Wydanie 480 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 480 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo,

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” polecam Państwu lekturę tekstu prof. Françoisa HEISBOURGA. Wybitny francuski intelektualista pisze o tym, że „Ukraina postawiła się jak Polska” wskazując na podobieństwa pomiędzy postawą walczących o wolność Ukraińców i Polaków, którzy przez wieki bili się o niepodległość, z tym samym wrogiem. To ważny tekst, który warto przekazywać dalej.

Kardynał Michael CZERNY SJ zaśw najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” pisze o kształcie nauki społecznej Kościoła. Wskazuje w jaki sposób może użyć zaangażowania różnych, często oddalonych od siebie światopoglądowo osób. Bardzo polecam Państwu lekturę tego tekstu. Warto też zwrócić uwagę na artykuł Nathaniela GARSTECKI o tym, jak wiele nieporozumień narosło wokół Polski — zwłaszcza we Francji.

Zapraszam do lektury,

Michał KŁOSOWSKI,
Zastępca Redaktora Naczelnego


Nathaniel GARSTECKA
Na temat Polski wciąż krąży wiele kłamstw 

Nathaniel GARSTECKA: Na temat Polski wciąż krąży wiele kłamstw

Francuska i zachodnia opinia publiczna wie bardzo niewiele o realiach niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej. Polska jest regularnie oskarżana o udział w Zagładzie lub współpracę z faszyzmem – pisze Nathaniel GARSTECKA.


Prof. Jacek KORONACKI
Polska, której odmawia się bycia częścią Zachodu. 
[W odpowiedzi dla znajomej „stamtąd”] 

Prof. Jacek KORONACKI: Polska, której odmawia się bycia częścią Zachodu. [W odpowiedzi dla znajomej „stamtąd”]

Wiek wielkości Rzeczypospolitej, jej prawodawstwo, myśl polityczna byłyby niezłym wzorem dla Europy po rewolucji reformacji – która ostatecznie zburzyła fundamenty Christianitas – gdyby nie sekularyzacja kultury i polityki.


Prof. François HEISBOURG
Ukraina postawiła się jak Polska 

Prof. François HEISBOURG: Ukraina postawiła się jak Polska

Jak pisze prof. François Heisbourg, najnowsza historia Ukrainy zawiera wiele analogii do tragicznych dziejów Polski pod zaborami.


Prof. Guy MILLIÈRE
Europejski środek ciężkości przesuwa się w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej 

Prof. Guy MILLIÈRE: Europejski środek ciężkości przesuwa się w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej

Pod względem militarnym i strategicznym europejski środek ciężkości przesuwa się w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej, a w tym przesunięciu należy uwzględnić Finlandię, Szwecję i Kraje Bałtyckie. W centrum tego środka ciężkości znajduje się Polska, którą można dziś uznać za główny europejski filar NATO i Sojuszu Atlantyckiego.


«Narodziny nowej Europy». 
Książka Laury MANDEVILLE i prof. Konstantyna SIGOWA już w sprzedaży

«Narodziny nowej Europy». Książka Laury MANDEVILLE i prof. Konstantyna SIGOWA już w sprzedaży

Najnowsza książka Wydawnictwa Wszystko co Najważniejsze wyszła spod pióra Laury MANDEVILLE, dziennikarki francuskiego „Le Figaro” i ukraińskiego filozofa, prof. Konstantyna SIGOWA.


Paweł SOSNOWSKI
Janusz Kapusta – skuteczny obrońca twierdzy humanizmu 

Paweł SOSNOWSKI: Janusz Kapusta - skuteczny obrońca twierdzy humanizmu

„Janusz Kapusta posiadł rozległą wiedzę w zakresie sztuki, matematyki, geometrii i filozofii, przede wszystkim jednak ma nieprzebrane zasoby wyobraźni”. Laudacja z okazji wręczenia Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego Januszowi Kapuście na zakończenie XIII edycji Kongresu Polska Wielki Projekt.


