Prof. Mark JUERGENSMEYER: Paradoks nacjonalizmu religijnego w czasach globalizacji Prof. Mark JUERGENSMEYER: Paradoks nacjonalizmu religijnego w czasach globalizacji
Prof. Mark JUERGENSMEYER

Prof. Mark JUERGENSMEYER

Paradoks nacjonalizmu religijnego w czasach globalizacji

Globalizacja podważyła nowoczesną ideę państwa narodowego, wprowadzając ponadnarodowe formy interakcji między ludźmi. Religia, podtrzymując te interakcje, jest jednocześnie czynnikiem wzmacniającym poczucie tożsamości. Tak wykształciła się nowa forma nacjonalizmu.

Prof. Michael IGNATIEFF:  Podział nie jest problemem. Problemem są przemoc i nienawiść Prof. Michael IGNATIEFF:  Podział nie jest problemem. Problemem są przemoc i nienawiść
Prof. Michael IGNATIEFF

Prof. Michael IGNATIEFF

Podział nie jest problemem. Problemem są przemoc i nienawiść

Koncept, że nasz świat polityki jest podzielony, ponieważ jesteśmy bardziej podzieleni, niż byliśmy wcześniej, wydaje mi się fałszywy. To, co się dzieje, to wyłanianie się stylu politycznego, który nie jest lojalny wobec instytucji, nie ma szacunku dla faktów i nie ponosi odpowiedzialności nawet przed swoimi zwolennikami.

Prof. Michał KLEIBER: Zrozumieć przyszłość Zachodu Prof. Michał KLEIBER: Zrozumieć przyszłość Zachodu
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Zrozumieć przyszłość Zachodu

Wysoki poziom niezadowolenia klasy średniej, wspomaganej przez zawsze krytycznie nastawionych do władzy ludzi ubogich, w połączeniu z technologicznymi możliwościami tworzenia szerokich sieci protestu staje się społecznym materiałem wybuchowym.

Wojciech MYŚLECKI: Świat i Polska AD 2020 plus – szanse, obawy, pytania Wojciech MYŚLECKI: Świat i Polska AD 2020 plus – szanse, obawy, pytania
Wojciech MYŚLECKI

Wojciech MYŚLECKI

Świat i Polska AD 2020 plus – szanse, obawy, pytania

Stajemy wobec tego samego dylematu co Pompejusz Wielki, który przestrzegany przed wypłynięciem na morze ze względu na sztorm i zagrożenie życia powiedział, że wypłynąć musi – a żyć nie musi. My też musimy wypłynąć, czy nam się to podoba, czy nie. Jest tyle wyzwań, tyle różnych konieczności, że aby normalnie funkcjonować, kontynuować i rozwijać wielką spuściznę cywilizacji europejskiej, musimy wypłynąć na morze refleksji i przemyślenia raz jeszcze fundamentów naszej cywilizacji, gdyż jest ona wielkim, ważnym i być może jedynym naszym trwałym dorobkiem. A więc wypływajmy!

Kofi A. ANNAN: "Nasz świat potrzebuje solidarności i współpracy" Kofi A. ANNAN: "Nasz świat potrzebuje solidarności i współpracy"
Kofi A. ANNAN

Kofi A. ANNAN

"Nasz świat potrzebuje solidarności i współpracy"

Najważniejsze instytucje – Rada Bezpieczeństwa ONZ, Bank Światowy i MFW – wciąż są zdominowane przez zwycięskich aliantów II wojny światowej z Europy i Ameryki, czyli państwa reprezentujące populacje, których liczebność gwałtownie się zmniejsza, i mające coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. Nie odzwierciedla to wzrostu pozycji Chin, Brazylii, RPA i innych, podważa legitymację prawną systemu bezpieczeństwa międzynarodowego.

Marek KACPRZAK: Zbliżamy się do punktu krytycznego w dewaluacji słowa Marek KACPRZAK: Zbliżamy się do punktu krytycznego w dewaluacji słowa
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Zbliżamy się do punktu krytycznego w dewaluacji słowa

Chciałbym wierzyć głęboko w to, że zbliżamy się właśnie do punktu krytycznego, w którym nastąpi odwrót od niesprawdzonych informacji, powierzchownej wiedzy i krzykliwych tytułów. Na naszych oczach dzieje się rewolucja. Tylko ci, którzy ją dostrzegą i zaczną w niej uczestniczyć, mają szansę na nowo wygrać. Bo niestety kolejny rok umocni podziały i rozwarstwienie już nie tylko ekonomiczne, ale też intelektualne.

Prof. Roberto RABEL: Wyzwaniem naszej epoki jest ponowne zdefiniowanie wspólnoty Prof. Roberto RABEL: Wyzwaniem naszej epoki jest ponowne zdefiniowanie wspólnoty
Prof. Roberto RABEL

Prof. Roberto RABEL

Wyzwaniem naszej epoki jest ponowne zdefiniowanie wspólnoty

To, że istnieje Unia Europejska od tylu lat to dowód, że można przezwyciężyć nieubłagane wydawałoby się tendencje geopolityczne. Skoro udało się przezwyciężyć wrogość między takimi tradycyjnymi wrogami jak Polska i Niemcy, czy Francja i Niemcy, to znaczy, że w innych częściach globu też jest to możliwe.

