Popołudniowe Espresso: W 2023 r. wzrosną wynagrodzenia profesorów i doktorantów stypendystów

W 2023 r. wzrosną wynagrodzenia profesorów i doktorantów stypendystów

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 4. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Witamy Państwa w Nowym Roku i zapraszamy na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Wzrost wynagrodzeń profesorów i stypendiów doktoranckich w 2023 r.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji i nauki od 1 stycznia 2023 r. wzrastają wynagrodzenia w szkolnictwie wyższym. Do 7210 zł zwiększyła się wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego profesora na uczelni publicznej. To wzrost o ok. 12,5 proc. – podało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dotychczasowa kwota minimalnego miesięcznego wynagrodzenia profesora w uczelni publicznej to 6410 zł.
 
Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia profesora wzrostają również wynagrodzenia i świadczenia w całym systemie szkolnictwa wyższego i nauki, których wysokość jest relacjonowana do wysokości wynagrodzenia profesora, a w szczególności wysokość dodatku funkcyjnego pracownika uczelni publicznej.Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje, ze pieniądze na pokrycie skutków wejścia w życie rozporządzenia są zabezpieczone w budżecie państwa na 2023 r. Przekazanie pieniędzy na pokrycie skutków regulacji nastąpi po wejściu w życie ustawy budżetowej.

Państwa UE chcą testów na COVID-19 dla podróżujących z Chin

Komisja Europejska poinformowała, że podczas spotkania unijnego komitetu ds. bezpieczeństwa zdrowia, większość państw członkowskich UE zgodziło się, by osoby podróżujące z Chin ponownie były objęte obowiązkowymi testami na obecność COVID-19. Państwa członkowskie uzgodniły, że należy dokładniej koordynować zmieniającą się sytuację z powodu rosnącej fali koronawirusa w Chinach. Obowiązkowe testy mają także związek z planowanym przez Pekin zniesieniem ograniczeń w podróżowaniu dla swoich obywateli. Kraje należące do Unii Europejskiej w swoim stanowisku poza obowiązkowymi testami proponują m.in. środki dotyczące higieny osobistej, noszenie maseczek ochronnych podczas lotów z Chin oraz monitorowanie ścieków w samolotach. Poza krajami członkowskimi również Japonia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania będą wymagać negatywnego wyniku testu na COVID-19 od podróżujących z Chin kontynentalnych. 

Szczyt zachorowań na COVID-19 przypadł na 2 grudnia 2022 r. W ciągu ostatnich trzech tygodni liczba zakażeń spadła, ale zdaniem ECDC powodem jest mniejsza liczba przeprowadzanych testów, co przełożyło się na mniejszą liczbę wykrytych zakażeń.

Wizyta Arkadiusza MULARCZYKA w USA w sprawie reparacji od Niemiec

We wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że resort dyplomacji Niemiec udzielił odpowiedzi na notę MSZ Polski z dnia 3 października 2022 r. dotyczącą reparacji od Niemiec za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według niemieckiego rządu sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. 

Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz MULARCZYK wskazał, że odpowiedź resortu dyplomacji Niemiec ma negatywny wydźwięk i oznacza potrzebę zmiany strategii rozmów z rządem niemieckim. Zapowiedział także wizytę w USA oraz spotkania z senatorami i kongresmenami w sprawie odszkodowań od Niemiec. „Przygotowuję się do wizyty w USA. Zamierzam spotkać się w Kongresie Stanów Zjednoczonych z kongresmenami, jak i z senatorami. Chcielibyśmy, aby ta wizyta odbyła się na przełomie stycznia i lutego” – oświadczył wiceszef MSZ.

Nicolas TENZER: Pokój ma dziś twarz wroga
Nicolas TENZER
Pokój ma dziś twarz wroga

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Czy rok 2023 będzie równie przełomowy dla astronomii, jak rok 2022? | prof. Piotr ORLEAŃSKI

#RozmowyNajważniejsze prof. Piotr ORLEAŃSKI: Czy rok 2023 będzie równie przełomowy dla astronomii, jak rok 2022?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 stycznia 2023