Popołudniowe Espresso: Rozpoczęła się 59. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium

Rozpoczęła się 59. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 17. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Rozpoczęła się 59. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium

W piątek rozpoczęła się 59. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. W ciągu dwóch dni weźmie w niej udział kilkudziesięciu szefów państw i rządów, ministrowie oraz przedstawiciele najważniejszych organizacji i instytucji międzynarodowych, w tym ONZ, NATO i UE. 

Podczas konferencji Polskę reprezentować będą prezydent Andrzej DUDA oraz premier Mateusz MORAWIECKI. Szef polskiego rządu planuje m.in. udział w dyskusji panelowej dotyczącej wojny na Ukrainie. „Należy zakładać, że dyskusja obejmować będzie w szczególności wątki możliwych sposobów dalszego wsparcia walczącej Ukrainy, perspektyw zakończenia konfliktu oraz planów powojennej odbudowy kraju […] Premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Kurdystanu oraz premierem Wielkiej Brytanii” wskazał rzecznik rządu Piotr Müller. Prezydent natomiast w trakcie wizyty ma spotkać się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w formule Trójkąta Weimarskiego.

W czasie konferencji głos zabrał także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Widzieliśmy w zeszłym roku, że Rosja – Goliat – zaczęła już przegrywać i teraz nie ma już żadnych szans, ale stara się zyskać czas na tej wojnie, by dalej niszczyć Ukrainę” – podkreślił podczas zdalnego wystąpienia Zełenski. Prezydent Ukrainy skomentował też  powolną reakcję Zachodu na zagrożenie ze strony Rosji, wskazując, że „opóźnienie zawsze było i nadal jest błędem”.

Przywódcy Białorusi i Rosji spotykają się w Moskwie

W piątek przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenko przybył do Moskwy, gdzie spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Przywódcy spotkali się w podmoskiewskiej rezydencji rosyjskiego prezydenta, Nowo-Ogariowo. Omówione zostały m.in. kwestie gospodarcze, wojskowe, polityczne, a także rozwój rosyjsko-białoruskiego partnerstwa. Komentatorzy wskazują, że spotkanie rozpoczęło się niecodzienną wymianą zdań. Władimir Putin przywitał się ze swoim rozmówcą słowami: „Drogi Aleksandrze. Dziękuję, że zgodziłeś się przyjść”. W odpowiedzi usłyszał od gościa z Białorusi: „Jakbym mógł się nie zgodzić?”. „Cóż, wszyscy jesteśmy zapracowanymi ludźmi, mamy wystarczająco dużo pracy w domu” – odparł Władimir Putin.

Orędzie papieża FRANCISZKA na Wielki Post

W ogłoszonym w piątek orędziu na Wielki Post papież FRANCISZEK  wskazał na znaczenie doświadczenia ascezy w tym okresie. Zaapelował do wierzących, by oderwali się od “przeciętności i próżności” i wyruszyli drogą wymagającą wysiłku i ofiarności. „Asceza wielkopostna to usiłowanie, zawsze ożywiane łaską, do przezwyciężenia naszego braku wiary i oporów, żeby pójść za Jezusem drogą krzyżową”, wskazał Franciszek. Jak dodał, trzeba oderwać się „od przeciętności i próżności” i „wyruszyć w drogę wiodącą pod górę, wymagającą wysiłku, ofiarności i koncentracji”.

Jest to zdaniem papieża szczególnie ważne również w związku z trwającym w Kościele Synodem o synodalności. Papież zaznaczył, że zarówno ascetyczna droga wielkopostna, jak i ta synodalna mają za cel przemianę. Zachęcił do słuchania Słowa Bożego. „Nie pozwólmy, by padło ono w pustkę. Jeśli nie zawsze możemy uczestniczyć w mszy świętej, czytajmy czytania biblijne dzień po dniu, także z pomocą internetu” – wskazał papież. 

Edward LUCAS
«Dobrych Rosjan» pojęcie na temat historii

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Jan PARYS: Obrona Ukrainy jest możliwa dzięki Polsce

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 lutego 2023