Maciej HACAGA: "Domek z kart kryzysów klimatycznych i społecznych" Maciej HACAGA: "Domek z kart kryzysów klimatycznych i społecznych"
Maciej HACAGA

Maciej HACAGA

"Domek z kart kryzysów klimatycznych i społecznych"

Trudno się dziwić, że ludzie z zagrożonych części świata uciekają przed dotkliwymi powodziami czy suszami. Już dziś służby graniczne UE nie są w stanie skutecznie kontrolować przemieszczeń ludności, czego wyraźnym obrazem jest kryzys migracyjny. Łącznie, w ciągu ostatnich 7 lat prawie 160 milionów ludzi zostało zmuszonych do zmiany miejsca zamieszkania w związku z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Shahid Javed BURKI: "Islam kontra islam. Elementarz konfliktu bliskowschodniego" Shahid Javed BURKI: "Islam kontra islam. Elementarz konfliktu bliskowschodniego"
Shahid Javed BURKI

Shahid Javed BURKI

"Islam kontra islam.
Elementarz konfliktu bliskowschodniego"

Obecne wrzenie jest efektem starcia światopoglądów mającego charakter teologiczny i polityczny. Konserwatywni sunnici, wierni fundamentalistycznemu whhabizmowi, opowiadają się za rządami teokratycznymi i autorytarnymi, podczas gdy bardziej umiarkowani sunnici suficcy wybierają liberalne systemy polityczne. To samo dotyczy szyitów.

Bill GATES, Melinda GATES: "Obietnice na pierwszą stronę" Bill GATES, Melinda GATES: "Obietnice na pierwszą stronę"
Bill GATESMelinda GATES

Bill GATES
Melinda GATES

"Obietnice na pierwszą stronę"

“Z nagłówków gazet zbyt często wyłania się refleksja o przepaści między naszą rzeczywistością a światem bez ubóstwa. Autorzy tych tytułów nie widzą jednak wszystkich wysiłków, które zrobiono, by pomóc najbiedniejszym. Gdyby świat dotrzymywał obietnic składanych najbardziej potrzebującym, byłaby to wiadomość na pierwsze strony gazet”

Benjamin BARBER, Radosław MICHALSKI: Mosty, a nie mury Benjamin BARBER, Radosław MICHALSKI: Mosty, a nie mury
Benjamin BARBERRadosław MICHALSKI

Benjamin BARBER
Radosław MICHALSKI

Mosty, a nie mury

Niektórzy myślą, że mogą odgrodzić się murami: Zamknijmy murem granice w wokół Grecji, Słowenii czy Stanów Zjednoczonych, postulują, tylko to nie rozwiązuje problemu. Imigranci przejdą, w ostateczności rozbiją pod nim obóz. Podobnie granice zawiodą w walce z chorobami, zmianami klimatu czy terroryzmem.

Joseph E. STIGLITZ: "O globalnych umowach handlowych, które wciąż nagradzają silnych i karzą słabych" Joseph E. STIGLITZ: "O globalnych umowach handlowych, które wciąż nagradzają silnych i karzą słabych"
Joseph E. STIGLITZ

Joseph E. STIGLITZ

"O globalnych umowach handlowych, które wciąż nagradzają silnych i karzą słabych"

“Obama uporczywie powtarzał, że TPP przesądzi o tym, kto – Ameryka czy Chiny – napisze reguły handlu dla XXI wieku. Obama dążył do utrwalenia obecnego sposobu działania, w którym amerykańskie korporacje same dla siebie piszą przepisy rządzące globalnym handlem oraz inwestycjami. Nikt, komu drogie są zasady demokracji, nie powinien tego akceptować” – pisze Joseph E.Stiglitz.

Ana PALACIO: "Konieczna pilna rozmowa o przyszłości. Bez nostalgii za czasem minionym" Ana PALACIO: "Konieczna pilna rozmowa o przyszłości. Bez nostalgii za czasem minionym"
Ana PALACIO

Ana PALACIO

"Konieczna pilna rozmowa o przyszłości. Bez nostalgii za czasem minionym"

Ludzie się niepokoją. Świat przechodzi fundamentalną zmianę: na scenie pojawiają się nowi aktorzy, otwarcie ignoruje się dawne nienaruszalne zasady postępowania w stosunkach międzynarodowych, a nowa fala postępu technologicznego wstrząsa przemysłem i całymi sektorami gospodarki. W dążeniu do zorganizowania i przewidywalności – co w czasach szybkich zmian jest odruchem naturalnym – rozpaczliwie potrzebujemy wskazówek, w którą stronę pójdzie rozwój świata i jaka będzie nasza w nim rola.

Joseph E. STIGLITZ: "Epoka braku finansowego zabezpieczenia" Joseph E. STIGLITZ: "Epoka braku finansowego zabezpieczenia"
Joseph E. STIGLITZ

Joseph E. STIGLITZ

"Epoka braku finansowego zabezpieczenia"

System gospodarczy, który nie potrafi zapewnić zysków większości mieszkańców danego kraju i w którym coraz większa część ludności odczuwa narastające zagrożenie wynikające z braku należytego zabezpieczenia społecznego, jest wadliwy – niezależnie od tego, jak szybko rośnie w nim PKB.

Bjørn LOMBORG: "Bieda w liczbach bezwzględnych" Bjørn LOMBORG: "Bieda w liczbach bezwzględnych"
Bjørn LOMBORG

Bjørn LOMBORG

"Bieda w liczbach bezwzględnych"

W skrajnej nędzy żyje 1,2 miliarda, 2,6 miliarda nie ma dostępu do czystej wody pitnej i urządzeń sanitarnych, a blisko 3 miliardy ogrzewa domy, spalając szkodliwe substancje. Każdego roku dziesięć milionów ludzi umiera na choroby zakaźne. Szacuje się, że brak wody i kanalizacji powoduje co najmniej 300 tys. zgonów rocznie, a niedożywienie jest przyczyną śmierci 1,4 miliona dzieci.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam