o. Innocenty BOCHEŃSKI: „Rycerz Niepokalanej” w rzeczywistości
o. Innocenty BOCHEŃSKI

o. Innocenty BOCHEŃSKI

„Rycerz Niepokalanej” w rzeczywistości

Dwie rzeczy trzeba sobie uświadomić, kiedy się jedzie do Niepokala­nowa. Najpierw trzeba sobie uprzytomnić, że drukuje się tam najwięk­sze polskie czasopismo.

Michał KŁOSOWSKI: Synodalnej rewolucji nie będzie
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Synodalnej rewolucji nie będzie

Wśród wielu głosów, które słychać w Watykanie i wśród obserwatorów synodu o synodalności, jak ostatnio nazywa się te spotkania, nie brakuje takich, które pytają: po co? Całe zgromadzenie, które dla jednych miało być przełomowe i rewolucyjne, a dla drugich zagrażające i kontrdoktrynalne, kończy się bowiem bez wielkich decyzji czy zmian.

Benedict ROGERS: Ludobójstwo Ujgurów. Nazywajmy to zgodnie z prawdą
Benedict ROGERS

Benedict ROGERS

Ludobójstwo Ujgurów.
Nazywajmy to zgodnie z prawdą

Od 2017 roku w setkach obozów w Sinciangu przetrzymywanych jest ponad milion Ujgurów, Kazachów i innych osób należących do mniejszości muzułmańskich. Niektóre źródła podają, że liczba zatrzymanych wynosi nawet 2–3 mln.

Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA: Dziedzictwo Jana Pawła II – w 45-lecie pontyfikatu
Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Dziedzictwo Jana Pawła II – w 45-lecie pontyfikatu

Czasy współczesne nie lubią słowa „autorytet”. Dlatego być może w opisie roli Jana Pawła II w świecie dobrym słowem jest „przywództwo” – pisze prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Popołudniowe Espresso: Prezydent Portugalii w Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Prezydent Portugalii w Polsce

Pierwsza od 15 lat oficjalna wizyta prezydenta Portugalii w Polsce, Marcelo Rebelo de SOUSA rozpoczęła się w poniedziałek, 21. sierpnia wykładem, który de SOUSA wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim pt. „The international situation, before, during and after”.

Isabelle PRÊTRE: Teresa z Lisieux.  Święci »psychologowie«
Isabelle PRÊTRE

Isabelle PRÊTRE

Teresa z Lisieux.
Święci »psychologowie«

Benedykt i Scholastyka, Klara z Asyżu, Elżbieta od Trójcy Świętej, Teresa z Lisieux, Franciszek Salezy – nie posągowi święci, ale opiekunowie i przyjaciele, którym Isabelle PRÊTRE zawdzięcza pokonanie wielu trudności i słabości. W czułych rozmowach dziękuje swoim świętym „psychologom” za życiowe drogowskazy.

Anthony LYNN LILLES: Ogień z nieba. Dar kontemplacji
Anthony LYNN LILLES

Anthony LYNN LILLES

Ogień z nieba. Dar kontemplacji

Ogień z nieba stanowi wprowadzenie do chrześcijańskiej kontemplacji i mistycznej mądrości. To próba zajrzenia w bogatą, żywą tradycję duchowych mistrzów, świętych i męczenników.

Krzysztof PAŁYS OP: Ludzie ósmego dnia. Autostopem do Matki Teresy
Krzysztof PAŁYS OP

Krzysztof PAŁYS OP

Ludzie ósmego dnia. Autostopem do Matki Teresy

My także bywaliśmy wielokrotnie zaskakiwani, choćby wówczas, gdy muzułmanie prosili nas o odprawienie w ich intencji Mszy Świętej, gdy szwajcarski ateista, rezygnując ze swoich planów, zawiózł nas do Medziugorie.

Janusz PYDA OP: Dzieła wszystkie św. Tomasza z Akwinu
Janusz PYDA OP

Janusz PYDA OP

Dzieła wszystkie św. Tomasza z Akwinu

Kwestie dyskutowane o duszy (Quaestiones disputatae De anima), Kwestia dyskutowana o stworzeniach duchowych (Quaestio disputata De spiritualibus creaturis) oraz Kwestia dyskutowana o zjednoczeniu Słowa wcielonego (Quaestio disputata De unione Verbi incarnati) mają w dorobku Tomasza z Akwinu znaczenie szczególne

Wydanie 481 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 481 Wszystko co Najważniejsze

„Pytają czy trzeba kochać. O to nie należy pytać, to trzeba czuć” napisał Blaise Pascal. W czterechsetną rocznicę śmierci tego wybitnego filozofa postanowiliśmy poświęcić to najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” temu, co pomimo upływu czasu wciąż nie traci na znaczeniu.

Wydanie 480 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 480 Wszystko co Najważniejsze

Kardynał Michael CZERNY SJ w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” pisze o kształcie nauki społecznej Kościoła. Wskazuje w jaki sposób może użyć zaangażowania różnych, często oddalonych od siebie światopoglądowo osób.

Abp Vincenzo PAGLIA: Między wiedzą a technologią
Abp Vincenzo PAGLIA

Abp Vincenzo PAGLIA

Między wiedzą a technologią

Zmiany społeczne, ekonomiczne i technologiczne, których jesteśmy obecnie świadkami, wymagają przede wszystkim ich uważnego rozważenia.

Popołudniowe Espresso: Mołdawia opuści Wspólnotę Niepodległych Państw
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Mołdawia opuści Wspólnotę Niepodległych Państw

Republika Mołdawii rozpoczęła procedurę opuszczenia Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), organizacji polityczno-gospodarczo-wojskowej rozwijanej z inicjatywy Federacji Rosyjskiej od początku lat 90.

Wydanie 471 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 471 Wszystko co Najważniejsze

Skandal Zmartwychwstania sprawił, że nie potrzeba wielu słów. Tyle już przecież zostało powiedziane. A wiara lubi ciszę, spokojny namysł.

Kard. Raniero CANTALAMESSA OFMCap: Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu
o. Raniero CANTALAMESSA OFMCap

o. Raniero CANTALAMESSA OFMCap

Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu

Odmienna śmierć Boga znalazła najpełniejszy wyraz w znanym oświadczeniu, które niemiecki filozof Friedrich Nietzsche wkłada w usta człowiek oszalały, który przybywa zdyszany do miasta: „Gdzie się Bóg podział?”, zawołał, „Powiem wam. Zabiliśmy go – wy i ja! Wszyscy jesteśmy jego zabójcami.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Sensacyjność zła. List Jana Pawła II do biskupów amerykańskich
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Sensacyjność zła. List Jana Pawła II do biskupów amerykańskich

Aby właściwie ocenić wkład Jana Pawła II w przeciwdziałanie nadużyciom seksualnym w Kościele, potrzebne jest rzetelne opracowanie działań podejmowanych przez niego i instytucje watykańskie w latach 90., a także przez episkopaty, które borykały się wówczas z tym problemem.