

Benedict ROGERS
Ludobójstwo Ujgurów. Nazywajmy to zgodnie z prawdą
Od 2017 roku w setkach obozów w Sinciangu przetrzymywanych jest ponad milion Ujgurów, Kazachów i innych osób należących do mniejszości muzułmańskich. Niektóre źródła podają, że liczba zatrzymanych wynosi nawet 2–3 mln.

Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA
Dziedzictwo Jana Pawła II – w 45-lecie pontyfikatu
Czasy współczesne nie lubią słowa „autorytet”. Dlatego być może w opisie roli Jana Pawła II w świecie dobrym słowem jest „przywództwo” – pisze prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Popołudniowe Espresso
Prezydent Portugalii w Polsce
Pierwsza od 15 lat oficjalna wizyta prezydenta Portugalii w Polsce, Marcelo Rebelo de SOUSA rozpoczęła się w poniedziałek, 21. sierpnia wykładem, który de SOUSA wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim pt. „The international situation, before, during and after”.

Isabelle PRÊTRE
Teresa z Lisieux. Święci »psychologowie«
Benedykt i Scholastyka, Klara z Asyżu, Elżbieta od Trójcy Świętej, Teresa z Lisieux, Franciszek Salezy – nie posągowi święci, ale opiekunowie i przyjaciele, którym Isabelle PRÊTRE zawdzięcza pokonanie wielu trudności i słabości. W czułych rozmowach dziękuje swoim świętym „psychologom” za życiowe drogowskazy.

Paul KINGSNORTH
Jesteśmy nowym rodzajem istoty – człowiekiem postreligijnym
Cały współczesny świat – pisał G.K. Chesterton – podzielił się na konserwatystów
i postępowców. Postępowcy popełniają błędy. Konserwatyści umożliwiają ich korygowanie.

Anthony LYNN LILLES
Ogień z nieba. Dar kontemplacji
Ogień z nieba stanowi wprowadzenie do chrześcijańskiej kontemplacji i mistycznej mądrości. To próba zajrzenia w bogatą, żywą tradycję duchowych mistrzów, świętych i męczenników.

Anna DRUŚ
Ks. Franciszek Blachnicki kawalerem Orderu Orła Białego
Ks. Blachnicki obudował pomysł żywą duchowością Maryjną, czyniąc z Matki Jezusa duchową Opiekunkę nowego dzieła – pisze Anna DRUŚ.

Krzysztof PAŁYS OP
Ludzie ósmego dnia. Autostopem do Matki Teresy
My także bywaliśmy wielokrotnie zaskakiwani, choćby wówczas, gdy muzułmanie prosili nas o odprawienie w ich intencji Mszy Świętej, gdy szwajcarski ateista, rezygnując ze swoich planów, zawiózł nas do Medziugorie.

Janusz PYDA OP
Dzieła wszystkie św. Tomasza z Akwinu
Kwestie dyskutowane o duszy (Quaestiones disputatae De anima), Kwestia dyskutowana o stworzeniach duchowych (Quaestio disputata De spiritualibus creaturis) oraz Kwestia dyskutowana o zjednoczeniu Słowa wcielonego (Quaestio disputata De unione Verbi incarnati) mają w dorobku Tomasza z Akwinu znaczenie szczególne

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 481 Wszystko co Najważniejsze
„Pytają czy trzeba kochać. O to nie należy pytać, to trzeba czuć” napisał Blaise Pascal. W czterechsetną rocznicę śmierci tego wybitnego filozofa postanowiliśmy poświęcić to najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” temu, co pomimo upływu czasu wciąż nie traci na znaczeniu.

Prof. Dariusz KOWALCZYK SJ
Leszek Kołakowski o Europie, marksizmie i chrześcijaństwie
Spośród wielu myśli Leszka Kołakowskiego, także i ta jest wciąż aktualna: „marksizm ani nie tłumaczy świata, ani go nie zmienia, jest tylko zasobnikiem haseł służących organizowaniu różnych interesów”.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 480 Wszystko co Najważniejsze
Kardynał Michael CZERNY SJ w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” pisze o kształcie nauki społecznej Kościoła. Wskazuje w jaki sposób może użyć zaangażowania różnych, często oddalonych od siebie światopoglądowo osób.

Patryk PALKA
„Państwo, w którym nie ma bojaźni bożej, paść musi w gruzy”. O roli religii w tworzeniu wspólnoty politycznej
Żadne prawo nie przerazi człowieka tak bardzo, by zaprzestał jego łamania. Żadna ustawa nie przekona go do tego, że postępowanie według jej wskazań z całą pewnością pozwoli mu osiągnąć zamierzone cele. Odwołanie się do boskiej instancji zmienia jednak wszystko.

Abp Vincenzo PAGLIA
Między wiedzą a technologią
Zmiany społeczne, ekonomiczne i technologiczne, których jesteśmy obecnie świadkami, wymagają przede wszystkim ich uważnego rozważenia.

Popołudniowe Espresso
Mołdawia opuści Wspólnotę Niepodległych Państw
Republika Mołdawii rozpoczęła procedurę opuszczenia Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), organizacji polityczno-gospodarczo-wojskowej rozwijanej z inicjatywy Federacji Rosyjskiej od początku lat 90.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 471 Wszystko co Najważniejsze
Skandal Zmartwychwstania sprawił, że nie potrzeba wielu słów. Tyle już przecież zostało powiedziane. A wiara lubi ciszę, spokojny namysł.

o. Raniero CANTALAMESSA OFMCap
Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu
Odmienna śmierć Boga znalazła najpełniejszy wyraz w znanym oświadczeniu, które niemiecki filozof Friedrich Nietzsche wkłada w usta człowiek oszalały, który przybywa zdyszany do miasta: „Gdzie się Bóg podział?”, zawołał, „Powiem wam. Zabiliśmy go – wy i ja! Wszyscy jesteśmy jego zabójcami.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Sensacyjność zła. List Jana Pawła II do biskupów amerykańskich
Aby właściwie ocenić wkład Jana Pawła II w przeciwdziałanie nadużyciom seksualnym w Kościele, potrzebne jest rzetelne opracowanie działań podejmowanych przez niego i instytucje watykańskie w latach 90., a także przez episkopaty, które borykały się wówczas z tym problemem.

Alain FINKIELKRAUT
Prof. Pierre MANENT
Czy Bóg umarł?
Debata, która została zorganizowana w Paryżu przez redakcję „Le Figaro”, odbiła się szerokim echem. Wybitni intelektualiści mieli sposobność do dyskusji na takie tematy, jak wiara, zanikanie chrześcijańskiej matrycy w dzisiejszej Europie oraz – co wydaje się szczególnie interesujące – to, co może zająć jej miejsce.

Prof. Manfred SPIEKER
Benedykt XVI, współpracownik Prawdy
Wiadomo, że życie Josepha Ratzingera wielokrotnie potoczyło się inaczej, niż sobie tego życzył. „Zamierzałem przez całe życie być profesorem i wykładowcą”, powiedział w 2016 r. w swych Ostatnich rozmowach.