Popołudniowe Espresso: Petteri ORPO premierem Finlandii
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Petteri ORPO premierem Finlandii

Lider Koalicji Narodowej, Petteri ORPO, uzyskał we wtorek wotum zaufania fińskiego parlamentu. W skład nowej koalicji rządzącej wchodzą cztery partie o profilu konserwatywnym, nacjonalistycznym i liberalnym.

Popołudniowe Espresso: Finlandia 31. członkiem NATO
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Finlandia 31. członkiem NATO

Finlandia we wtorek zostaje przyjęta do Sojuszu w drodze najszybszego procesu ratyfikacji w historii NATO. W wyniku tej akcesji NATO podwoi długość swoich granic z Rosją. 

Popołudniowe Espresso: Rosyjska broń jądrowa na Białorusi
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rosyjska broń jądrowa na Białorusi

Prezydent Rosji, Władimir Putin, zapowiedział rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białorusi. Ma zostać rozlokowana w ciągu najbliższych kilku miesięcy, najpewniej do lipca.

Popołudniowe Espresso: Szwecja i Finlandia w NATO
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Szwecja i Finlandia w NATO

W uroczystości wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych tych krajów a także ambasadorowie państw członkowskich. Podpisanie dokumentów nastąpiło niecały tydzień po zgodzie na przyjęcie dwóch państw nordyckich, którą udzielili przywódcy Sojuszu podczas szczytu w Madrycie. 

Popołudniowe Espresso: Finlandia w NATO?
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Finlandia w NATO?

Prezydent Finlandii Sauli NIINISTO i premier Sanna MARIN powiedzieli, że Finlandia powinna złożyć wniosek o przyjęcie do NATO.

Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

#NajważniejszeDnia. Nowe siły w NATO

W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, podkreśla, że dziś – 12 maja – swój akces do NATO zgłasza Finlandia.

Prof. Artur GRUSZCZAK: Szwecja i Finlandia – skandynawska ścieżka do NATO
Prof. Artur GRUSZCZAK

Prof. Artur GRUSZCZAK

Szwecja i Finlandia – skandynawska ścieżka do NATO

Agresywna polityka Kremla wywołała silny niepokój w krajach nienależących do Sojuszu Północnoatlantyckiego, wśród nich w Szwecji i Finlandii. Opcja członkostwa tych krajów w NATO, do tej pory postrzegana jako niekonieczna i mało prawdopodobna, nagle stała się przedmiotem ogólnonarodowych debat w obydwu krajach.

Carl BILDT: Finlandia i Szwecja w NATO?
Carl BILDT

Carl BILDT

Finlandia i Szwecja w NATO?

Podczas gdy rosyjskie wojska przegrupowują się i przygotowują do kolejnej ofensywy na Ukrainie, szczególnie istotną rolę zaczynają odgrywać inne fronty, w tym Finlandia i Szwecja.