Kieran EGAN: Mamy większy problem ze szkołą, niż możemy to sobie wyobrazić
Kieran EGAN

Kieran EGAN

Mamy większy problem ze szkołą, niż możemy to sobie wyobrazić

Problemy współczesnego szkolnictwa wynikają z faktu, że każda z trzech głównych idei – wczesnej socjalizacji, kształtowania umysłu poprzez zdyscyplinowaną podstawę programową oraz zapewnienia rozwoju potencjału uczniów – jest ideą częściowo wadliwą, a także niekompatybilną z pozostałymi dwiema koncepcjami. Dopóki jako społeczeństwo nie zdamy sobie sprawy z tych podstawowych niezgodności, nie będziemy w stanie stawić czoła tym problemom.

Anne APPLEBAUM: Nowi purytanie
Anne APPLEBAUM

Anne APPLEBAUM

Nowi purytanie

Społeczne normy ulegają zmianie – często na lepsze. Biada jednak tym, którzy za nimi nie nadążają, bo kara może być szybka i bezlitosna.

Michał KŁOSOWSKI: Patrioci mają więcej dzieci. I troszczą się o starszych
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Patrioci mają więcej dzieci. I troszczą się o starszych

Demografia może być najnudniejszym tematem rozważań na świecie. Może, ale nie musi. Kto bowiem zna historię i rozumie choć trochę procesy dziejowe, wie, że bez silnych, wierzących w przyszłość społeczeństw nie ma prosperity.

Markham HEID: Człowiek społeczny
Markham HEID

Markham HEID

Człowiek społeczny

Gdy człowiekowi doskwiera samotność, jego organizm uaktywnia układy odpowiedzialne za stres, a ich działanie może z czasem sprzyjać przewlekłym stanom zapalnym i różnorakim problemom zdrowotnym – od chorób serca po choroby przewodu pokarmowego.

Piotr ARAK: Polski Ład. Wyjdźmy z pułapki mitów
Piotr ARAK

Piotr ARAK

Polski Ład. Wyjdźmy z pułapki mitów

Przy okazji debaty o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia w Polsce, wprowadzania mechanizmów nakierowania przedsiębiorstw na inwestycje – po pandemii jak bumerang powraca ten sam problem co zawsze: niechęć części liderów opinii do wydatków publicznych. Dlatego przedstawiam wybór najbardziej szkodliwych mitów ekonomicznych, które rozpowszechniane w Polsce doprowadzają do wielu patologii społecznych obserwowanych przez lata – pisze Piotr ARAK

Piotr KOŚCIŃSKI: Fundacja Joachima Lelewela. Kiedyś – dary, teraz – filmy
Piotr KOŚCIŃSKI

Piotr KOŚCIŃSKI

Fundacja Joachima Lelewela.
Kiedyś – dary, teraz – filmy

Zaczęło się ponad trzydzieści lat temu od wysyłki polskich książek do naszych rodaków w Kazachstanie. Teraz Fundacja Joachima Lelewela oprócz tego, że wspiera Polaków na Wschodzie, zajmuje się mało znaną historią szeroko rozumianych Kresów.

Christophe GUILLUY: Społeczeństwo nie istnieje
Christophe GUILLUY

Christophe GUILLUY

Społeczeństwo nie istnieje

„There is no society”: społeczeństwo nie istnieje. To słowa Margaret Thatcher, wypowiedziane w październiku 1987 roku. Brytyjska premier nie mogła wówczas przewidzieć, jak bardzo trzydzieści lat później jej stwierdzenie będzie pasowało do opisu impasu, w którym znalazły się kraje zachodnie.

Bronisław WILDSTEIN: Chcemy człowieka emancypować, ale nie wiemy, kim on jest
Bronisław WILDSTEIN

Bronisław WILDSTEIN

Chcemy człowieka emancypować, ale nie wiemy, kim on jest

Bunt wpisany jest w naturę człowieka. Może być twórczym zaczynem, ale kiedy zaczyna dominować, musi prowadzić do katastrofy. Epoka nowoczesna wraz z gwałtownym rozwojem cywilizacji materialnej postawę tę wprowadziła do centrum naszej kultury. Współczesnym wariantem buntu są rewolucyjne ideologie. Głoszą one, że ludzie dowolnie mogą ukształtować siebie samych i świat.

Mateusz WERNER: W kulturze popularnej Zachodu nie ma ani jednego fajnego Polaka
Mateusz WERNER

Mateusz WERNER

W kulturze popularnej Zachodu nie ma ani jednego fajnego Polaka

Jako społeczeństwo staliśmy się kozłem ofiarnym, nosicielami cech, które są wygodne i podatne na stygmatyzację. Aby dzisiaj w filmie pokazać postać osoby głupiej, prymitywnej lub zdrajcy, wystarczy nadać jej polskie korzenie. Piętnowanie podwójnych standardów powinno stać się dla nas strategią intelektualną.