Nr 53. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Nr 53. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Zapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.


Patryk PALKA
„Państwo, w którym nie ma bojaźni bożej, paść musi w gruzy”. 
O roli religii w tworzeniu wspólnoty politycznej 

Patryk PALKA: „Państwo, w którym nie ma bojaźni bożej, paść musi w gruzy”.  O roli religii w tworzeniu wspólnoty politycznej

Żadne prawo nie przerazi człowieka tak bardzo, by zaprzestał jego łamania. Żadna ustawa nie przekona go do tego, że postępowanie według jej wskazań z całą pewnością pozwoli mu osiągnąć zamierzone cele. Odwołanie się do boskiej instancji zmienia jednak wszystko.


Kard. Michael CZERNY SJ
Odnowa i realizacja. 
O kształcie doktryny społecznej Kościoła 

Kard. Michael CZERNY SJ: Odnowa i realizacja. O kształcie doktryny społecznej Kościoła

W wizji Franciszka synodalność jest narzędziem służącym zaangażowaniu wszystkich do uczestnictwa w życiu Kościoła.


Jan PARYS
Losy Kościoła, losy narodu 

Jan PARYS: Losy Kościoła, losy narodu

Kościół swoją obecnością podczas rokowań z komunistami brał odpowiedzialność za dobre i złe skutki porozumień Okrągłego Stołu. 


Prof. Rémi BRAGUE
Co Europa może uczynić z chrześcijaństwem? 

Prof. Rémi BRAGUE: Co Europa może uczynić z chrześcijaństwem?

Chrześcijaństwo nie rości sobie prawa do dostarczania kulturze nowych treści. Natomiast dostarcza ono nowej perspektywy. Chrześcijańska rewolucja, jeśli można tak powiedzieć, jest rewolucją fenomenologiczną. Polega ona na ukazaniu tego, co dotychczas było niewidoczne.


Prof. Pierre MANENT
Europa a kwestia chrześcijańska 

Prof. Pierre MANENT: Europa a kwestia chrześcijańska

Człowiek w swoim wysiłku musiał zawsze odpowiadać na propozycję chrześcijańską bądź przyjęciem jej, bądź odrzuceniem – wszelkim poruszeniem duszy w dyskrecji swojej niezbadanej wolności.


Prof. Nassim Nicolas TALEB
O chrześcijaństwie 

Prof. Nassim Nicolas TALEB: O chrześcijaństwie

Jesteśmy przekonani o wywodzeniu się chrześcijaństwa z judaizmu, ale mniej oczywisty jest fakt, że działało to częściowo również w drugą stronę.


Prof. Dominique REYNIÉ
Rozdział polityki od religii – wyzwanie XXI wieku 

Prof. Dominique REYNIÉ: Rozdział polityki od religii – wyzwanie XXI wieku

Nigdy nie było aż tylu ludzi wierzących co dzisiaj. Według badania Pew Research Center, 84 proc. ludzi posiada jakąś afiliację wyznaniową. Ludzkość jest w większości wierząca. Chrześcijanie stanowią najważniejszą grupę, 2,3 miliarda wiernych, czyli 31 proc. wszystkich wierzących.


Prof. Mark JUERGENSMEYER
Lekarstwo na szkodliwe aspekty religii 

Prof. Mark JUERGENSMEYER: Lekarstwo na szkodliwe aspekty religii

Kwestia tożsamości religijnej jest nieodłącznym elementem globalizacji. Tak więc wiara i tożsamość wkroczyły w XXI wiek jako niekiedy budzące nadzieję, a niekiedy szkodliwe wymiary życia religijnego. Wyzwaniem dla wiernych jest trzymanie się duchowości znajdującej się w sercu każdej wspólnoty religijnej.


