Wydanie 512 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 512 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo, 

Czy świat pęka w szwach na naszych oczach? Można byłoby tak sądzić, śledząc to, co dzieje się dookoła. Można też spierać się o nazewnictwo, ale trudno nie dostrzec, że świat w którym żyjemy, po prostu się zmienia.

Jednym z najważniejszych czynników tej zmiany jest to, dzieje się z relacjami społecznymi. Tutaj wspomniane pęknięcie jest najbardziej widoczne: od lat mówiono o spadającym zaufaniu do siebie nawzajem i do instytucji, którego owo pęknięcie jest skutkiem. W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” pisze o tym prof. Mirosława GRABOWSKA, celnie wskazując dalsze przejawy owego społecznego pękania — na poziomie języka, debaty politycznej, kultury.

Nie bez znaczenia jest tu technologia. Miniony rok miał być przełomowy dla rozwoju Sztucznej Inteligencji, która wprowadzana jest dziś coraz szerzej w firmach, mediach a nawet w urzędach. Znaczna część zaufania, które pokładaliśmy dotychczas w drugim człowieku przenoszona jest na maszyny. Co z tego wyniknie? Trudno przewidzieć, nigdy wcześniej podobny proces nie miał miejsca. Jednak do konieczności regulacji rozwoju Sztucznej Inteligencji nawołują kolejne osoby. W tym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” publikujemy orędzie papieża Franciszka, w którym twierdzi on, że rozwój technologii musi mieć silny aspekt ludzki i być skupiony na człowieku, nie przeciwko niemu. Podobnie twierdzą brytyjski premier Rishi SUNAK i Elon MUSK, których debatę — nazwaną już najważniejszą konwersacją na temat Sztucznej Inteligencji — publikujemy w tym wydaniu.

Jak zawsze też zachęcamy do lektury papierowego wydania miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” oraz „Gazety Na Niedzielę”.

Zapraszam do lektury, 

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Prof. Mirosława GRABOWSKA
Pęknięcie

Prof. Mirosława GRABOWSKA: Pęknięcie

Kampania wyborcza 2023 roku przyczyniła się do degradacji języka polityki i debaty publicznej. 


Jan ROKITA
Rozmach ataku na praworządność jest niespotykany 

Jan ROKITA: Rozmach ataku na praworządność jest niespotykany

Wszędzie tam, gdzie proceduralna praworządność załamuje się, i to na dodatek – jak obecnie w Polsce – w majestacie politycznego uznania, w jej miejsce musi wkraczać przemoc.


Prof. Jacek HOŁÓWKA
Żenująca Polska. Co się dzieje z naszą polityką? 

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Żenująca Polska. Co się dzieje z naszą polityką?

W krajach ze stabilnym systemem politycznym wybory parlamentarne nie wprowadzają głębokich zmian. Powodują wymianę rządu, wprowadzają na scenę polityczną nowe pokolenie polityków, czasami oddają władzę partii, która była dotąd w opozycji. Wiadomo, że bez względu na to, kto będzie rządzić, nie ma to większego znaczenia dla życia obywateli, bo bez względu na to, kto to będzie, wprowadzone zmiany nie spowodują perturbacji w życiu codziennym.


Andrzej KRAJEWSKI
To nie jest kraj do rozliczeń 

Andrzej KRAJEWSKI: To nie jest kraj do rozliczeń

Rozliczenie ośmiu lat rządów Zjednoczonej Prawicy jest jednym z głównych punktów umowy koalicyjnej. Teoretycznie najłatwiejszym do zrealizowania, lecz w praktyce niewykonalnym, bo tak całkowicie niepolskim.


Nr 60. „Wszystko co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Nr 60. „Wszystko co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

W 60. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze znajdą Państwo eseje m.in.: Eryka MISTEWICZA, Bogusława SONIKA, prof. Michała KLEIBERA, Ryszarda SZARFENBERGA, prof. Chantal DELSOL, Jana ŚLIWY, Jana ROKITY, prof. Jacka HOŁÓWKI czy Siergieja CZERNYSZOWA.


Oksana PACHLOWSKA
O waszą i naszą przyszłość 

Oksana PACHLOWSKA: O waszą i naszą przyszłość

Polskie i ukraińskie elity intelektualne powinny współpracować, aby wykorzenić z kultury zachodniej toksyczne rosyjskie ideologie i deformujące narracje, które zakorzeniły się tam głęboko w zachodniosłowiańskich studiach, historiografii i dziennikarstwie. Sprawa ta wykracza daleko poza aktualny dramat Ukrainy.