Małgorzata JANKOWSKA: Społeczny survival. Zamiast się bać, możesz się przygotować
Małgorzata JANKOWSKA

Małgorzata JANKOWSKA

Społeczny survival.
Zamiast się bać, możesz się przygotować

W przeciwieństwie do Londynu, gdzie mieszkańcy biorą udział w ćwiczebnych ewakuacjach z metra, w Polsce organizuje się ćwiczenia, które służą doskonaleniu współdziałania służb, ale bez udziału istotnego uczestnika wydarzeń: obywatela. Obywatele muszą uczestniczyć w treningach – choćby po to, żeby zdać sobie sprawę z faktu, że banalna awaria może przeistoczyć się w poważną sytuację kryzysową, jeśli jej uczestnicy nie będą się stosować do zaleceń.

Krzysztof SZUBERT: Europejska strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego
Krzysztof SZUBERT

Krzysztof SZUBERT

Europejska strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego

Jesteśmy w kluczowym momencie budowania gospodarki cyfrowej. Zniesienie barier cyfrowego rozwoju UE pozwoli firmom europejskim na czerpanie korzyści płynących z istnienia dużego europejskiego rynku, umożliwiając podjęcie równej konkurencji z globalnymi liderami gospodarki cyfrowej. Strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego to także duża szansa dla Polski.

Katarzyna JARKIEWICZ: Demografia Europy. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć, aby zatrzymać degradację kontynentu
Katarzyna JARKIEWICZ

Katarzyna JARKIEWICZ

Demografia Europy.
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć, aby zatrzymać degradację kontynentu

To w Europie Środkowo-Wschodniej mogą pojawić się nowe rozwiązania w zakresie integracji, wspierające choćby budowę odpowiedniej dla przybyszów infrastruktury socjalnej, mieszkaniowej i medycznej. Będą bardziej akceptowalne, jeśli będą odwoływać się do wspólnej płaszczyzny wiary lub etyki, nie zaś wtedy, gdy zaczną realizować odgórnie ustalony przez gremia decyzyjne w Unii Europejskiej model.

Mirosław TARAS: Zakończmy w Polsce erę jaskiniowców
Mirosław TARAS

Mirosław TARAS

Zakończmy w Polsce erę jaskiniowców

Polacy są trochę jak jaskiniowcy. Nieufni, niechętni do współpracy, dbający tylko o siebie siedzimy zamknięci w swoich jaskiniach. Prowadzimy tam swoje drobne jaskiniowe interesiki – jednym razem ściągniemy na egzaminie, innym razem wepchniemy się bez pardonu w kolejkę.

Katarzyna MOKRZYCKA: "Sto idei dla Polski. Długoterminowa polityka prorodzinna. Coś więcej, niż Program 500+"
Katarzyna MOKRZYCKA

Katarzyna MOKRZYCKA

"Sto idei dla Polski. Długoterminowa polityka prorodzinna. Coś więcej, niż Program 500+"

Państwo pod swoim okiem nie tylko wyhodowało wypaczony mechanizm, ale wciąż go pielęgnuje. Polityka prorodzinna w Polsce to bujda na resorach. I to wcale nie dlatego, że rodziny nie dostają wsparcia. Dostają. Bardzo dużo. I duże. Ale jedno do Sasa, drugie do lasa, od wyborów do wyborów, bez planu i ciągłości działania, które można by nazwać strategią czy polityką.

ks. Grzegorz SOKOŁOWSKI: "Wrocław stolicą pojednania?"
ks. Grzegorz SOKOŁOWSKI

ks. Grzegorz SOKOŁOWSKI

"Wrocław stolicą pojednania?"

Wrocławski arcybiskup Bolesław Kominek był w 1965 r. głównym inicjatorem „Orędzia Biskupów Polskich do ich Niemieckich Braci w Chrystusowym Urzędzie Pasterskim”. Położył tym samym fundament pod proces pojednania pomiędzy sąsiadującymi narodami. Obchodzenie półwiecza Orędzia skłania do zastanowienia się, czy mamy jedynie ograniczać się tylko do rocznicowych obchodów?

Bartosz BORUCIAK: "Kto zajmie miejsce Kuby Wojewódzkiego? To, że przyjdzie z internetu, to raczej oczywiste"
Bartosz BORUCIAK

Bartosz BORUCIAK

"Kto zajmie miejsce Kuby Wojewódzkiego? To, że przyjdzie z internetu, to raczej oczywiste"

“Kuba Wojewódzki przychodząc do Agory miał sprawić, że rozgłośnia z Czerskiej będzie na szczycie wyników słuchalności. Prawda okazała się okrutna. Rock Radio jest na samym dole. Nie pomogła duża kampania reklamowa, nie pomogła zmiana formatu. Czego zabrakło? Może znudził im się głos celebryty. Nowych idoli można już dziś podglądać w sieci”.

Roland MASZKA: "Literatura. Filantropia. Święta"
Roland MASZKA

Roland MASZKA

"Literatura. Filantropia. Święta"

“Może należałoby też obok paczek obdarowywać świadomością przebudowy myślenia – nie w paczkach sens, ale w poczuciu bezpieczeństwa: że jeśli się będzie miało wykształcenie, będzie można z tego skorzystać; jeśli jest się uczciwym, będzie to procentować. Jeżeli będzie się ciężko i sumiennie pracować, będzie można liczyć na uczciwe wynagrodzenie… ” – refleksyjnie Roland Maszka.