Popołudniowe Espresso: Trwa szczyt G7 w Hiroszimie

Trwa szczyt G7 w Hiroszimie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Jest piątek, 19. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Białoruś rozmieściła taktyczne zestawy rakietowe przy granicy z Polską

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało o przemieszczeniu wojsk artylerii rakietowej. Na początku przekazano, że sprzęt znajduje się „w pobliżu zachodnich granic”. W kolejnej informacji doprecyzowano, że chodzi o „bezpośrednią granicę z Polską”.

Resort obrony przekazał, że rozmieszczenie sprzętu ma na celu przygotować Białoruś na każdą sytuację. „W ten sposób armia reżimu Aleksandra ŁUKASZENKI chce sprawdzać swoją gotowość” – przekazano w oświadczeniu resortu. W innych częściach Białorusi rozmieszono też wojska specjalne i formacje zmechanizowane. Państwowa agencja BelTA ujawniła, że w pobliżu granicy z Polską pojawiły się taktyczne zestawy rakietowe Polonez oraz Toczka. Zasięg rakiet Polonez wynosi w podstawowej wersji od 50 do 200 kilometrów, a w przypadku Toczka może to być od 70 do 180 kilometrów. Oba zestawy służą do atakowania celów naziemnych. „Wojsko jednoznacznie pokazuje, że Polonez i Toczka natychmiast zareagują na jakąkolwiek próbę ataku na Białoruś” – skomentowała agencja BelTA”.

Spotkanie najbardziej wpływowych państw – szczyt G7 w Hiroszimie

W piątek przedstawiciele siedmiu najbardziej wpływowych państw spotkali się w Hiroszimie. Przez kilka dni będą omawiać najważniejsze trendy i wyzwania dla bezpieczeństwa świata. W tym roku będzie to m.in. agresywna polityka Rosji, Chin i Korei Północnej. Poza głowami państwami G7 (Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada) podczas szczytu pojawią się także przywódcy i czołowi dyplomaci Australii, Brazylii, Indii, Indonezji, Korei Południowej i Wietnamu. To część szeroko zakrojonej strategii grupy, która stara się zwiększyć współpracę z krajami Południa oraz sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Wśród zaproszonych znaleźli się także przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Banku Światowego, Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Handlu.

„Nie będzie pokoju bez całkowitego i bezwarunkowego wycofania rosyjskich wojsk i sprzętu wojskowego z Ukrainy” – oświadczyli wspólnie liderzy państw G7, cytowani w piątek przez agencję Reutera. „Ponawiamy nasze zobowiązanie do zapewnienia Ukrainie wsparcia finansowego, humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego tak długo, jak będzie to konieczne” – głosi oświadczenie. Przywódcy dodali, że nałożą dalsze sankcje na Rosję, by koszty prowadzenia przez nią – oraz tych, którzy ją wspierają – wzrosły. W rozpoczętym w piątek trzydniowym szczycie przywódców państw G7 miał wziąć udział osobiście prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI, co anonsowano jeszcze w piątek rano. Według ostatnich informacji przekazanych przez sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksija DANIŁOWA, ukraiński prezydent wystąpi na szczycie zdalnie za pośrednictwem łącza wideo.

Szczyt Ligi Państw Arabskich i szczyt Chiny-Azja Centralna

W piątek rozpoczął się szczyt Ligi Państw Arabskich w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej. Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska w ciągu kilku ostatnich miesięcy znacząco umocniła swoja pozycję lokalnego mocarstwa. A to za sprawą wpływów z eksportu ropy naftowej i produktów ropopochodnych. W szczycie Ligi Państw Arabskich udział weźmie również przywódca Syrii – Baszar ASAD. Jest to jego pierwsza wizyta w Arabii Saudyjskiej od 2011 roku. Syria po 12 latach została ponownie przyjęta do Ligi. Syria została zawieszona w prawach członka (LPA) za krwawe stłumienie antyrządowych protestów, które wybuchły na fali tzw. Arabskiej Wiosny. Na szczycie pojawił się także prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI, który spotka się z następcą tronu Muhammadem bin Salmanem al-Saudem i przeprowadzi inne dwustronne negocjacje.

Z kolei w czwartek rozpoczął się dwudniowy szczyt Chiny-Azja Centralna w chińskim mieście Xi’an. Wydarzenie jest odpowiedzią Pekinu na organizację szczytu państw G7 w Japonii. „Najważniejszym punktem spotkania podczas szczytu będzie szerokie otwarcie dla produktów z Azji Środkowej na chiński rynek. Jest to coś, o co region prosił już od kilku lat” – powiedział Niva YAU, członek Globalnego Centrum Chińskiego Rady Atlantyckiej z siedzibą w Kirgistanie.

Agnieszka PAWNIK
O koronie cesarskiej i królewskiej. Koronacja w Japonii i w Wielkiej Brytanii

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Prof. Krzysztof MALICKI: Po co pamiętać o przeszłości? Jak rozumiemy historię?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 maja 2023