
Jest piątek, 5. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Parady z okazji Dnia Zwycięstwa odwoływane w całej Rosji
Co najmniej 21 miast w Rosji i na okupowanym Krymie nie będzie organizowało 9 maja parad z okazji zwycięstwa ZSRR nad nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej (Dzień Zwycięstwa) – podał w czwartek rosyjski niezależny portal Wiorstka. Portal poinformował, że chodzi o miasta, w których w ubiegłym roku parady z okazji Dnia Zwycięstwa, uważanego za jedno z najważniejszych świąt w Rosji, były organizowane. To m.in. Kaługa, Riazań, Saratów i Tiumeń. Dziennikarz portalu Wiorstka twierdzą, że np. władze Pskowa i Wielkich Łuków obawiają się nie tylko o bezpieczeństwo, ale również o „aspekty moralno-etyczne”. Gubernator Michaił Wiediernikow tłumaczył, że w regionie przebywa wielu żołnierzy, którzy przyjeżdżają tam z frontu na rehabilitację i odgłosy fajerwerków „odbierają oni zupełnie inaczej”. Wskazał też, że ponadto środki przeznaczone na pokazy fajerwerków można przekierować na rzeczy niezbędne dla uczestników wojny przeciwko Ukrainie.
W Kursku, stolicy obwodu graniczącego z Ukrainą, rezygnację z parady uzasadniono „sytuacją bieżącą”, a w Biełgorodzie powiadomiono, że nie odbędzie się ona, by „nie prowokować przeciwnika dużą koncentracją sprzętu i wojskowych” w centrum miasta. Parady nie odbędą się także najpewniej w Krasnodarze i Soczi na południu Rosji. Władzie Briańska powiadomiły, że „nie mogą” zorganizować imprezy. Ze „względów bezpieczeństwa” nie będzie ich również w Kerczu i Symferopolu na okupowanym Krymie. Bez parady pozostanie również Sewastopol. Niektóre oddalone od frontu miasta, takie jak Niżniewartowsk, Surgut czy Chanty-Mansyjsk, zrezygnowały z organizacji parad, by „wyrazić solidarność z regionami, w których świętowanie odwołano ze względów bezpieczeństwa”.
WHO odwołuje globalny stan zagrożenia pandemicznego
„Pandemia Covid-19, która przez ponad trzy lata zabiła miliony ludzi, siała spustoszenie gospodarcze i pogłębiła nierówności, nie stanowi już globalnego zagrożenia zdrowotnego – poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według szacunków WHO z powodu pandemii na całym świecie zginęło co najmniej 20 mln ludzi. To prawie trzy razy więcej niż wskazania oficjalnych statystyk, które informują o 7 mln zgonów.
Decyzja o odwołaniu globalnego stanu zagrożenia pandemicznego zapadła podczas czwartkowego spotkania niezależnego komitetu ratunkowego WHO ds. kryzysu Covid. Komitet uznał, że kryzys nie zasługuje już na najwyższy poziom zagrożenia. Jak jednak wskazał szef WHO, Tedros GHEBREYESUS, decyzja nie oznacza, że niebezpieczeństwo minęło. Ghebreyesus ostrzegł, że stan wyjątkowy może zostać przywrócony, jeśli sytuacja się zmieni. „Najgorszą rzeczą, jaką każdy kraj może teraz zrobić, jest wykorzystanie tej wiadomości, jako powodu do utraty czujności, demontażu systemów, które zbudował, lub wysłania wiadomości swoim obywatelom, że Covid-19 nie ma się czym martwić”.
W Polsce stan zagrożenia epidemicznego zostanie prawdopodobnie odwołany 1 lipca.
Doradca prezydenta Joe BIDENA ds. bezpieczeństwa narodowego z wizytą w Arabii Saudyjskiej
Doradca prezydenta Joe BIDENA ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake SULLIVAN, poinformował w czwartek, że w weekend uda się do Arabii Saudyjskiej na rozmowy z saudyjskimi przywódcami, a także urzędnikami z Indii i Emiratów Arabskich.
Mimo że USA i Arabia Saudyjska współpracują w wielu dziedzinach (w tym ostatnio w sprawie kryzysu w Sudanie), ich stosunki są napięte od czasu wizyty Bidena w królestwie w lipcu 2022 roku. Podróż SULLIVANA ma pomóc załagodzić sytuację. Sullivan w Arabii Saudyjskiej spotka się również z ministrami spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Indii. Dyplomaci omówią „nowy obszar współpracy między New Delhi i Zatoką Perską, a także Stanami Zjednoczonymi i resztą regionu, napędzany częściowo przez kompleksowe partnerstwo gospodarcze podpisane w zeszłym roku między Indiami i ZEA” – poinformował SULLIVAN. „To może pomóc nam przeprowadzić kilka bardzo konkretnych inicjatyw, które naszym zdaniem będą niepodobne do niczego, co widzieliśmy w regionie w ostatnich latach” – dodał. SULLIVAN podkreślił, że konflikt w Jemenie będzie „ważnym tematem” podczas rozmów w weekend.

Podcasty 🎧#Miesięcznik
„Ukraina postawiła się jak Polska”
52. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