Prof. Dmytro SZEWCZUK
Polsko-ukraińska solidarność jako przyjaźń polityczna 

Prof. Dmytro SZEWCZUK: Polsko-ukraińska solidarność jako przyjaźń polityczna

Gdy chodzi o sens solidarności między Ukrainą i Polską, musimy brać pod uwagę to, o czym coraz częściej mówią eksperci – zagrożenie rosyjskie w Europie Środkowej i Wschodniej nie zniknie. I dla tej części Europy nikt inny, poza Polską i Ukrainą razem wziętymi, nie ma potencjału, aby temu zagrożeniu zapobiec.


Olha KARI
Sztuka ratuje w czasie wojny 

Olha KARI: Sztuka ratuje w czasie wojny

Festiwale książek, koncerty, przedstawienia baletowe i operowe, spektakle i miejskie performance w czasie wojny – przecież to nie tylko „życie na przekór”; to przede wszystkim potrzeba tworzenia prawdziwego, autentycznego życia dla siebie i swoich bliskich, krewnych, przyjaciół, potrzeba budowania potężnych ochronnych kręgów człowieczeństwa, które Rosjanie próbują zniszczyć, zmieszać z popiołem i pokruszonymi cegłami, niszcząc i rabując nasze muzea, biblioteki, zabijając i okaleczając naszych artystów, tancerzy, muzyków, pisarzy, fotografów, kradnąc im twórcze lata, lata rozkwitu i inspiracji, a czasem odbierając im życie.


Ołeksij SIMONCZUK
Książki nie ratują przed rosyjskimi rakietami, jednak Ukraińcy czytają coraz więcej 

Ołeksij SIMONCZUK: Książki nie ratują przed rosyjskimi rakietami, jednak Ukraińcy czytają coraz więcej

Książki nie ratują przed rosyjskimi rakietami, jednak Ołeksandr Myched znajduje dla nich inne zadanie: „Literatura to narzędzie, dzięki któremu to, co przeżywamy, nasz gniew, wściekłość, horror doświadczeń, przez który przechodzimy, staje się pamięcią zbiorową”.


Eryk MISTEWICZ
Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem 

Eryk MISTEWICZ: Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem

„Każdy numer będzie ukazywać się o północy z soboty na niedzielę. Pierwszy numer ukazuje się kilka dni po tym, jak nastąpił zbrodniczy atak Hamasu na Izrael, gdy obok nas wciąż trwa wojna na Ukrainie, a przyszłość Polski i, szerzej, Unii Europejskiej jest jak nigdy pod wielkim znakiem zapytania. W czasie refleksyjnym, bardzo istotnym dla naszej przyszłości. Uważam, że właśnie w takich sytuacjach powinniśmy wsłuchiwać się w głos mądrych ludzi, korzystać z tego, że są wśród nas, że możemy czerpać z ich wiedzy, doświadczenia. 

Wierzymy, że w świecie zdominowanym przez pośpiech, szybkość mediów społecznościowych, kakofonię informacji atakujących nas zewsząd – Czytelnicy doceniają wysokojakościowe, uczciwe dziennikarstwo”.


STRATEGIE


Papież FRANCISZEK
Konieczna jest regulacja rozwoju Sztucznej Inteligencji 

Papież FRANCISZEK: Konieczna jest regulacja rozwoju Sztucznej Inteligencji

Ewolucja systemów tak zwanej „sztucznej inteligencji”, nad którą zastanawiałem się już w moim ostatnim Orędziu na Światowy Dzień Pokoju, w sposób radykalny zmienia również informację i komunikację, a poprzez nie, pewne podstawy współżycia obywatelskiego.


Bernard CAZENEUVE, Francis FUKUYAMA, Patrick POUYANNÉ, Andrew MICHTA: Europa potrzebuje planu awaryjnego

Bernard CAZENEUVE, Francis FUKUYAMA, Patrick POUYANNÉ, Andrew MICHTA
Europa potrzebuje planu awaryjnego 

Marek DIETL: Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski

Marek DIETL
Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski 

Edward LUCAS: Ameryka ma prawo zadawać pytania

Edward LUCAS
Ameryka ma prawo zadawać pytania PIĘKNO NAUKI


Rishi SUNAK i Elon MUSK
Dokąd zmierza świat? 

