
Jest środa, 4. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Witamy Państwa w Nowym Roku i zapraszamy na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Wzrost wynagrodzeń profesorów i stypendiów doktoranckich w 2023 r.
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji i nauki od 1 stycznia 2023 r. wzrastają wynagrodzenia w szkolnictwie wyższym. Do 7210 zł zwiększyła się wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego profesora na uczelni publicznej. To wzrost o ok. 12,5 proc. – podało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dotychczasowa kwota minimalnego miesięcznego wynagrodzenia profesora w uczelni publicznej to 6410 zł.
Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia profesora wzrostają również wynagrodzenia i świadczenia w całym systemie szkolnictwa wyższego i nauki, których wysokość jest relacjonowana do wysokości wynagrodzenia profesora, a w szczególności wysokość dodatku funkcyjnego pracownika uczelni publicznej.Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje, ze pieniądze na pokrycie skutków wejścia w życie rozporządzenia są zabezpieczone w budżecie państwa na 2023 r. Przekazanie pieniędzy na pokrycie skutków regulacji nastąpi po wejściu w życie ustawy budżetowej.
Państwa UE chcą testów na COVID-19 dla podróżujących z Chin
Komisja Europejska poinformowała, że podczas spotkania unijnego komitetu ds. bezpieczeństwa zdrowia, większość państw członkowskich UE zgodziło się, by osoby podróżujące z Chin ponownie były objęte obowiązkowymi testami na obecność COVID-19. Państwa członkowskie uzgodniły, że należy dokładniej koordynować zmieniającą się sytuację z powodu rosnącej fali koronawirusa w Chinach. Obowiązkowe testy mają także związek z planowanym przez Pekin zniesieniem ograniczeń w podróżowaniu dla swoich obywateli. Kraje należące do Unii Europejskiej w swoim stanowisku poza obowiązkowymi testami proponują m.in. środki dotyczące higieny osobistej, noszenie maseczek ochronnych podczas lotów z Chin oraz monitorowanie ścieków w samolotach. Poza krajami członkowskimi również Japonia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania będą wymagać negatywnego wyniku testu na COVID-19 od podróżujących z Chin kontynentalnych.
Szczyt zachorowań na COVID-19 przypadł na 2 grudnia 2022 r. W ciągu ostatnich trzech tygodni liczba zakażeń spadła, ale zdaniem ECDC powodem jest mniejsza liczba przeprowadzanych testów, co przełożyło się na mniejszą liczbę wykrytych zakażeń.
Wizyta Arkadiusza MULARCZYKA w USA w sprawie reparacji od Niemiec
We wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że resort dyplomacji Niemiec udzielił odpowiedzi na notę MSZ Polski z dnia 3 października 2022 r. dotyczącą reparacji od Niemiec za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według niemieckiego rządu sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.
Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz MULARCZYK wskazał, że odpowiedź resortu dyplomacji Niemiec ma negatywny wydźwięk i oznacza potrzebę zmiany strategii rozmów z rządem niemieckim. Zapowiedział także wizytę w USA oraz spotkania z senatorami i kongresmenami w sprawie odszkodowań od Niemiec. „Przygotowuję się do wizyty w USA. Zamierzam spotkać się w Kongresie Stanów Zjednoczonych z kongresmenami, jak i z senatorami. Chcielibyśmy, aby ta wizyta odbyła się na przełomie stycznia i lutego” – oświadczył wiceszef MSZ.

Pokój ma dziś twarz wroga
🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”
Czy rok 2023 będzie równie przełomowy dla astronomii, jak rok 2022? | prof. Piotr ORLEAŃSKI

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
