Wydanie 469 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 469 Wszystko co Najważniejsze

Pandemia koronawirusa dotarła do Polski w marcu 2020 roku. Zamknięte zostały szkoły, uczelnie, sklepy i granice państwa. Od 24 marca obowiązywało ograniczenie w przemieszczaniu się. Równo trzy lata po tych wydarzeniach na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pytamy o to, co stało się z nami w tym czasie?

Prof. Piotr CZAUDERNA: Świat nieograniczonej chciwości. Czego nauczyła nas pandemia?
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Świat nieograniczonej chciwości.
Czego nauczyła nas pandemia?

Czy dziwi, że bogaci stali się w trakcie pandemii jeszcze bogatsi, a rozziew między bogatymi a biednymi tylko się pogłębił? Wielkimi wygranymi okazały się nie tylko międzynarodowe koncerny farmaceutyczne, ale także tzw. wielka piątka GAFAM Big Techu.

Piotr ARAK: Od trzech lat trwa koniec świata
Piotr ARAK

Piotr ARAK

Od trzech lat trwa koniec świata

Wirus pokazał, że niematerialne zagrożenie, niczym z filmów science fiction, może być całkiem realne i że zjawisko globalne może uderzyć w nas, maluczkich, w mazowieckiej wiosce.

Prof. Michał KLEIBER: Pandemia – surowy egzamin dla społeczeństw i rządów
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Pandemia – surowy egzamin dla społeczeństw i rządów

Mimo wielu doświadczeń z przeszłości reakcje rządów w USA, Włoszech, Hiszpanii czy Francji były ewidentnie spóźnione, a społeczeństwa tych krajów okazały się nieprzygotowane do akceptacji silnych ograniczeń w swych otwartych sposobach życia. Pełne kafejki we Włoszech czy nieodwołanie wesołego wiecu tysięcy przebranych za smerfy osób we Francji już w czasie trwania zaawansowanej epidemii to tylko jedne z wielu oczywistych przykładów lekkomyślnych zachowań.

Jan ŚLIWA: Lecą łabędzie (czarne)
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Lecą łabędzie (czarne)

Trzeba przestawić całe życie. Ludzi omijamy z daleka, uważamy przy każdym dotknięciu. Przy założeniu, że za parę miesięcy z tego wyjdziemy, będzie to potężny test dla krajów – rządów i społeczeństw. Widzimy konkurs, kto sobie da radę najlepiej.

Julia MISTEWICZ: Jak Słowacja walczy z wirusem?
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Jak Słowacja walczy z wirusem?

Słowacja należy do krajów, które jako pierwsze podjęły zdecydowane działania w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się Covid-19.

Jean-Loup BONNAMY: Pandemia koronawirusa obnażyła wszystkie słabości Francji
Jean-Loup BONNAMY

Jean-Loup BONNAMY

Pandemia koronawirusa obnażyła wszystkie słabości Francji

Wojny i epidemie są częścią życia ludzkości od tysiącleci. Europa uwierzyła, że jej już to nie dotyczy. Myślała, że może bez konsekwencji akumulować deficyty strategiczne. Zapatrzona w wolny rynek, ubezpieczenia i prawo uwierzyła w baśń o końcu historii. Koronawirus sprawił, że musi odświeżyć sobie znaczenie takich pojęć, jak granice, strategia, suwerenność.

Jędrzej STĘPIEŃ: Najlepsza w tym wszystkim jest (chwilowa) cisza
Jędrzej STĘPIEŃ

Jędrzej STĘPIEŃ

Najlepsza w tym wszystkim jest (chwilowa) cisza

Pora naprawdę przestać koncentrować się na obrotach i zacząć myśleć, w jaki sposób generować zyski, by może część z nich odkładać na czarną godzinę. Będzie trudno, bo po wyciszeniu epidemii przyjdą turbulencje gospodarcze i walutowe oraz skowyt o zapomogi, redystrybucję i nacjonalizację, o jakiej jeszcze nie słyszeliśmy.

Justyna JANIEC-PALCZEWSKA: Koronawirus w Afryce - już jest, nie wiemy tylko gdzie
Justyna JANIEC-PALCZEWSKA

Justyna JANIEC-PALCZEWSKA

Koronawirus w Afryce - już jest, nie wiemy tylko gdzie

O ile na epidemię koronawirusa nie były przygotowane bogate kraje europejskie, w których na jednego lekarza przypada kilkuset mieszkańców, o tyle trudno sobie wyobrazić takie przygotowanie w Afryce, gdzie w najbiedniejszych państwach jeden lekarz przypada na kilkaset tysięcy mieszkańców.

Renata ACOSTA: Najbardziej przerażająca jest cisza
Renata ACOSTA

Renata ACOSTA

Najbardziej przerażająca jest cisza

Na wszystko jest już za późno. Zarażonych są tysiące, ofiar setki. Brakuje respiratorów. Służby rozpaczliwie alarmują, że nie mają środków ochrony osobistej. Służba zdrowia jest przeciążona. Ludziom z lżejszym przebiegiem choroby już nie robi się testów. Na konferencjach prasowych występują umundurowani generałowie sił zbrojnych. Gdy to piszę, według oficjalnych źródeł zarażonych jest już blisko 18 000. Liczba ofiar przekroczyła 800. Szef służby zdrowia Aragonii nie może powstrzymać łez, dziękując osobom prywatnym za maseczki i rękawiczki… Służba zdrowia nie miała już nic…

Karolina ŚWIDER-NATIL: Koronawirus - wszystko, co powinniśmy wiedzieć
Karolina ŚWIDER-NATIL

Karolina ŚWIDER-NATIL

Koronawirus - wszystko, co powinniśmy wiedzieć

Problem epidemii dotknie nas wszystkich i będziemy się musieli z nim mierzyć przez następne tygodnie. Najważniejsze teraz jest to, by słuchać odgórnych zaleceń, pozostawać w domach, często myć ręce, zrezygnować z imprez czy spacerów w większym gronie, śledzić oficjalne źródła i poważnie potraktować sytuację. Bo za chwilę może się okazać, że tak jak we Włoszech, ludzie mający poważne, zagrażające życiu objawy nie będą mieli gdzie się podziać – z powodu przepełnienia szpitali.

Mateusz KRAWCZYK: Światowy kryzys zdrowia dopiero przed nami
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Światowy kryzys zdrowia dopiero przed nami

Od 31 grudnia zgłoszono ponad 20 613 przypadków zarażenia koronawirusem z Wuhan, w tym 427 przypadków śmiertelnych. Objawami są ból gardła, bóle głowy, gorączka, a także problemy z oddychaniem przypominające zapalenie płuc.