Rishi SUNAK i Elon MUSK: Dokąd zmierza świat?

W najgłośniejszej w ostatnim czasie debacie o sztucznej inteligencji, technologii i przyszłości, jaka odbyła się w londyńskim Lancaster House, dyskutowali Rishi SUNAK i Elon MUSK.


Prof. Jacek KORONACKI: AI, Zachód i prawo Kopernika-Greshama

Prof. Jacek KORONACKI
AI, Zachód i prawo Kopernika-Greshama 

Prof. Alexei GRINBAUM: Mowa maszyn. W stronę nowego testamentu sztucznej inteligencji

Prof. Alexei GRINBAUM
Mowa maszyn. 
W stronę nowego testamentu sztucznej inteligencji POLSKA WŁAŚNIE


Marcin DUMNICKI
Krakowska polityka rowerowa – przekładaniec rzeczy sensownych, bubli i zaniedbań 

Marcin DUMNICKI: Krakowska polityka rowerowa – przekładaniec rzeczy sensownych, bubli i zaniedbań

W 2024 roku, dokładnie 25 maja, minie 10 lat od lokalnego referendum, w którym 177 033 mieszkańców Krakowa (85,2 proc. głosujących), na pytanie: „Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych?” odpowiedziało: TAK. Co władze Krakowa z tym zrobiły?


Monika KONIECZNA
Manifest rzeczny dla Krakowa – nowa inicjatywa aktywistów 

Monika KONIECZNA: Manifest rzeczny dla Krakowa – nowa inicjatywa aktywistów

Społeczne działania wokół rzek w Krakowie trwają od dobrych kilkunastu lat. Problem jest jednak taki, że mimo starań wielu środowisk sytuacja krakowskich rzek się nie poprawia. Czy nowe inicjatywy aktywistów pomogą ruszyć z miejsca?KSIĘGARNIA


Prof. Andrzej ZYBERTOWICZ
Świeckie opium dla mas? 

Prof. Andrzej ZYBERTOWICZ: Świeckie opium dla mas?

Korporacje zaangażowały się w regulowanie warunków, w jakich przebiegają debaty publiczne – aż do poziomu wyrzucania z hukiem z pracy ludzi.


Katarzyna KRACZOŃ: Przez trudy do artystycznego spełnienia. Twórcza droga malarza

Katarzyna KRACZOŃ
Przez trudy do artystycznego spełnienia. Twórcza droga malarza 

Prof. Stéphane COURTOIS: Lenin. Wynalazca totalitaryzmu

Prof. Stéphane COURTOIS
Lenin. Wynalazca totalitaryzmu 

Ian GARNER: Za Putina. Mroczny portret faszystowskich ruchów młodzieżowych w Rosji

Ian GARNER
Za Putina. Mroczny portret faszystowskich ruchów młodzieżowych w Rosji 

Michał STRĄK: Polskę cechuje bałagan w rządzeniu państwem

Michał STRĄK
Polskę cechuje bałagan w rządzeniu państwem 


MULTILANGUAGE

Ewelina PODGAJNA: The political thought of Wincenty Witos 

Ewelina PODGAJNA: The political thought of Wincenty Witos

Oksana PACHLOWSKA: За Ваше і наше майбутнє 

Oksana PACHLOWSKA: За Ваше і наше майбутнє

WIDEO


„Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych”
57. numer „Wszystko co Najważniejsze”
 


PÉPITES


Najpopularniejsze teksty „Wszystko co Najważniejsze”. Styczeń 2024 r.

Najpopularniejsze teksty „Wszystko co Najważniejsze”. Styczeń 2024 r.

Przedstawiamy Państwu zestawienie 30 najpopularniejszych tekstów z stycznia 2024 r., które zostały opublikowane na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”.


Układ z Niemcami w 1934 r. był Polsce potrzebny – prof. Marek Kornat

Układ z Niemcami w 1934 r. był Polsce potrzebny – prof. Marek Kornat

Manewry NATO Steadfast Defender 24 wzmocnią sojusz

Manewry NATO Steadfast Defender 24 wzmocnią sojusz

Kate Liu w Filharmonii Narodowej

Kate Liu w Filharmonii Narodowej

Francja celem rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej

Francja celem rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 stycznia 2024