Sebastian MORELLO
Bazylika Sacré-Coeur. Ucieleśnienie kontrrewolucji 

Sebastian MORELLO: Bazylika Sacré-Coeur. Ucieleśnienie kontrrewolucji

Na pośmiewisko Najświętszej Maryi Panny posadzono prostytutkę na tronie i niesiono ją ulicami miasta, aby następnie postawić ją w samym sercu Katedry Notre-Dame i czcić jako „Boginię Rozumu”. Arystokrację i kler, wielkich obrońców Kościoła, nowe państwo rewolucyjne systematycznie brało pod but. Niedługo później to państwo wyłoniło się jako nowy bóg epoki rewolucji.



STRATEGIE


Mateusz MORAWIECKI, Petr FIALA, Eduard HEGER
Wolny świat musi trzymać wspólny kurs w kwestii Ukrainy 

Mateusz MORAWIECKI, Petr FIALA, Eduard HEGER: Wolny świat musi trzymać wspólny kurs w kwestii Ukrainy

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie i Kijowie w lutym zainspirowała Europejczyków. Biden potwierdził, że chociaż Stany Zjednoczone są daleko, są oddane wolności w Europie – i rozumieją, tak jak my, że Ukraina walczy o wolność nas wszystkich.


Prof. Nigel BIGGAR: Historia wciąż uczy nas życia tu i teraz

Prof. Nigel BIGGAR
Historia wciąż uczy nas życia tu i teraz 

Prof. Michał KLEIBER: Kluczowy moment Europy

Prof. Michał KLEIBER
Kluczowy moment Europy 

Jan ŚLIWA: Błyskotliwa wizja świata. Euroatlantyzm i eurazjanizm

Jan ŚLIWA
Błyskotliwa wizja świata. 
Euroatlantyzm i eurazjanizm 



PIĘKNO NAUKI


Karolina RZEŹNIK
Nie demonizujmy googlowania czy rozmów z ChatGPT. Edukujmy 

Karolina RZEŹNIK: Nie demonizujmy googlowania czy rozmów z ChatGPT. Edukujmy

Zamiast sprzeczać się o to, kiedy technologia odbierze nam pracę i jakie branże zostaną wyeliminowane, zastanówmy się, jak efektywnie edukować w zakresie sztucznej inteligencji.


Jędrzej STĘPIEŃ: Prawdziwa edukacja w erze technologii

Jędrzej STĘPIEŃ
Prawdziwa edukacja w erze technologii 

Abp Vincenzo PAGLIA: Między wiedzą a technologią

Abp Vincenzo PAGLIA
Między wiedzą a technologią 



POLSKA WŁAŚNIE


Agaton KOZIŃSKI
Symetryzm. Malczewski w sto lat później 

Agaton KOZIŃSKI: Symetryzm. Malczewski w sto lat później

Tym, którzy próbują definiować się jako symetryści, od samego początku zarzuca się zdradę ideałów, łamanie reguł gry, sianie zwątpienia. Jakby uczestnicy szeroko rozumianej debaty politycznej w Polsce mieli być karnym wojskiem, które stoi równo od linijki w swoim szeregu i nie wychyla się z rzędu. Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości, kto próbuje dyskutować o argumentach wysuwanych przez stronę drugą, natychmiast obrywa. Jedyne, co można doskonalić, to inwektywy, jakimi się drugą stronę obrzuca, oraz argumenty dowodzące naszej wyższości moralnej nad nią. 


Dorota GAWRYLUK
Nieznośna lekkość symetrii 

Dorota GAWRYLUK: Nieznośna lekkość symetrii

Problem w tym, że strony, które wzięły sobie za cel tak zwanych symetrystów, są przekonane, że to one i tylko one mają prawo do rozstrzygania, co jest prawdą, a co nie. Obie uważają, że dzięki swoim intelektualnym, a nawet nadprzyrodzonym zdolnościom są w stanie w mgnieniu oka ocenić, co jest dobre, a co nie dla Polski, świata i kosmosu. 


