

Popołudniowe Espresso
Prezydent USA odwiedzi ponownie Polskę?
W czwartek telewizja CNN oraz NBC News przekazały, że prezydent USA Joe BIDEN rozważa wizytę w Europie – w tym m.in. w Polsce

Popołudniowe Espresso
W 2023 r. wzrosną wynagrodzenia profesorów i doktorantów stypendystów
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji i nauki od 1 stycznia 2023 r. wzrastają wynagrodzenia w szkolnictwie wyższym.

Prof. Thomas Hylland ERIKSEN
How has the pandemic changed our experience of time?
It was only with the COVID-19 pandemic that many of us became aware of this. It came as a shock to us that borders and free movement across borders in Europe could be restricted. Norwegians could no longer buy alcohol in Sweden or visit their relatives with such ease – writes prof. Thomas Hylland Eriksen.

Popołudniowe Espresso
Inwazja na Tajwan to kwestia „kiedy”, a nie „czy” - szef CIA
Szef CIA ostrzegł, że Chiny wydają się zdecydowane na użycie siły na Tajwanie, a doświadczenia Rosji na Ukrainie wpływają jedynie na kalkulacje Pekinu dotyczące tego, kiedy i jak – a nie czy – dokonać inwazji.

Indermit GILL
Michele RUTA
Koniec pandemii? Tylko w wyniku sprawiedliwej dystrybucji szczepionek
Problem nierówności w dostępie do szczepionek jest trudny do rozwiązania. Ale bez szczepień w krajach rozwijających się nie uda się pokonać koronawirusa.

Prof. Olivier BABEAU
Szczepmy się, aby uzyskać wolność
Jesteśmy rozpuszczonymi i rozkapryszonymi dzieciakami nowoczesności, rozleniwionymi komfortem, który w naszym mniemaniu nam się należy. Chcemy konsumować nasze życie. Jesteśmy tchórzami bojącymi się samej idei ryzyka.

Prof. Joseph E. USCINSKI
Teorie spiskowe dla każdego
Ludzie wierzą zazwyczaj w te teorie spiskowe, które pasują do ich światopoglądu

Prof. Thomas Hylland ERIKSEN
Cooling down an overheated world
The massive human domination of the planet now increasingly reveals its unintentional side-effects, revealing the progressive and optimistic visions of modernity as short-sighted, insensitive and ultimately destructive.

Parag KHANNA
Czy potrafimy zaplanować świat po pandemii?
Ekstremalne scenariusze dobrze się sprzedają: hegemonia USA 2.0, Chiny podbijają świat, nowa zimna wojna, III wojna światowa. Do wyboru, do koloru. Ale historia nie toczy się linearnie. Zwłaszcza w bardzo złożonym XXI wieku.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Czy kubańskie szczepionki uratują świat Południa?
Kubańskie produkty biotechnologiczne, w tym szczepionki stosowane w programach szczepień dziecięcych, były eksportowane do 49 krajów już przed pandemią. Kuba nie kryje swoich planów, w ramach których jej szczepionki przeciw COVID-19 mają być eksportowane, nie tylko do zaprzyjaźnionych Wenezueli czy Iranu.

Aleksandra GOZDANEK
Anna BOROWSKA
Dzieci i młodzież w cieniu pandemii
Objawy u dzieci zmieniały się w zależności od czasu trwania pandemii, wzrostu bądź spadku liczby zakażeń, poziomu zamknięcia, były silnie uzależnione od tego, czy nauczanie przebiegało w systemie stacjonarnym, czy zdalnym. Część dzieci i ich rodziców nawet w trakcie „twardego” lockdownu zgłaszała poprawę samopoczucia, co związane było z większą ilością czasu spędzanego razem, zacieśnianiem więzi.

Michał KUCZMIEROWSKI
Wyprowadziliśmy wnioski. Pandemia wymusiła lepsze przygotowanie na kolejne kryzysy
Jedną z ważniejszych lekcji, jakie wynieśliśmy, jest przekonanie, że państwo musi mieć sprawne i skuteczne narzędzia, żeby realnie wzmacniać bezpieczeństwo swoich obywateli. Tylko w ten sposób będziemy zdolni realnie radzić sobie w kryzysie i być istotnym wsparciem dla sojuszników.

François de CLOSETS
Pandemia okazją do zerwania z dotychczasowym modelem turystyki
Cały system turystyczny za sprawą Covid-19 stanął i będzie miał spore trudności z ruszeniem od nowa. Pojawia się szansa, aby ruszył na nowych zasadach. Nadchodzi czas nowej turystyki, która pozwoli ukazać piękno naszej planety wszystkim jej mieszkańcom.

Piotr BURAS
Upadek Europejskiego Funduszu Odbudowy byłby katastrofą dla Europy
Polska może odrzucić Europejski Fundusz Odbudowy, ale wiązałoby się to z ogromnymi stratami i politycznym ryzykiem. Gdyby tak się stało, to Bruksela znajdzie kreatywne rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać środki z tego programu w innych krajach, a Polska pozostanie z niczym.

Dieudonné Kikalage JOËL
Żyjemy, jeszcze żyjemy
Nazywam się Dieudonné Kikalage Joël. Oto jak wygląda życie w afrykańskim obozie dla uchodźców podczas pandemii COVID-19.

Prof. Michał KLEIBER
Świat czeka na czasowe złagodzenie praw własności intelektualnej do szczepionek na COVID-19
Przekazywania licencji nie powinny być traktowane jako złamanie praw patentowych, są one bowiem w pewnym stopniu rekompensowane finansowo, a przede wszystkim są wyrazem elementarnej etyki z jednej strony, a niezbędnym środkiem bezpieczeństwa dla zdrowia globalnej populacji z drugiej

Tomasz TUROWSKI
Gdy bioetyka spotkała pandemię
Z dyskusją wokół szczepionek mamy do czynienia od ponad dwóch dekad. Temat bezpieczeństwa i etyczności wraca jak bumerang. Rozgrzewa tym bardziej, że strony sporu posługują się obrazowymi analogiami, które mają zohydzić drugą stronę. Trudno o bardziej jednoznaczny przykład, jak nauka powinna służyć ludzkości.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Koronawirus pustoszy rdzenną Amerykę
Pod względem liczby zakażeń koronawirusem Brazylia jest na niechlubnym drugim miejscu na świecie po Stanach Zjednoczonych, z ponad 12,2 mln potwierdzonych przypadków i ponad 300 tys. zgonów związanych z COVID-19.

Dalibor ROHAC
Nie mamy alternatywy dla paszportów sanitarnych
Powszechnie uznawany dowód szczepienia dałby zaszczepionym możliwość powrotu do normalności sprzed pandemii.

Jan ŚLIWA
Paszporty szczepionkowe - podejdźmy do sprawy spokojnie
Niektóre atrakcje w wesołym miasteczku nie są zalecane dla osób z chorobami serca. Przy wyjeździe do krajów tropikalnych wymagane są szczepienia. Człowieka ewidentnie chorego nie wpuszczą z innymi pasażerami do samolotu. Dlatego podejdźmy do sprawy spokojnie.