Popołudniowe Espresso: Finlandia 31. członkiem NATO

Finlandia 31. członkiem NATO

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 4. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Finlandia 31. członkiem NATO

Finlandia we wtorek zostaje przyjęta do Sojuszu w drodze najszybszego procesu ratyfikacji w historii NATO. W wyniku tej akcesji NATO podwoi długość swoich granic z Rosją. „Za kilka godzin Finlandia zostanie członkiem Sojuszu. To wspaniały sposób na uczczenie rocznicy powstania NATO, 74 lata temu” – powiedział Sekretarz Generalny Jens STOLTENBERG. „Cieszę się i jestem dumny, że będę mógł powitać Finlandię w Sojuszu; kilka lat temu nie do pomyślenia było, że ten kraj przystąpi do NATO” – podkreślił STOLTENBERG.

Finlandia złożyła wniosek o członkostwo w maju 2022 roku. W ubiegły czwartek parlament Turcji ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do Sojuszu. Był to ostatni kraj, który zgodził się na przyjęcie Finlandii. „Nasze 20 lat pracy zostaje w końcu przypieczętowane. Miejsce Finlandii jest na Zachodzie. Ta droga kończy się dzisiaj” – oświadczył we wtorek szef zwycięskiej w ostatnich wyborach parlamentarnych Koalicji Narodowej Petteri ORPO, typowany na przyszłego premiera.

Prezydent Andrzej DUDA odebrał Ogień Pokoju na Igrzyska Europejskie

W podziedziałek prezydent Andrzej DUDA z małżonką Agatą KORNHAUSER–DUDĄ oraz z przedstawicielami Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także polskimi sportowcami wzięli udział w uroczystości przekazania Ognia Pokoju, w związku z organizowanymi przez Polskę Igrzyskami Europejskimi. Ogień, od którego 21 czerwca w Krakowie odpalony zostanie znicz Igrzysk Europejskich, przekazał prezydentowi Andrzejowi DUDZIE szef Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), Spyros CAPRALOS, w Rzymie.

„Za 80 dni, po pokonaniu ponad 1500 kilometrów ten ogień będzie rozgrzewał serca ok. 7 tysięcy sportowców z całej Europy, którzy przyjadą do naszego kraju, aby realizować współzawodnictwo sportowe w największej w 2023 roku sportowej imprezie na świecie, jaką są Igrzyska Europejskie – powiedział Andrzej DUDA”. W Rzymie prezydent DUDA podkreślił, że mocno wierzy, że Igrzyska Europejskie przebiegną w „przyjacielskiej, sportowej atmosferze” i będą symbolem przyjaźni i pokoju. Kraków będzie pierwszym miastem w Unii Europejskiej, gdzie odbędą się Igrzyska. Przypomnijmy, że wcześniejszymi gospodarzami były Baku i Mińsk.

Były prezydent USA Donald TRUMP stanie przed sądem

We wtorek po południu Donald TRUMP ma stawić się przed nowojorskim sądem, który postawi go formalnie w stan oskarżenia. Ława przysięgłych 30 marca wspólnie oceniła, że były prezydent miał zapłacić aktorce Stormy Daniels w zamian za utrzymanie w tajemnicy ich relacji, zawiązanej podczas kampanii wyborczej w 2016 roku. Posiedzenie będzie tajne. Dziennikarze nie będą mogli w nim uczestniczyć. Jak informują amerykańskie media, obrońcy Donalda TRUMPA zapowiedzieli, że ten nie przyzna się do zarzutów.

Wprowadzenie w stan oskarżenia Donalda Trumpa jest to momentem historycznym. Do tej pory żadnemu byłemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych nie przedstawiono zarzutów karnych.

Aleksander LASKOWSKI
Muzyka jako pomnik dla zamordowanego narodu

Podcasty 🎧#Miesięcznik

„Jak Polska powoli znikała z wyobraźni Europejczyków”– tekst Henryka GŁĘBOCKIEGO w 51. nr. „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 kwietnia 2023