Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ: Racja stanu czy racje klanów? Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ: Racja stanu czy racje klanów?
ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ

ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ

Racja stanu czy racje klanów?

Pojęcie racji stanu – tak w filozofii politycznej, jak i w politycznej praktyce – nie jest zwykłym synonimem troski o dobro wspólne

Prof. Massimo VIGLIONE: Włosi nie pozwolą na odebranie im domu. Europa między demokracją a liberalizmem Prof. Massimo VIGLIONE: Włosi nie pozwolą na odebranie im domu. Europa między demokracją a liberalizmem
Prof. Massimo VIGLIONE

Prof. Massimo VIGLIONE

Włosi nie pozwolą na odebranie im domu.
Europa między demokracją a liberalizmem

Przez pięć lat Włosi wysłuchiwali w telewizji, w popularnych programach talk-show, jednego, powtarzanego w nieskończoność zdania: „Unia Europejska tego od nas chce”. Zupełnie jakby był to argument ostateczny, z którym nie wolno dyskutować. Wahadło odbiło: na scenę wszedł Salvini i Bracia Włoscy. Zażądano zwrotu suwerenności.

Ks. Grzegorz SOKOŁOWSKI: Chrześcijańska wizja polityki Ks. Grzegorz SOKOŁOWSKI: Chrześcijańska wizja polityki
ks. Grzegorz SOKOŁOWSKI

ks. Grzegorz SOKOŁOWSKI

Chrześcijańska wizja polityki

Działalność polityczna wymaga odniesienia do całościowej wizji społeczeństwa i człowieka. Państwo nie może wymagać od obywateli przywiązania do określonej ideologii, ponieważ mogłoby to prowadzić do dyktatury duchowej, która jest najgorsza ze wszystkich. Wspólnota polityczna istnieje dla dobra wspólnego. Rzeczywiście, społeczeństwami dojrzalszymi są te, w których udział wszystkich jest wolny, aktywny i odpowiedzialny.

Abp Józef MICHALIK, Ks. Henryk ZIELIŃSKI: Pełne nienawiści podziały nie służą przyszłości Polski Abp Józef MICHALIK, Ks. Henryk ZIELIŃSKI: Pełne nienawiści podziały nie służą przyszłości Polski
Abp Józef MICHALIKKs. Henryk ZIELIŃSKI

Abp Józef MICHALIK
Ks. Henryk ZIELIŃSKI

Pełne nienawiści podziały nie służą przyszłości Polski

Potrzeba było wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie, żeby w mediach przebiła się idea miłości do Ojczyzny i ofiarności. Ofiara tych, którzy zginęli w powstaniu warszawskim i wcześniej w powstaniu w getcie warszawskim, wymaga szacunku. Nie może być tak, że tylko Amerykanie będą nam o tym przypominać.

Piotr ZAREMBA: Co zrobimy z Konstytucją? Piotr ZAREMBA: Co zrobimy z Konstytucją?
Piotr ZAREMBA

Piotr ZAREMBA

Co zrobimy z Konstytucją?

Zaletą prezydenckiego pomysłu jest kurs na otwartą debatę o polskim państwie. Mogłaby się ona stać szkołą obywatelskiego myślenia. Czy jednak ktokolwiek chce takiej debaty naprawdę?

Kazimierz M.UJAZDOWSKI: "Instytucje. Ukryte siły Francji" Kazimierz M.UJAZDOWSKI: "Instytucje. Ukryte siły Francji"
Kazimierz M.UJAZDOWSKI

Kazimierz M.UJAZDOWSKI

"Instytucje. Ukryte siły Francji"

Publicystyka prawicowa w Polsce popełnia błąd, idąc za katastroficznymi wizjami Houellebecqa i ciesząc się z tego, że jako Polska nie doświadczamy skutków kryzysu kulturowego Europy Zachodniej. To podejście, które daje wątpliwą satysfakcję. Mielibyśmy więcej satysfakcji, gdyby dwie kluczowe dla państwa instytucje, wojsko i policja, cieszyły się w Polsce podobnym szacunkiem, i miały jakość porównywalną z tą, jaką mają nad Sekwaną.

Eryk MISTEWICZ: "Do czego jest państwo?" Eryk MISTEWICZ: "Do czego jest państwo?"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Do czego jest państwo?"

Państwo nie ma prawa wchodzić na teren szkół, uczelni, teatrów i mediów publicznych. Nie ma prawa kreować polityki edukacyjnej, naukowej, kulturalnej, nie ma prawa używać mediów do realizacji swojej polityki. Trochę tak jak ministerstwo sprawiedliwości nie ma prawa zaglądać do sądów i prokuratur. Ma je finansować, i to wszystko. Jeśli tak, to Eryk Mistewicz zadaje pytanie: “Do czego jest państwo?”.

Michał BONI: "Meteorologia polityczna. Albo: koniec pewnej epoki" Michał BONI: "Meteorologia polityczna. Albo: koniec pewnej epoki"
Michał BONI

Michał BONI

"Meteorologia polityczna. Albo

W 1989 roku młodzi — w szerokim rozumieniu — wzięli władzę i odpowiedzialność. Dzisiaj dzieje się to samo. Energia przedsiębiorczych Polaków zbudowała sukces Polski i wywołała też problemy — nierówności, wykluczenia, podziały. Energia młodej generacji jest gotowa, by poruszać krajem, państwem, polityką, w inny sposób, używając nowego języka i nowych sposobów komunikacji, podejmując nowe wyzwania.

Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Upadek państw. Zauważyliśmy, jak wielka to zmiana?" Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Upadek państw. Zauważyliśmy, jak wielka to zmiana?"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Upadek państw. Zauważyliśmy, jak wielka to zmiana?"

Państwo narodowe, podobnie jak jego podstawowy atrybut, jakim jest suwerenność, to kategorie historyczne, a więc zmienne w czasie. Obserwując życie publiczne nie sposób oprzeć się wrażeniu, że większość jego aktorów traktuje państwo w kategoriach jeszcze dziewiętnastowiecznych.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam