Popołudniowe Espresso: Petteri ORPO premierem Finlandii

Petteri ORPO premierem Finlandii

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 21. czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Petteri ORPO nowym premierem Finlandii

Lider Koalicji Narodowej, Petteri ORPO, uzyskał we wtorek wotum zaufania fińskiego parlamentu. W skład nowej koalicji rządzącej wchodzą cztery partie o profilu konserwatywnym, nacjonalistycznym i liberalnym. Jego gabinet tworzy 22 ministrów. Za kandydaturą ORPO, przewodniczącego liberalno-konserwatywnej Koalicji Narodowej (KOK), zagłosowało 107 deputowanych w 200-osobowej Eduskuncie. Przeciw było 81 posłów.

„Dziękuję za okazane zaufanie” – powiedział Petteri ORPO w parlamencie. Formowanie nowej koalicji rządowej i uzgadnianie programu zajęło około siedmiu tygodni i było jednym najdłuższych takich procesów w powojennej historii kraju. W rządzie ORPO, spośród 22 ministrów, 13 – to kobiety. W fińskiej prasie podkreślono, że ma wymiar historyczny. Udział kobiet jest większy niż w rządzie Sanna Marin, który już wcześniej określany był jako „kobiecy”.

Trwają poszukiwania łodzi podwodnej Titan

Łódź podwodna OceanGate Titan zaginęła. Na jej pokładzie znajdowało się pięć osób. Jak wskazuje „New York Times” o tym, że łódź może ulec zniszczeniu eksperci informowali już w 2018 r. Jak pisze „NYT”, list do OceanGate podpisało kilkudziesięciu specjalistów ze stowarzyszenia Marine Technology Society (MTS). Ostrzegali oni, że mieli „jednomyślne obawy” na temat prac nad łodzią Titan i planów eksploracji wraku Titanica za jej pomocą. Pasażerowie rejsu, kosztującego 250 tys. dolarów, musieli też podpisać umowę, w której znajdowało się ostrzeżenie, że łódź jest eksperymentalna i nie została poddana certyfikacji przez żadną organizację, a podróż może zakończyć się obrażeniami lub śmiercią.

W rejonie poszukiwań zaginionej w niedzielę łodzi podwodnej kanadyjski samolot wykrył podwodne odgłosy – poinformowała we wtorek Straż Przybrzeża USA (USCG). Po niecałych dwóch godzinach od zanurzenia urwał się z nią kontakt i łódź nie wynurzyła się o planowanej porze. W poniedziałek wieczorem informowano, że tlenu w łodzi starczy na 40 godzin. Na pokładzie jednostki jest pięć osób, w tym brytyjski miliarder i podróżnik Hamish HARDING oraz ojciec i syn pochodzący z jednej z najbogatszych pakistańskich rodzin. Poszukiwania łodzi cały czas trwają.

Chiny planują wybudować militarny ośrodek szkoleniowy na Kubie

Chiny i Kuba negocjują obecnie plany budowy wojskowego ośrodka szkoleniowego na Kubie. Nie spodobało się to władzom USA, które obawiają się obecności chińskich żołnierzy i operacji wywiadowczych blisko granic USA. Operacje mogłyby być przeprowadzane z odległości zaledwie 160 kilometrów od amerykańskiego wybrzeża – pisze dziennik „Wall Street Journal”. Dyskusje dotyczące ośrodka na Kubie są na zaawansowanym poziomie, ale jeszcze nie zostały zakończone – o czym informują amerykańskie raporty wywiadowcze, na jakie powołuje się „WSJ”. Administracja prezydenta Joe BIDENA skontaktowała się z kubańskimi władzami, aby próbować powstrzymać wdrożenie umowy.

Źródła „WSJ” w amerykańskich władzach i wśród byłych przedstawicieli administracji przekazały, że nowy ośrodek na Kubie może zapewnić Chinom możliwość stacjonowania żołnierzy na wyspie i rozszerzenia sposobu gromadzenia danych wywiadowczych, w tym poprzez podsłuchy elektroniczne, przeciwko Stanom Zjednoczonym. Wedle „WSJ” władze USA najbardziej zaniepokojone są tym, że planowany obiekt ma być częścią chińskiego Projektu 141, inicjatywy Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, mającej na celu stworzenie kolejnych chińskich baz wojskowych na świecie oraz sieci wsparcia logistycznego dla chińskich sił.

Edward LUCAS
Ukraina to nie Izrael. Szczyt NATO w Wilnie

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

„Europa w stanie wojny” 53. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 czerwca 2023