Piotr ZAREMBA
Symetryzm jako wybór moralny 

Piotr ZAREMBA: Symetryzm jako wybór moralny

Symetryzm polega coraz częściej na umiejętności stawiania pytań czy obiektywnego zachowania dystansu. A więc na cnotach, które stanowią o sile lub słabości elit umysłowych.



KSIĘGARNIA


Bogdan RYMANOWSKI
Dopaść Morawieckiego. 
Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika 

Bogdan RYMANOWSKI: Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika

Pulikujemy fragment książki „Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika”, wyd. Zysk i S-ka. Bogdan Rymanowski przenosi nas do 1979 roku i wizyty w Polsce Jana Pawła II.


Tomasz BALBUS: Podpułkownik Ludwik Marszałek „Zbroja”

Tomasz BALBUS
Podpułkownik Ludwik Marszałek „Zbroja” 

Kinga CZECHOWSKA: Polska dyplomacja wobec „kwestii żydowskiej” w latach 1932–1939

Kinga CZECHOWSKA
Polska dyplomacja wobec „kwestii żydowskiej” w latach 1932–1939 

Tomasz LESZKOWICZ: Katyń jako element pamięci antysystemowej w LWP

Tomasz LESZKOWICZ
Katyń jako element pamięci antysystemowej w LWP 

Michał KŁOSOWSKI: Burzliwa dekada

Michał KŁOSOWSKI
Burzliwa dekada 


MULTILANGUAGE


Jan ŚLIWA: Україна – конфлікт пам’яті 

Jan ŚLIWA: Україна – конфлікт пам’яті

Nathaniel GARSTECKA: Les mensonges sur la Pologne sont toujours nombreux 

Nathaniel GARSTECKA: Les mensonges sur la Pologne sont toujours nombreux

WIDEO


Wojna zaczęła się 9 lat temu. Autorzy WcN o wojnie na Ukrainie | 50. numer Wszystko Co Najważniejsze
 

PÉPITES


„Prowadzimy wojnę sprawiedliwą, nasi żołnierze bronią swojej ojczyzny i nie mają gdzie się wycofać” – Hanna Malyar w rozmowie z Laurą Mandeville w „Le Figaro”

„Prowadzimy wojnę sprawiedliwą, nasi żołnierze bronią swojej ojczyzny i nie mają gdzie się wycofać” - Hanna Malyar w rozmowie z Laurą Mandeville w „Le Figaro”

Zdaniem Hanny Malyar, działania Rosji paradoksalnie wzmacniają wsparcie Zachodu dla Ukrainy i zacieśniają kontakty Ukrainy z sojusznikami. „Kiedy myślimy, że sprawy osiągnęły maksymalny poziom okropieństwa, odkrywamy nowe masowe groby XXI wieku, i to wprowadza świat cywilizowany w stan takiego szoku, że rozumie on, iż pomoc Ukrainie oznacza również ochronę wartości naszej cywilizacji. 


街とその不確かな壁 - najnowsza książka Haruki Murakamiego o wydarzeniach, które dramatycznie zmieniły nasz świat

街とその不確かな壁 – najnowsza książka Haruki Murakamiego o wydarzeniach, które dramatycznie zmieniły nasz świat

Polska stała się mocarstwem regionalnym i gwarantem bezpieczeństwa Bałtów - pisze fiński dziennik Helsingin Sanomat

Polska stała się mocarstwem regionalnym i gwarantem bezpieczeństwa Bałtów – pisze fiński dziennik Helsingin Sanomat

Najstarszy grób na świecie - sensacyjne odkrycie paleontologów

Najstarszy grób na świecie – sensacyjne odkrycie paleontologów

Porody rodzinne w Polsce maja już - a może zaledwie - 40 lat

Porody rodzinne w Polsce maja już – a może zaledwie – 40 lat

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 czerwca 2023