Wydanie 469 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 469 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo,

Pandemia koronawirusa dotarła do Polski w marcu 2020 roku. Zamknięte zostały szkoły, uczelnie, sklepy i granice państwa. Od 24 marca obowiązywało ograniczenie w przemieszczaniu się.

Równo trzy lata po tych wydarzeniach na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pytamy o to, co stało się z nami w tym czasie? Jak to apokaliptyczne w swojej istocie doświadczenie wpłynęło na nas samych i całe społeczeństwo? Co się zmieniło? W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” prof. Michał KLEIBER wskazuje bowiem, że obecna sytuacja stała się testem dla współczesnej cywilizacji, którego stawką jest uniknięcie w przyszłości negatywnych społecznych i gospodarczych konsekwencji najróżniejszych kryzysów. Prof. Piotr CZAUDERNA twierdzi zaś, że koszty ekonomiczne wynikłe z pandemii COVID-19 przerzucono niejako na klasę średnią i całą resztę społeczeństwa. Bardzo polecam Państwu lekturę obu tych fascynujących tekstów.

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” patrzymy również na Francję. Eryk MISTEWICZ stawia tezę, że mimo obrazów które widzimy w telewizji i komentarzy, które słyszymy w różnych miejscach, nad Sekwaną nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Zachęcam Państwa do przeczytania tego fascynującego tekstu, ukazującego mechanizmy, które rządzą polityką we Francji.

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI,
Zastępca Redaktora Naczelnego


Prof. Michał KLEIBER
Trzy lata, które zmieniły nasze myślenie 

Prof. Michał KLEIBER: Trzy lata, które zmieniły nasze myślenie

Wszyscy czujemy, że obecna sytuacja stała się prawdziwym testem dla współczesnej cywilizacji, którego stawką jest uniknięcie w przyszłości negatywnych społecznych i gospodarczych konsekwencji najróżniejszych kryzysów.


Prof. Piotr CZAUDERNA
Świat nieograniczonej chciwości. 
Czego nauczyła nas pandemia? 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Świat nieograniczonej chciwości. Czego nauczyła nas pandemia?

Czy dziwi, że bogaci stali się w trakcie pandemii jeszcze bogatsi, a rozziew między bogatymi a biednymi tylko się pogłębił? Wielkimi wygranymi okazały się nie tylko międzynarodowe koncerny farmaceutyczne, ale także tzw. wielka piątka GAFAM Big Techu.


Jan ŚLIWA
Trzy lata samotności (z COVID-19) 

Jan ŚLIWA: Trzy lata samotności (z COVID-19)

O epidemii COVID-19 trudno jest pisać. Na szczęście sprawa przyschła i przycichła, wciąż jednak budzi silne emocje. Sformowały się zwalczające się wzajemnie stronnictwa, trudno o neutralny grunt. Na szukającego centrum spadają raczej pociski z obu stron. Zakładam więc hełm i zbroję i z tarczą w ręku (bez miecza) spróbuję jednak podsumować te trzy lata, trzy lata z COVID-19.


Piotr ARAK
Od trzech lat trwa koniec świata 

Piotr ARAK: Od trzech lat trwa koniec świata

Wirus pokazał, że niematerialne zagrożenie, niczym z filmów science fiction, może być całkiem realne i że zjawisko globalne może uderzyć w nas, maluczkich, w mazowieckiej wiosce.


Prof. Michał KLEIBER, Eryk MISTEWICZ
Informacje zamieniamy w Wiedzę. 
Po raz pięćdziesiąty 

Prof. Michał KLEIBER, Eryk MISTEWICZ: Informacje zamieniamy w Wiedzę. Po raz pięćdziesiąty

Nie będzie na naszych łamach ludzi, którzy niczego nie wnoszą ani do zrozumienia przeszłości, ani teraźniejszości, ani przyszłości.


Andrzej DUDA
Milion Polaków niosło pomoc ukrywanym Żydom 

Andrzej DUDA: Milion Polaków niosło pomoc ukrywanym Żydom

Byli w tamtym czasie w naszym kraju, w Polsce, ludzie, którzy mieli niezwykłą odwagę; którzy głęboko w sercu wpisane mieli ideały człowieczeństwa, szacunku dla życia, dla drugiego człowieka, miłości bliźniego – tak, tej chrześcijańskiej – wielkiego etosu Rzeczypospolitej wielu narodów, którą razem przez lata po odzyskaniu przez nią niepodległości w 1918 roku współtworzyli jako wolną, niepodległą, suwerenną Polskę, przesiąknięci tymi ideałami tak głęboko, że się nie bali.


Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Sensacyjność zła. List Jana Pawła II do biskupów amerykańskich 

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Sensacyjność zła. List Jana Pawła II do biskupów amerykańskich

Aby właściwie ocenić wkład Jana Pawła II w przeciwdziałanie nadużyciom seksualnym w Kościele, potrzebne jest rzetelne opracowanie działań podejmowanych przez niego i instytucje watykańskie w latach 90., a także przez episkopaty, które borykały się wówczas z tym problemem.


Edward LUCAS
Sojusz królika z boa dusicielem. 
Chiny i Rosja 

Edward LUCAS: Sojusz królika z boa dusicielem. Chiny i Rosja

W przyjaźni „bez granic” coraz częściej pojawiają się ograniczenia – pisze Edward LUCAS.


Eryk MISTEWICZ
Co się dzieje we Francji? Nic, wszystko w jak najlepszym porządku 

Eryk MISTEWICZ: Co się dzieje we Francji? Nic, wszystko w jak najlepszym porządku

Rewolucja, wojna domowa, Paryż płonie – dziennikarze dzwonią po komentarz, zadając pytanie, kiedy Macron polegnie, kiedy Francja runie. Uśmiecham się. We Francji nie dzieje się bowiem nic, co wychodziłoby ponad standard tego państwa, tego narodu, tego społeczeństwa. Trochę nudno, jak w polskim filmie.


Prof. Olivier ROY
Narcystyczna rewolucja 1968 roku 

Prof. Olivier ROY: Narcystyczna rewolucja 1968 roku

Duch libertariański roku 1968 w zakresie obyczajowości i rodziny jest ponad podziałami partyjnymi i od pięćdziesięciu lat nie przestaje się rozszerzać.


Jan ŚLIWA
Rozum, biologia, podświadomość 

Jan ŚLIWA: Rozum, biologia, podświadomość

Obecnie dyskusja zdominowana jest przez modernistyczny Zachód. Western, educated, industrialized, rich, democratic – w skrócie: WEIRD, czyli dziwaczny. Wewnątrz nich najdziwaczniejsze są społeczności intelektualistów i studentów Harvardu czy Yale, a to właśnie one dominują w dyskursie. Uważają się za „przebudzonych” (woke), przez co jak niegdyś jakobini biorą swoje idee za wartości uniwersalne i chcą je narzucać innym. 


«Dekada Franciszka»
Książka Michała KŁOSOWSKIEGO już w sprzedaży

«Dekada Franciszka» Książka Michała KŁOSOWSKIEGO już w sprzedaży

Początek„dekady Franciszka” wyznacza czas wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone’a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła.


Prof. Chantal DELSOL
Eutanazja i samobójstwo wspomagane uczynią nas ludźmi bez sumienia? 

Prof. Chantal DELSOL: Eutanazja i samobójstwo wspomagane uczynią nas ludźmi bez sumienia?

Wielka fala uderza dziś w podstawowe zasady konstytuujące dotychczas naszą cywilizację.


Najnowsze wydanie „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei. Zapraszamy do lektury 51. numeru naszego miesięcznika.

Najnowsze wydanie „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei. Zapraszamy do lektury 51. numeru naszego miesięcznika.

Zapraszamy do lektury! Nr 51 Wszystko co Najważniejsze. Miesięcznik “Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach w całym kraju i wysyłkowo w Sklepie Idei.STRATEGIE


Paweł MARKIEWICZ
Waszyngton musi doprowadzić do pokonania rosyjskiej autokracji na Ukrainie. Od tego zależy reputacja wolnego świata 

Paweł MARKIEWICZ: Waszyngton musi doprowadzić do pokonania rosyjskiej autokracji na Ukrainie. Od tego zależy reputacja wolnego świata

Waszyngton wierny podjętemu zobowiązaniu do wspierania Ukrainy, przewodzi sojuszowi, sygnalizując siłę i jedność Zachodu.


Thomas GOMART: Przeorganizowanie światowego ładu i nowe epicentrum

Thomas GOMART
Przeorganizowanie światowego ładu i nowe epicentrum 

Mathias CORMANN: Polska może stworzyć podstawy silnego ożywienia gospodarczego na wysokim poziomie

Mathias CORMANN
Polska może stworzyć podstawy silnego ożywienia gospodarczego na wysokim poziomie 

Antonia COLIBASANU: Rosja i Iran zacieśniają współpracę, potrzebują Indii

Antonia COLIBASANU
Rosja i Iran zacieśniają współpracę, potrzebują Indii PIĘKNO NAUKI


Josh SIMONS i Eli FRANKEL
Dlaczego sztuczna inteligencja powinna być demokratyczna? 

Josh SIMONS i Eli FRANKEL: Dlaczego sztuczna inteligencja powinna być demokratyczna?

Najpierw należy zidentyfikować obszary ludzkiego działania oraz wybory dokonywane przez ludzi.


Prof. Jacek KORONACKI: In vitro i hodowla ludzi

Prof. Jacek KORONACKI
In vitro i hodowla ludzi 

Leigh PHILLIPS: Cieszmy się z ośmiu miliardów ludzi!

Leigh PHILLIPS
Cieszmy się z ośmiu miliardów ludzi! POLSKA WŁAŚNIE


O tym, jak Polacy i Polska zaciekawili świat – w Plus Minus Rzeczpospolitej

O tym, jak Polacy i Polska zaciekawili świat - w Plus Minus Rzeczpospolitej

1 650 000 000, czyli ponad 1,5 miliarda – to szacowany zasięg artykułów polskich autorów opublikowanych w mediach ponad 70 krajów świata w ostatniej edycji „Opowiadamy Polskę Światu”. Publikacje te nie są reklamami, ale efektem współpracy polskiej redakcji „Wszystko co Najważniejsze” z globalnym amerykańskim „Newsweekiem”, „Le Figaro”, „El Mundo”, „Il Messaggero”, „L’Opinion”, „Le Soir” i dziesiątkami innych tytułów z całego świata.


Michał PŁAZA
Jak remontuje się ulice w Krakowie – i dlaczego tak nie powinno się tego robić 

Michał PŁAZA: Jak remontuje się ulice w Krakowie – i dlaczego tak nie powinno się tego robić

Remonty trzeba robić, a krakowscy użytkownicy dróg mają wiele cierpliwości i wyrozumiałości dla drogowców. Kiedy jednak wyraźnie widać, że zastosowano nieracjonalne rozwiązania, można tylko zastanawiać się, kto podejmuje takie decyzje i czy naprawdę jeździ po mieście, czy tylko wytycza zmiany palcem po mapie. 


Wiesław KOT
Wielka woda – polski sukces na Netfliksie 

Wiesław KOT: Wielka woda – polski sukces na Netfliksie

Polski temat, polskie wykonanie, polski sukces. Serialem „Wielka woda” zachwycili się widzowie Netfliksa na całym świecie. Inne rodzime produkcje na tej platformie niewiele mu ustępują. Nadciąga wysoka fala polskich seriali.KSIĘGARNIA


Ks. prof. Waldemar CHROSTOWSKI
Wszystko da się podrobić – z wyjątkiem prawdy 

Ks. prof. Waldemar CHROSTOWSKI: Wszystko da się podrobić – z wyjątkiem prawdy

Pisanie książek ma sens przede wszystkim dlatego, że wciąż są ci, którzy ich potrzebują i je czytają. Obserwujemy w Polsce, i w ogóle w Europie, że czytelnictwo przeżywa kryzys, ale nie jest on ani pierwszy, ani ostatni. 


Prof. Sylwia GALIJ-SKARBIŃSKA, prof. Wojciech Józef POLAK, ks. dr Michał DAMAZYN: Dzieci syberyjskie – przez Japonię i Amerykę do Polski

Prof. Sylwia GALIJ-SKARBIŃSKA, prof. Wojciech Józef POLAK, ks. dr Michał DAMAZYN
Dzieci syberyjskie – przez Japonię i Amerykę do Polski 

Prof. Anna Maria GRZYMAŁA-BUSSE: Święty fundament. Wyznaniowe i średniowieczne korzenie państw europejskich

Prof. Anna Maria GRZYMAŁA-BUSSE
Święty fundament. Wyznaniowe i średniowieczne korzenie państw europejskich 

Piergiorgio ODIFREDDI: W poszukiwaniu prawdy

Piergiorgio ODIFREDDI
W poszukiwaniu prawdy 

Tomasz TUREJKO: Pojęcie zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości w prawie międzynarodowym

Tomasz TUREJKO
Pojęcie zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości w prawie międzynarodowym MULTILANGUAGE


Mateusz MORAWIECKI: 5 уроків після року війни 

Mateusz MORAWIECKI: 5 уроків після року війни

Henryk GŁĘBOCKI: The most powerful weapon of our times. 
Russian anti-Polish propaganda in the West during the January Uprising 

Henryk GŁĘBOCKI: The most powerful weapon of our times.  Russian anti-Polish propaganda in the West during the January Uprising

WIDEO


Wojna zaczęła się 9 lat temu. Autorzy WcN o wojnie na Ukrainie | 50. numer Wszystko Co Najważniejsze
 

PÉPITES


Esej prof. Andrzeja Nowaka z Wszystko co Najważniejsze publikuje prestiżowy magazyn Francisa Fukuyamy

Esej prof. Andrzeja Nowaka z Wszystko co Najważniejsze publikuje prestiżowy magazyn Francisa Fukuyamy

Tekst prof. Andrzeja Nowaka “Ukraina albo niezgoda na imperialne zniewolenie” został opublikowany na łamach poczytnego “American Purpose”. 


Jürgen Habermas w obronie tradycyjnych mediów i wysokojakościowej prasy - najważniejszego elementu zdrowego społeczeństwa

Jürgen Habermas w obronie tradycyjnych mediów i wysokojakościowej prasy – najważniejszego elementu zdrowego społeczeństwa

Tanzania wezwała Niemcy do reparacji za okupację w latach 1885-1918

Tanzania wezwała Niemcy do reparacji za okupację w latach 1885-1918

1000-letni kościół odnaleziony w Hiszpanii dzięki suszy

1000-letni kościół odnaleziony w Hiszpanii dzięki suszy

Fragmenty Partenonu z Watykanu wracają do Grecji

Fragmenty Partenonu z Watykanu wracają do Grecji

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 marca 2023