Prof. Jacek HOŁÓWKA
Czy superkomputer może mieć zmysł metafizyczny?
Superkomputer nie pozwoliłby żadnemu intruzowi, by nam psuł humor podejrzeniami, że otaczający nas świat jest fikcją.
Prof. Jacek HOŁÓWKA
Komputerowa kompulsja i wolna wola
Nauki komputerowe w powiązaniu z psychologią kliniczną już wniosły znaczny wkład do zrozumienia moralnych postaw i zachowań. W przyszłości ten związek może się okazać jeszcze ważniejszy.
Eli FRANKEL
Josh SIMONS
Dlaczego sztuczna inteligencja powinna być demokratyczna?
Najpierw należy zidentyfikować obszary ludzkiego działania oraz wybory dokonywane przez ludzi.
Eliezer YUDKOWSKY
Siła inteligencji
Niedocenienie inteligencji pociąga za sobą niedoszacowanie potencjalnej potęgi sztucznej inteligencji.
Nicolas MIAILHE
Cyfrowy kolonializm
Europa jest zapóźniona w sferze prywatnych inwestycji w sztuczną inteligencję: 2,4–3,2 mld euro wobec 6,5–9,7 mld euro w Azji i 12,1–18,6 mld euro w Ameryce Północnej.
Garri KASPAROW
Człowiek plus maszyna
Dzięki nowym technologiom nie straciliśmy wolnej woli; zyskaliśmy czas, z którym jeszcze nie wiemy, co robić. Życie jest inne, a to, co inne, bywa niepokojące. Nie znaczy to jednak, że jest szkodliwe.
Agata KOŁODZIEJCZYK
Podróże w kosmos zmieniają przyszłość medycyny - już teraz
Z czasem każdy dom będzie wyposażony w sprzęt diagnostyki telemedycznej, a ludzie będą bardziej świadomi funkcjonowania własnego organizmu. To wszystko przed nami w rodzącej się epoce podbojów nowych światów.
Jan ŚLIWA
Sztuczna inteligencja – Chiny vs. USA, kolejna runda
Kiedyś Ameryka dominowała na tyle, że mając najlepsze uniwersytety, publikowała wyniki (co napędza życie intelektualne), a i tak w implementacji i produkcji dominowała nad innymi. Dziś może Ameryka ma najlepsze uniwersytety, ale Chiny mają wielokrotnie więcej praktycznych implementatorów, zaprawionych w bojach. Do tego na tych uniwersytetach studiują Chińczycy i uczą się intensywniej od Amerykanów.
Marcin BALICKI
Metafora. Narzędzie, zagrożenie, a może ostatnia przewaga człowieka nad maszyną?
Metafory są być może ostatnim bastionem ludzkiego sposobu myślenia, który będzie bronił się najdłużej przed algorytmami sztucznej inteligencji. Jeśli tak będzie, to długo jeszcze poezja, kreatywne myślenie, rozwój osobisty pozostaną domeną człowieka, której nie zagrożą maszyny. W pozostałym zakresie ludzkich kompetencji – nasz los w konkurencji z AI wydaje się przesądzony.
Marek KACPRZAK
Zbliżamy się do punktu krytycznego w dewaluacji słowa
Chciałbym wierzyć głęboko w to, że zbliżamy się właśnie do punktu krytycznego, w którym nastąpi odwrót od niesprawdzonych informacji, powierzchownej wiedzy i krzykliwych tytułów. Na naszych oczach dzieje się rewolucja. Tylko ci, którzy ją dostrzegą i zaczną w niej uczestniczyć, mają szansę na nowo wygrać. Bo niestety kolejny rok umocni podziały i rozwarstwienie już nie tylko ekonomiczne, ale też intelektualne.
Ewa FABIAN
Algorytmy nie tworzą muzyki
Automat nie ma potrzeby tworzenia muzyki, nie tworzy jej sam z siebie dla samej przyjemności usłyszenia dźwięków, by nie pozostawać w ciszy, nie podejmuje wyzwania stopniowego przekraczania swoich ograniczeń. Muzyka nie jest celem. Być może dlatego muzyka tworzona komputerowo nie budzi szczególnego entuzjazmu.