#RozmowyNajważniejsze  Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan

Wolna Europa dla Rosjan

Photo of Prof. Mikołaj IWANOW

Prof. Mikołaj IWANOW

Były radziecki dysydent pochodzenia białoruskiego, profesor nauk humanistycznych (2016) oraz profesor nadzwyczajny historii Polski na Uniwersytecie Opolskim. Najbardziej znany z prac i wypowiedzi na temat operacji polskiej NKWD dokonanej w latach 1937–1938.

zobacz inne teksty Autora

Zachód i Polska powinny założyć pięć nowych Wolnych Europ dla Rosjan. Media te powinny wypełniać przestrzeń internetu, telewizji i mediów społecznościowych. Być wszędzie i przekazywać Rosjanom prawdę o tym, co się dzieje – mówi prof. Nikołaj IWANOW w rozmowie z Mikołajem CZYŻEM.

.Prof. Nikołaj IWANOW wskazuje, że Polacy powinni założyć media rosyjskie na wzór utworzonego wcześniej Biełsatu. Media te byłyby przeznaczone dla obywateli „drugiej Rosji”, czyli ludzi, którzy dziś nie akceptują polityki Putina.

Profesor swoją uwagę kieruje też w stronę Białorusi. Jak zaznacza, nie jest ona prawdziwie niepodległa, bo jest „krajem okupowanym”. Jak stwierdza prof. IWANOW, jedynym sposobem, żeby ją uratować jest wygrana z Putinem.

Rozmawia: Mikołaj CZYŻ

„Rozmowy Najważniejsze” to cykl rozmów, w którym cenione osobistości świata nauki, biznesu i polityki opowiadają o najważniejszych odkryciach naukowych, stosunkach międzynarodowych i wyzwaniach współczesności.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 października 2022