Kości Słoniowej, skąd w czwartek, uda się do stolicy Senegalu – Dakaru, na rozmowy z prezydentem Macky Sallem. Podczas wizyty prezydentowi towarzyszyć będzie pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
Fala upałów w Kalifornii
Kalifornia może doświadczyć przerw w dostawach prądu, ponieważ nowa fala upałów mocno obciąża sieć energetyczną. Operator sieci w Kalifornii wydał w poniedziałek alarm awaryjny dla sieci energetycznej i ponowił wezwania do znalezienia sposobów oszczędzania energii elektrycznej w tym tygodniu w godzinach popołudniowych i wieczornych, co ma zapobiec przerwom w dostawach. Kalifornijski Niezależny Operator Systemu – CAISO (California Independent System Operator) dostarcza energię do około 80% stanu. – Weszliśmy teraz w najbardziej intensywną fazę tej fali upałów. […] Prognozowany popyt na poniedziałek i wtorek jest na rekordowym poziomie, a potencjał rotacyjnych przestojów znacznie wzrósł – powiedział Elliot Mainzer, dyrektor generalny operatora sieci. Jak stwierdził Marc Chenard, prognostyk w Weather Prediction Center, z rekordową falą upałów Kalifornia będzie zmagać się do piątku. Wedle prognoz w kalifornijskiej stolicy, Sacramento, termometry mogą pokazać 45 stopni Celsjusza (114 stopni Fahrenheita), co byłoby pobiciem wcześniejszego miesięcznego rekordu 41 stopni. Dzienne rekordy mają również zostać pobite w San Jose i Los Angeles, gdzie odpowiednio prognozuje się 40 stopni °C (104 °F) i 42 stopni °C (109 °F). Jak podaje Bloomberg, Kalifornia ledwo uniknęła wprowadzenia rotacyjnych wyłączeń już w poniedziałek, więc nie jest pewne czy uniknie blackoutu we wtorek, kiedy zapotrzebowanie na energię potencjalnie osiągnie najwyższy poziom w historii tego stanu. Ma to związek z ponownym otwieraniem szkół i firm po długim świątecznym weekendzie z okazji Święta Pracy

W jaki sposób Rosja może stać się częścią nowoczesnego świata?
🎧 #ZapowiedźNumeru:
„Nasza Europa ma problem”
| 44. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].