Slavoj ŽIŽEK, Janis WARUFAKIS: Kapitalizm sam się obalił i został zastąpiony czymś o wiele gorszym

Kapitalizm sam się obalił i został zastąpiony czymś o wiele gorszym

Photo of Slavoj ŽIŽEK

Slavoj ŽIŽEK

Słoweński filozof, badacz na Wydziale Filozofii Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Lublanie, dyrektor Birkbeck Institute for Humanities na Uniwersytecie Londyńskim, Global Eminent Scholar na Uniwersytecie Kyung Hee w Seulu oraz Global Distinguished Professor of German na New York University.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

Photo of Janis WARUFAKIS

Janis WARUFAKIS

Grecki ekonomista i polityk, minister finansów od stycznia do lipca 2015 roku, założyciel paneuropejskiej organizacji politycznej DiEM25. Autor: And the Weak Suffer What They Must? Europe's crisis, America’s economic future.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autora

Janis WARUFAKIS: „W momencie, gdy kategorycznie nie zgodziłem się na żaden kredyt, Wolfgang Schäuble zaproponował mi, że zawsze mogę „wynieść się z Europy”. Gdy powiedział „wypad z euro”, zapytałem go, czy ma mandat od kanclerz Angeli Merkel, żeby składać mi takie propozycje. Zakłopotany odpowiedział: „Nie, jeszcze nie”. Umówiłem się więc, że ja zadzwonię do Aleksisa Tsiprasa, aby otrzymać zgodę na taką rozmowę, a Schäuble do kanclerz Angeli Merkel. Otrzymałem pozwolenie 10 minut później. On zaś odkładał rozmowę przez kilka dni. Gdy się spotkaliśmy, powiedział mi, że obawia się, że jeśli powie kanclerz o tym, to ona nie da mu niezbędnej zgody. Dzięki temu wiedziałem, że mam go w garści. Tak więc grexit nigdy nie był naszą strategią, lecz był strategią Schäuble’a”.


Tekst dostępny jedynie w wariancie PREMIUM. Aby założyć Konto PREMIUM - [TUTAJ]. Obecnie Konto PREMIUM jest kontem BEZPŁATNYM.

Jeśli posiadasz już konto PREMIUM, zaloguj się.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 stycznia 2022
Fot. Handout / Reuters / Forum