Ernest MIROSŁAW
Kraków bez pomysłu na rozwój turystyki
Mimo szumnych dokumentów przedstawionych przez naukowców Urząd Miasta Krakowa nie ma żadnej koncepcji rozwoju turystyki.
Popołudniowe Espresso
WHO odwołuje globalny stan zagrożenia pandemicznego
„Pandemia Covid-19, która przez ponad trzy lata zabiła miliony ludzi, siała spustoszenie gospodarcze i pogłębiła nierówności, nie stanowi już globalnego zagrożenia zdrowotnego – poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według szacunków WHO z powodu pandemii na całym świecie zginęło co najmniej 20 mln ludzi. To prawie trzy razy więcej niż wskazania oficjalnych statystyk, które informują o 7 mln zgonów.
Popołudniowe Espresso
USA znoszą stan zagrożenia pandemicznego
W poniedziałek prezydent USA, Joe BIDEN, oficjalnie zniósł krajowy stan zagrożenia zdrowia publicznego, wprowadzony w związku z pandemią COVID-19.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 469 Wszystko co Najważniejsze
Pandemia koronawirusa dotarła do Polski w marcu 2020 roku. Zamknięte zostały szkoły, uczelnie, sklepy i granice państwa. Od 24 marca obowiązywało ograniczenie w przemieszczaniu się. Równo trzy lata po tych wydarzeniach na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pytamy o to, co stało się z nami w tym czasie?
Jan ŚLIWA
Trzy lata samotności (z COVID-19)
O epidemii COVID-19 trudno jest pisać. Na szczęście sprawa przyschła i przycichła, wciąż jednak budzi silne emocje. Sformowały się zwalczające się wzajemnie stronnictwa, trudno o neutralny grunt. Na szukającego centrum spadają raczej pociski z obu stron. Zakładam więc hełm i zbroję i z tarczą w ręku (bez miecza) spróbuję jednak podsumować te trzy lata, trzy lata z COVID-19.
Prof. Michał KLEIBER
Trzy lata, które zmieniły nasze myślenie
Wszyscy czujemy, że obecna sytuacja stała się prawdziwym testem dla współczesnej cywilizacji, którego stawką jest uniknięcie w przyszłości negatywnych społecznych i gospodarczych konsekwencji najróżniejszych kryzysów.
Prof. Piotr CZAUDERNA
Świat nieograniczonej chciwości. Czego nauczyła nas pandemia?
Czy dziwi, że bogaci stali się w trakcie pandemii jeszcze bogatsi, a rozziew między bogatymi a biednymi tylko się pogłębił? Wielkimi wygranymi okazały się nie tylko międzynarodowe koncerny farmaceutyczne, ale także tzw. wielka piątka GAFAM Big Techu.
Piotr ARAK
Od trzech lat trwa koniec świata
Wirus pokazał, że niematerialne zagrożenie, niczym z filmów science fiction, może być całkiem realne i że zjawisko globalne może uderzyć w nas, maluczkich, w mazowieckiej wiosce.
Popołudniowe Espresso
Zakaz social mediów dla najmłodszych we Francji
Narodowe przegłosowało ustawę wprowadzającą nowe prawo o ustanowieniu cyfrowej dojrzałości i przeciwdziałaniu nienawiści w sieci.
Popołudniowe Espresso
Prezydent USA odwiedzi ponownie Polskę?
W czwartek telewizja CNN oraz NBC News przekazały, że prezydent USA Joe BIDEN rozważa wizytę w Europie – w tym m.in. w Polsce
Popołudniowe Espresso
Amerykańskie czołgi dla Polski i Litwy już w Europie
Jak podaje holenderskie ministerstwo obrony, 1275 elementów – w tym amerykańskie czołgi i wozy opancerzone – dotarły w do portu w Vlissingen na południu Holandii
Popołudniowe Espresso
Nagroda Ratzingera dla francuskiego patrologa
W czwartek 1. grudnia w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera, jedne z najważniejszych wyróżnień naukowych.
Popołudniowe Espresso
Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach
Rekordowa fala zakażeń wirusem COVID-19 wywołała w Chinach kolejne restrykcje dla ludności. Komisja zdrowia w Pekinie poinformowała w czwartek o ponad 31 tys. nowych przypadków w całym kraju w ciągu ostatnich 24 godzin.
Bruno MAÇÃES
Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego
Pandemia uderzyła zwłaszcza w przedstawicieli klasy dominującej i społeczeństwa krajów rozwiniętego kapitalizmu. A zmiany klimatu są problemem przede wszystkim dla drugiej połowy planety
Bill GATES
To może być ostatnia pandemia
Gdybyśmy mogli powstrzymać epidemię COVID-19 w ciągu pierwszych 100 dni, uratowalibyśmy ponad 98 proc. utraconych istnień ludzkich. Niektóre kraje wykonały dobrą robotę, na przykład Australia. Zorganizowały one diagnostykę, opracowały politykę kwarantanny, dzięki czemu ich ogólny wskaźnik śmiertelności na osobę był niski. Ale nie udało nam się jako światu opanować tej choroby i to właśnie musimy zrobić następnym razem.
Prof. Ryszard BUGAJ
Nasza pomoc dla Ukrainy to znacznie więcej niż 1 procent PKB
Wojna na Ukrainie będzie miała ogromny wpływ na naszą gospodarkę, zwłaszcza jeśli się przedłuży. I będziemy zmuszeni do wysiłku, ale to nie będzie tylko wysiłek dla Ukrainy.
Prof. Thomas Hylland ERIKSEN
Jak pandemia zmieniła nasze doświadczenie czasu?
Coś jednak łączy świat Zachodu, zamknięty w domach w czasie pandemii, i Afrykańczyków czekających na przeprawę przez Morze Śródziemne.
Prof. Peter FRANKOPAN
Zachód jedzie na autopilocie. To europejskie „game over”
Nie mamy na Zachodzie żadnego planu działania. Nie myślimy o tym, czego potrzebujemy w dłuższej perspektywie – mówi prof. Peter FRANKOPAN w rozmowie z Michałem KŁOSOWSKIM.
Antonio BERNARDINI
Dlaczego program OECD musi uwzględniać Afrykę. Scenariusze globalne
Kryzys ukraiński odbija się na priorytetach, jednak pandemia, klimat i młodzież pozostają kluczowymi inwestycjami.
Popołudniowe Espresso
Szczyt NATO, G7 i Unii Europejskiej w sprawie wojny w Ukrainie
Przywódcy państw Zachodu zebrali się w Brukseli na dniu nadzwyczajnych szczytów NATO, G7 i UE w sprawie wojny w Ukrainie.
Jacques ATTALI
Wybory prezydenckie Francja. Czas na ambitny nowy ład
Francja szykuje się na kolejne pięć lat doraźnych reform, pięć lat gniewu i buntów, pięć lat zaklinania rzeczywistości.
Prof. Hanna BOJAR
Pandemia – testem dla polskich rodzin
Pandemia okazała się testem siły rodzinnych, podobnie jak przyjacielskich, więzi. Przetrwały te najsilniejsze i najbardziej znaczące.
Prof. Adam TOOZE
Nowy porządek świata
Pandemia stała się końcem ery neoliberalnej zapoczątkowanej pod koniec lat 70. XX wieku.
Mateusz MORAWIECKI
Potrzebujemy europejskiej jedności
Trzeci rok toczymy arcytrudną walkę z pandemią i kryzysem gospodarczym i dokładnie w tym momencie otrzymujemy dodatkowy cios od wschodniego sąsiada. Władimir Putin rozgrywa europejskie słabości i kryzysy z cyniczną precyzją.
Prof. Michał KLEIBER
Wolność czy bezpieczeństwo?
Zmagania z pandemią wywołują nieustające spory o granice wolności z jednej strony, a bezpieczeństwo wspólnoty z drugiej. Podobnie polityka klimatyczna i pytanie czy narzucanie przez państwo sposobu podróżowania bądź ogrzewania naszych mieszkań nie ogranicza naszej wolności wyboru w tym zakresie.
Bruno MAÇÃES
Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego
Pandemia uderzyła zwłaszcza w przedstawicieli klasy dominującej i społeczeństwa krajów rozwiniętego kapitalizmu. A zmiany klimatu są problemem przede wszystkim dla drugiej połowy planety.
Michał KŁOSOWSKI
Rok prezydentury Bidena. Prezydent USA testuje Władimira Putina
Okazać się może, że po pierwszym roku prezydentury Joe Bidena Ameryka nie będzie coraz bardziej zjednoczona, ale wręcz przeciwnie – bardziej podzielona – komentuje w komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.
Za rok pandemia nie będzie takim zagrożeniem, jakim jest dzisiaj
Nawet jeśli nie opanujemy pandemii w tym roku, możemy się spodziewać, że zwyczajnie nauczymy się z nią żyć – mówi w komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.
Agaton KOZIŃSKI
Rok 2022. Koniec pandemii i początek sezonu na tornada
Żyjemy w epoce zmiany. Stare paradygmaty przestały być aktualne, nowe nie zostały jeszcze zdefiniowane. Obserwujemy zderzenia dwóch porządków, które skutkują coraz silniejszą polaryzacją i radykalizacją. Potwierdzi to 2022 rok.
Prof. Olivier BABEAU
Szczepmy się, aby uzyskać wolność
Jesteśmy rozpuszczonymi i rozkapryszonymi dzieciakami nowoczesności, rozleniwionymi komfortem, który w naszym mniemaniu nam się należy. Chcemy konsumować nasze życie. Jesteśmy tchórzami bojącymi się samej idei ryzyka.
Prof. Thomas Hylland ERIKSEN
Schładzanie przegrzanego świata
Dominacja człowieka nad planetą coraz częściej ujawnia niezamierzone skutki uboczne, diagnozując postępowe i optymistyczne wizje nowoczesności jako krótkowzroczne, niewrażliwe i ostatecznie destrukcyjne.
Prof. Joseph E. USCINSKI
Teorie spiskowe dla każdego
Ludzie wierzą zazwyczaj w te teorie spiskowe, które pasują do ich światopoglądu
Prof. Krzysztof ŁAZARSKI
Dwa kraje, dwa umysły
W sposobie walki z pandemią widać zasadnicze różnice między Francją i Wielką Brytanią. Skąd się one biorą? To wynik procesów historycznych trwających od średniowiecza.
Prof. Rafał MATYJA
Co nam mówi ważna lekcja roku pandemii? Ciągle pomijamy państwo
Państwo jest silniejsze niż jedna partia i jedna rządowa ekipa. Ale by tę siłę wykorzystać, trzeba się nauczyć partnerstwa.
Prof. Piotr CZAUDERNA
Aporie wolności
Nie chcemy czuć się oszukiwani przez innych – czy to przez rządy i państwa, czy to przez media, a nawet naukowców. Doskwiera nam brak wiary w wiedzę pewną, a tym bardziej w możliwość wytyczenia jedynego słusznego kierunku działań na froncie walki z pandemią. Zaczynamy więc kwestionować wszystko. Ba, więcej nawet, utraciliśmy obecnie wiarę w jedną spójną wizję świata. A może już od dawna jej nie mieliśmy?