Popołudniowe Espresso: Szwecja i Finlandia w NATO

Szwecja i Finlandia w NATO

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest wtorek, 5. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Szwecja i Finlandia w NATO. Podpisano protokoły akcesyjne

W uroczystości wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych tych krajów a także ambasadorowie państw członkowskich. Podpisanie dokumentów nastąpiło niecały tydzień po zgodzie na przyjęcie dwóch państw nordyckich, którą udzielili przywódcy Sojuszu podczas szczytu w Madrycie. Finlandia i Szwecja, kraje z długą tradycją neutralności, zdecydowały się wejść do NATO po ataku Rosji na Ukrainę. Prezydent Andrzej Duda podkreślał w Madrycie, że to wzmocni wschodnią flankę Sojuszu. – Kolejne kraje, silne armie dołączają do Sojuszu Północnoatlantyckiego, dla nas Polaków, dla obronności Polski, dla naszego bezpieczeństwa to bardzo ważna wiadomość – komentował prezydent.

Po podpisaniu protokołów akcesyjnych Szwecja i Finlandia będą mogły brać udział w naradach NATO-wskich jako obserwatorzy. Równolegle będzie się toczył proces ratyfikacji dokumentów we wszystkich krajach członkowskich a po jego zakończeniu Szwecja i Finlandia staną się krajami członkowskimi. Sekretarz generalny Sojuszu zapewnił, że zanim to nastąpi będą one mogły liczyć na parasol bezpieczeństwa NATO. – Jesteśmy gotowi chronić wszystkich sojuszników, także Szwecję i Finlandię i jesteśmy przygotowani na każdą okoliczność – podkreślał Jens Stoltenberg. Oczekuje się, że oba kraje dołączą do Sojuszu w ciągu kilku miesięcy. NATO będzie wtedy liczyło 32 członków.

Emmanuel Macron o potrzebie zwiększenia niezależności Francji w kontekście wojny na Ukrainie

Prezydent Francji Emmanuel MACRON poprowadził pierwsze posiedzenie nowej Rady Ministrów, którą powołał w poniedziałek rano. W przemówieniu rozpoczynającym zebranie francuski przywódca zadeklarował, że kadencja nowego rządu będzie odbywała się w „nadzwyczajnym kontekście” z powodu wojny na Ukrainie, w którym konieczne jest zwiększenie niezależności kraju. Emmanuel Macron powiedział, że jednym z głównych celów nowego rządu będzie podejmowanie „odpowiedzialnych i ambitnych działań”, aby zwiększyć suwerenność kraju. – Musimy zbudować niezależność kraju i postęp dla naszych współobywateli. Prawdziwa niezależność wymaga głębokich przemian i wielkich wymagań – podkreślił prezydent Francji. Ostrzegł ministrów przed trudną sytuacją międzynarodową związaną z wojną na Ukrainie. – Będziecie musieli wytrzymać tę sytuację wojny, która fundamentalnie zmienia postać rzeczy. Myślę, że nie dotarło to w sposób wystarczający do francuskiej debaty publicznej – zadeklarował prezydent Macron. Odniósł się także do kryzysu politycznego w kraju, powstałego po niedawnych wyborach parlamentarnych. – Przyjąłem do wiadomości, że żadna partia nie zgadza się na porozumienie, aby utworzyć rząd większościowy – stwierdził Emmanuel Macron.

We środę premier Elisabeth Borne wygłosi expose w parlamencie. Lewicowa opozycja zapowiedziała, że złoży wniosek o wotum nieufności wobec szefowej rządu.

53. edycja Rencontres d’Arles, jednego z najważniejszych festiwali fotograficznych w Europie

Festiwal we francuskim Arles, odbywający się w każde lato od 1970 r., jest pierwszym uznanym przez międzynarodową publiczność festiwalem fotografii. Co roku w Arles prezentowana jest twórczość współczesnych fotografów. W poniedziałek 4 lipca rozpoczęła się 53.edycja festiwalu Rencontres d’Arles, jednego z najważniejszych festiwali fotograficznych w Europie. 

Festiwal w Arles został założony w 1970 r. przez fotografa Luciena Clergue, nagrodzonego prix Goncourt pisarza Michela Tourniera i historyka Jean-Maurice Rouquette. Podczas festiwalu prezentowana jest twórczość współczesnych fotografów pochodzących z różnych krajów. Ostatnią edycję przed pandemią, w 2019 r., odwiedziło 145 000 osób. 53.edycja festiwalu rozpoczęła się tygodniem inaugurującym, podczas którego w różnych częściach miasta odbywają się wydarzenia takie jak spotkania z twórcami czy debaty. Do września publiczność będzie mogła oglądać ponad 40 wystaw zdjęć współczesnych fotografów z różnych krajów.

Sławomir DĘBSKI: Zachód bardziej boi się przegranej Rosji
niż przegranej Ukrainy

🎧 #RozmowyNajważniejsze. Sojusz z Ameryką to nie wybór, a konieczność

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 lipca 2022