

Janis WARUFAKIS
Slavoj ŽIŽEK
Kapitalizm sam się obalił i został zastąpiony czymś o wiele gorszym
Janis WARUFAKIS: „W momencie, gdy kategorycznie nie zgodziłem się na żaden kredyt, Wolfgang Schäuble zaproponował mi, że zawsze mogę „wynieść się z Europy”. Gdy powiedział „wypad z euro”, zapytałem go, czy ma mandat od kanclerz Angeli Merkel, żeby składać mi takie propozycje. Zakłopotany odpowiedział: „Nie, jeszcze nie”. Umówiłem się więc, że ja zadzwonię do Aleksisa Tsiprasa, aby otrzymać zgodę na taką rozmowę, a Schäuble do kanclerz Angeli Merkel. Otrzymałem pozwolenie 10 minut później. On zaś odkładał rozmowę przez kilka dni. Gdy się spotkaliśmy, powiedział mi, że obawia się, że jeśli powie kanclerz o tym, to ona nie da mu niezbędnej zgody. Dzięki temu wiedziałem, że mam go w garści. Tak więc grexit nigdy nie był naszą strategią, lecz był strategią Schäuble’a”.

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
Debata pod ścisłym nadzorem
Zorganizowano skrupulatnie nadzorowaną imprezę, która miała upozorować zgodę obywateli Europy co do kierunku, w jakim UE powinna zmierzać.

Marcin GIEŁZAK
Twórzmy jak najwięcej przestrzeni wymiany myśli i debaty
Imponującą cechą brytyjskiej debaty uniwersyteckiej jest wymóg przedstawienia sprawy i argumentów drugiej strony. Jaki bowiem sens może mieć debata publiczna w kraju, w którym nikogo się nie uczy, jak myśleć, a wszystkich poucza się, co mają myśleć? Jak można różnić się z klasą, kiedy typowy polityk nie umie przestać mówić, nawet gdy wszyscy przestali już słuchać? Ćwiczenie intelektualne, polegające na wczuciu się w rolę drugiej strony, uczy nie tylko sztuki debaty, ale także empatii względem rywala, pozwala dostrzec w nim człowieka tak samo zatroskanego o dobro wspólne.

Jan MACIEJEWSKI
Inteligencja stanu wyjątkowego
W wojnie wykształciuchów z chamami dokonał się bunt mas – udało im się narzucić swój język elitom. Pierwszą ofiarą wojny o godność jest zdrowy rozsądek. Niebezpiecznie zaczęły znikać miejsca, w których toczyć się może spokojna, wolna od plemiennych emocji dyskusja.

Instytut Nowych Mediów
Zwrotnice modernizacji. Debata w 5-lecie Wszystko Co Najwazniejsze
W debacie w pięciolecie Wszystko Co Najważniejsze wzięli udział Mateusz MORAWIECKI, prezes Rady Ministrów, prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny Wszystko Co Najważniejsze, b.prezes Polskiej Akademii Nauk, Kawaler Orderu Orła Białego, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, socjolog, profesor uniwersytetu w Bremie, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Andrzej CHWALBA, historyk, autor ostatnio wydanej książki Zwrotnice dziejów. Debatę poprowadził Eryk MISTEWICZ, prezes Instytutu Nowych Mediów, wydawcy Wszystko Co Najważniejsze.

Jacques SEGUELA
"Debata, która rozstrzygnęła o przyszłości Polski. Kilka prostych zagrań Aleksandra"
Aleksander stoi w pozie zwycięzcy, uśmiechnięty, pewny siebie. Wałęsa siedzi, przełyka gorycz porażki i popełnia swój ostateczny podwójny błąd. Podczas transmisji na żywo odmówi podania ręki i odburknie: „Panu to ja mogę co najwyżej nogę podać”. Obelga ta zaszokuje Polskę i przypieczętuje los Wałęsy.

System ochrony zdrowia wymaga terapii, nie rewolucyjnych zmian
Absurdy podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, biurokracja i niedostatek czasu, niedofinansowane i znikające oddziały. Służba zdrowia w Polsce. Debata we Wrocławiu.

Instytut Nowych Mediów
"Polskiej nauki życie na niby. Jak z tego wyjść? Debata we Wrocławiu"
Dworskość, ideologizacja humanistyki, brak dyskursu na argumenty, brak szacunku dla prawdy i odmienności. Przerażająca jest wizja kraju, który głupieje. Dlaczego mamy do czynienia z regresem intelektualnym? Czy jest szansa na uratowanie jakości polskich uniwersytetów. O tym dyskutowano we Wrocławiu. Debatę zorganizował Instytut Nowych Mediów.

Jarosław OBREMSKI
"Ruchy miejskie. Albo
Wystarczy spytać, ile inicjatyw obywatelskich przeszło procedurę parlamentarną. W 25 lat nie podjęto ani jednej, zmarnowano dziesiątki milionów podpisów. To wszystko buduje klimat dystansu do państwa, do naszego zaangażowania także lokalnego. Klucz obywatelskości jest w stolicy.