Marek KACPRZAK: Zbliżamy się do punktu krytycznego w dewaluacji słowa

Zbliżamy się do punktu krytycznego w dewaluacji słowa

Photo of Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Naukowo zajmuje się ekonomiką kultury, w szczególności zarządzaniem w mediach i ekonomiką mediów. Pracował m.in. w Wirtualnej Polsce, Polsat News, TVN24, TVP, RMF FM, Polska The Times. Od 2021 r. rzecznik prasowy Klubu Parlamentarnego Lewica.

Ryc.: Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Prognozy dla Polski, Europy i świata w roku 2019 kreśli Marek KACPRZAK

Polityczny rok 2019, choć zapowiada się bogato, to przełomu nie przyniesie i przynieść nie może. Na pewno będzie rozpalał emocje, będziemy świadkami zmieniających się akcji, wymiany bohaterów, ale to przełomu nie przyniesie. Zmiana lub utrzymanie władzy, powstanie nowych frontów czy podziały dotychczasowych to jedynie kosmetyka, która nie będzie miała zasadniczego wpływu na to, czy jako kraj będziemy umieli stworzyć jakąś wizję i zacząć ją realizować; nie będzie miała zasadniczego wpływu również na nasze życie codzienne.

Wydarzenia takie jak brexit, wojna handlowa, którą prowadzą Trump i Chiny, czy wybory do Parlamentu Europejskiego będą wymagały korekt, może nowych nawyków, wprowadzenia zmian w prawie. I to tyle. To bowiem wciąż bardziej gra pozorów niż jakakolwiek realna zmiana. Żadne z tych wydarzeń nie jest ani przewidziane na lata, ani też nie może być zbyt radykalne, ponieważ wciąż wszystkie te elementy są ze sobą zbyt ściśle powiązane i od siebie zależne.

Na naszych oczach dzieje się rewolucja. Tylko ci, którzy ją dostrzegą i zaczną w niej uczestniczyć, mają szansę na nowo wygrać. Bo niestety kolejny rok umocni podziały i rozwarstwienie już nie tylko ekonomiczne, ale też intelektualne.

Jak zawsze, ciekawsze rzeczy będą działy się w środowisku, które tworzy nam nową rzeczywistość. Po spokojnym 2018 roku coraz bardziej wyczekujemy nowego otwarcia na miarę wymyślenia internetu, stworzenia iPhone’a czy Facebooka. Internet stał się normalnością, nikt już nie traktuje go jako nowej technologii, smartfony spowszedniały jak kiedyś telewizory, Facebook bardziej irytuje, niż buduje społeczności. Potrzeba czegoś nowego, innego, nieznanego. Choć łatwo nie będzie, bo wielka czwórka, czyli GAFA, będzie broniła swojej dominującej pozycji, jak tylko się da. Wierzę w to, że przed nami rok, w którym zacznie się wbijanie klina w ten konglomerat tworzony przez firmy Google, Amazon, Facebook i Apple. Przy sztucznej inteligencji, nowym podejściu do pracy, innych wartościach rozwoju człowieka musi przyjść nowe – bo stare, choć ułatwia życie, to zbyt wielu już dostrzega zagrożenia, które płyną z potęgi tych konkretnych graczy.

Jeśli chodzi o życzenia, to chciałbym, żeby zbliżający się rok był tym, w którym nastąpi przesilenie, które mamy okazję obserwować wokół dewaluacji słowa. Chciałbym wierzyć głęboko w to, że zbliżamy się właśnie do punktu krytycznego, w którym nastąpi odwrót od niesprawdzonych informacji, powierzchownej wiedzy i krzykliwych tytułów. Na naszych oczach dzieje się rewolucja. Tylko ci, którzy ją dostrzegą i zaczną w niej uczestniczyć, mają szansę na nowo wygrać. Bo niestety kolejny rok umocni podziały i rozwarstwienie już nie tylko ekonomiczne, ale też intelektualne.

.Za kilka lat Sztuczna Inteligencja zastąpi niemal wszystkich. Na rynku pracy zostaną tylko ci, którzy będą umieli nad nią zapanować, i ci, których praca jest tak nisko płatna, że nie będzie się opłacało zastępować jej drogą technologią. Przed nami rok, w którym warto do tej rewolucji przygotować się na poważnie.

Marek Kacprzak

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 grudnia 2018