Popołudniowe Espresso: Prezydent Ukrainy z wizytą w Paryżu i Brukseli

Prezydent Ukrainy z wizytą w Paryżu i Brukseli

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 9. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Ukrainy z wizytą w Paryżu i Brukseli

Wołodymyr ZEŁENSKI odwiedził w środę Wielką Brytanię, po czym udał się z wizytą do Paryża. Wspólnie z prezydentem Francji Emmanuelem MACRONEM i kanclerzem Niemiec Olafem SCHOLZEM rozmawiali o sytuacji Ukrainy, która od 24 lutego zmaga się z rosyjską agresją. Dziś wspólnie udali się do Brukseli na unijny szczyt. „Im szybciej Ukraina dostanie broń dalekiego zasięgu, im szybciej nasi piloci dostaną nowoczesne samoloty, tym szybciej skończy się ta rosyjska agresja i będziemy mogli przywrócić pokój w Europie – powiedział w środę późnym wieczorem w Paryżu prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI.

W czwartek podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim prezydent Zełenski powiedział:  „Wracając do Europy, wracamy do siebie do domu. Staję przed państwem, żeby bronić naszego prawa powrotu do domu. Wszystkich Ukraińców w różnym wieku, o różnych przekonaniach politycznych, o różnym statusie społecznym, o różnych przekonaniach religijnych. Wszyscy mamy za sobą wspólną europejską historię”. Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta METSOLA w odpowiedzi podkreślała: „Kiedy świat myśli o Ukrainie, to myśli o walczących bohaterach, o Dawidzie pokonującym Goliata, o ikonach: Wyspie Węży, wojownikach Mariupola, wyzwolicielach tak wielu okupowanych miast i wsi. Ich imiona będą wymawiane przez pokolenia”.

Polska zamknęła przejście graniczne z Białorusią

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz KAMIŃSKI zawiesił do odwołania ruch na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach. Decyzja ma wejść w życie w piątkowe południe. Minister Mariusz Kamiński podkreśla, że podjęta decyzja ma wpływ na bezpieczeństwo państwa. „Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania od 10 lutego br. od godz. 12:00 ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach” – poinformował na Twitterze Kamiński.

Jest to kolejne przejście graniczne z Rosją i Białorusią, gdzie ruch został zawieszony. Rzeczniczka prasowa Straży Granicznej por. Anna MICHALSKA poinformowała, że przejście w Kuźnicy i w Połowcach na odcinku Podlaskiego Oddziału SG, nadal zostaje zamknięte. To samo dotyczy przejścia w Sławatyczach na odcinku Nadbużańskiego Oddziału SG. Przejście graniczne Bobrowniki-Bierestowica, do którego prowadzi droga krajowa nr 65, uruchomiono 26 marca 1993 roku. Według danych podlaskiej Straży Granicznej, w grudniu ubiegłego roku granicę w tym miejscu przekroczyło w obie strony w sumie 110 tys. 905 osób.

Twitter w Turcji znów dostępny. Pomaga odnaleźć zaginionych podczas trzęsienia ziemi

W czwartek w Turcji przywrócono dostęp do platformy Twitter, po tym, jak główni dostawcy usług komórkowych przez kilkanaście godzin blokowali serwis z powodu rosnącej krytyki reakcji rządu w Ankarze na tragiczne trzęsienie ziemi – poinformowała agencja AFP. Turecki wiceminister transportu i infrastruktury Omer Faith SAYAN poinformował w czwartek, że rozmawiał z przedstawicielami zarządu Twittera. Przypomniał im o „odpowiedzialności firmy wobec mierzącego się z kataklizmem kraju” oraz wyraził oczekiwanie lepszej współpracy w zakresie „walki z dezinformacją”, usuwania fałszywych kont i „działań przeciwko treściom, które mogą szkodzić bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu” – przekazała agencja Reutera. Jeszcze w środę właściciel i prezes Twittera Elon Musk napisał, że jego firma została poinformowana przez turecki rząd o rychłym przywróceniu dostępu do serwisu.

Od poniedziałkowych trzęsień ziemi, które zniszczyły południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię Twitter jest używany przez rodziny do poszukiwania swoich zaginionych bliskich, informowania o zawalonych budynkach i koordynowania pomocy. W kataklizmie zginęło ponad 16 tys. osób, z czego blisko 13 tys. w Turcji. Co najmniej 66,6 tys. zostało rannych.  Polscy ratownicy z grupy HUSAR cały czas działają w dotkniętych trzęsieniem ziemi rejonach południowej Turcji. Warunki sanitarne w miejscu katastrofy są trudne. Sklepy są pozamykane, stacje benzynowe wyłączone. Nie ma też dostępu do wody.

Prof. Jacek HOŁÓWKA
 Jest nadzieja, końca świata nie będzie

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

„Eutanazja i samobójstwo wspomagane uczynią nas ludźmi bez sumienia?” 49. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lutego 2023