Popołudniowe Espresso: Turcja wycofuje swój sprzeciw wobec członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO

Turcja wycofuje swój sprzeciw wobec członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest środa, 29. czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska na szczycie NATO w Madrycie

Prezydent Andrzej DUDA rozmawiał w Madrycie z prezydentem USA Joe BIDENEM i z niemieckim kanclerzem Olafem SCHOLZEM podczas wczorajszej kolacji, która poprzedzała rozpoczęcie szczytu NATO. Poinformował o tym prezydencki minister Jakub KUMOCH. Bliższe szczegóły tych rozmów nie są znane, ale według relacji prezydenckiego ministra, omawiano kwestie związane z krajami, które w największym stopniu wspierają Ukrainę, a zatem także z Polską. Prezydent Andrzej DUDA przewodniczy polskiej delegacji na szczyt w Madrycie. Na miejscu są też minister spraw zagranicznych Zbigniew RAU i minister obrony Mariusz BŁASZCZAK.

To ma być najważniejszy od kilku dekad szczyt NATO. Liderzy Sojuszu mają zdecydować o drastycznym zwiększeniu sił szybkiego reagowania: z 40 do ponad 300 tysięcy żołnierzy. Sojusz wyśle też kolejne oddziały na flankę wschodnią czyli do państw, które znajdują się w sąsiedztwie Rosji i Białorusi. Obecnie w Polsce oraz w trzech krajach bałtyckich operują w sumie cztery bataliony wojsk NATO, a w kolejnych czterech krajach Europy Środkowej tworzone są podobne oddziały.

Turcja wycofuje swój sprzeciw wobec członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO

Jest zgoda Turcji na rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię. Po ponad miesiącu przekonywania władze w Ankarze przestały blokować przyjęcie dwóch krajów nordyckich do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przełomowe okazało się spotkanie przywódców Szwecji, Finlandii i Turcji z sekretarzem generalnym NATO w Madrycie przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu.

Turcja blokowała wejście zarówno Szwecji, jak i Finlandii do NATO zarzucając im wsparcie dla kurdyjskich bojowników, a także domagając się zniesienia zakazu eksportu broni. Jednak we wtorek 28 czerwca trzy kraje podpisały porozumienie. Zgodnie z nim Szwecja i Finlandia obiecały znieść embargo i wspierać Turcję w walce z Partią Pracujących Kurdystanu, którą Ankara uznaje za organizację terrorystyczną. „Szwecja i Finlandia zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji w walce z zagrożeniami dla jej bezpieczeństwa narodowego” – powiedział szef Sojuszu. Turcja, Szwecja i Finlandia – zgodnie z porozumieniem – zadeklarowały też ściślejszą współpracę przemysłów zbrojeniowych oraz wymianę informacji w walce z terroryzmem.

Werdykt w procesie ataków terrorystycznych w Paryżu z 2015 roku

W środę, w Paryżu, zostanie ogłoszony werdykt w procesie dotyczącym zamachów przeprowadzonych przez terrorystów należących do tzw. Państwa Islamskiego w stolicy Francji w 2015 roku. Dwudziestu oskarżonych było sądzonych za współudział w serii ataków, w których zginęło 130 osób. Były to najbardziej krwawe ataki we Francji od czasu drugiej wojny światowej.  Szczególnie oczekiwany jest wyrok dotyczący głównego oskarżonego Salaha Abdeslama – jedynego żyjącego członka komando terrorystów, które przeprowadziło ataki. Abdeslama tłumaczył w sądzie, że w dniu ataku nie zdetonował swojego pasa samobójcy, i że postąpił tak – jak to ujął – ze względów ludzkich. Pod koniec procesu Abdeslam przeprosił ofiary. Grozi mu dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego – czyli najsurowsza kara we Francji.

Prokuratura domaga się też dożywotniego więzienia z możliwością skrócenia kary dla ośmiu oskarżonych. Dla pozostałych podejrzanych wnioskowano o kary pozbawienia wolności od pięciu do dwudziestu lat, z dożywotnim zakazem wjazdu do Francji. Sześciu oskarżonych było sądzonych zaocznie. Proces w sprawie zamachów w Paryżu był największą rozprawą karną w historii Francji. Na jego potrzeby zwołano specjalny sąd przysięgłych i zbudowano największą salę obrad w kraju, gdzie w ciągu 10 miesięcy przesłuchano trzystu świadków, w tym byłego prezydenta Republiki François Hollande’a.

Nr 42 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

🎧 #RozmowyNajważniejsze. Warto dziś czerpać z tradycji dawnej Rzeczypospolitej – prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 czerwca 2022