
Prof. Brigitte GRANVILLE
Co dolega Francji?
Pandemia zadziałała jak katharsis. Uwolniła aspiracje i frustracje związane z linią podziału społecznych i politycznych instytucji, rolą państwa, miejscem narodu francuskiego w Europie oraz przyszłością europejskiego modelu i wspólnej waluty.

Jacques ATTALI
Wybory prezydenckie Francja. Czas na ambitny nowy ład
Francja szykuje się na kolejne pięć lat doraźnych reform, pięć lat gniewu i buntów, pięć lat zaklinania rzeczywistości.

Prof. Peter FRANKOPAN
Zachód jedzie na autopilocie. To europejskie „game over”
Nie mamy na Zachodzie żadnego planu działania. Nie myślimy o tym, czego potrzebujemy w dłuższej perspektywie – mówi prof. Peter FRANKOPAN w rozmowie z Michałem KŁOSOWSKIM.

Antonio BERNARDINI
Dlaczego program OECD musi uwzględniać Afrykę. Scenariusze globalne
Kryzys ukraiński odbija się na priorytetach, jednak pandemia, klimat i młodzież pozostają kluczowymi inwestycjami.

Popołudniowe Espresso
Szczyt NATO, G7 i Unii Europejskiej w sprawie wojny w Ukrainie
Przywódcy państw Zachodu zebrali się w Brukseli na dniu nadzwyczajnych szczytów NATO, G7 i UE w sprawie wojny w Ukrainie.

Prof. Hanna BOJAR
Pandemia – testem dla polskich rodzin
Pandemia okazała się testem siły rodzinnych, podobnie jak przyjacielskich, więzi. Przetrwały te najsilniejsze i najbardziej znaczące.

Mateusz MORAWIECKI
Potrzebujemy europejskiej jedności
Trzeci rok toczymy arcytrudną walkę z pandemią i kryzysem gospodarczym i dokładnie w tym momencie otrzymujemy dodatkowy cios od wschodniego sąsiada. Władimir Putin rozgrywa europejskie słabości i kryzysy z cyniczną precyzją.

Bruno MAÇÃES
Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego
Pandemia uderzyła zwłaszcza w przedstawicieli klasy dominującej i społeczeństwa krajów rozwiniętego kapitalizmu. A zmiany klimatu są problemem przede wszystkim dla drugiej połowy planety.

Prof. Michał KLEIBER
Wolność czy bezpieczeństwo?
Zmagania z pandemią wywołują nieustające spory o granice wolności z jednej strony, a bezpieczeństwo wspólnoty z drugiej. Podobnie polityka klimatyczna i pytanie czy narzucanie przez państwo sposobu podróżowania bądź ogrzewania naszych mieszkań nie ogranicza naszej wolności wyboru w tym zakresie.

Prof. Adam TOOZE
Nowy porządek świata
Pandemia stała się końcem ery neoliberalnej zapoczątkowanej pod koniec lat 70. XX wieku.

Za rok pandemia nie będzie takim zagrożeniem, jakim jest dzisiaj
Nawet jeśli nie opanujemy pandemii w tym roku, możemy się spodziewać, że zwyczajnie nauczymy się z nią żyć – mówi w komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.

Michał KŁOSOWSKI
Rok prezydentury Bidena. Prezydent USA testuje Władimira Putina
Okazać się może, że po pierwszym roku prezydentury Joe Bidena Ameryka nie będzie coraz bardziej zjednoczona, ale wręcz przeciwnie – bardziej podzielona – komentuje w komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.

Agaton KOZIŃSKI
Rok 2022. Koniec pandemii i początek sezonu na tornada
Żyjemy w epoce zmiany. Stare paradygmaty przestały być aktualne, nowe nie zostały jeszcze zdefiniowane. Obserwujemy zderzenia dwóch porządków, które skutkują coraz silniejszą polaryzacją i radykalizacją. Potwierdzi to 2022 rok.

Prof. Olivier BABEAU
Szczepmy się, aby uzyskać wolność
Jesteśmy rozpuszczonymi i rozkapryszonymi dzieciakami nowoczesności, rozleniwionymi komfortem, który w naszym mniemaniu nam się należy. Chcemy konsumować nasze życie. Jesteśmy tchórzami bojącymi się samej idei ryzyka.

Prof. Thomas Hylland ERIKSEN
Schładzanie przegrzanego świata
Dominacja człowieka nad planetą coraz częściej ujawnia niezamierzone skutki uboczne, diagnozując postępowe i optymistyczne wizje nowoczesności jako krótkowzroczne, niewrażliwe i ostatecznie destrukcyjne.

Prof. Joseph E. USCINSKI
Teorie spiskowe dla każdego
Ludzie wierzą zazwyczaj w te teorie spiskowe, które pasują do ich światopoglądu

Parag KHANNA
Czy potrafimy zaplanować świat po pandemii?
Ekstremalne scenariusze dobrze się sprzedają: hegemonia USA 2.0, Chiny podbijają świat, nowa zimna wojna, III wojna światowa. Do wyboru, do koloru. Ale historia nie toczy się linearnie. Zwłaszcza w bardzo złożonym XXI wieku.

Prof. Krzysztof ŁAZARSKI
Dwa kraje, dwa umysły
W sposobie walki z pandemią widać zasadnicze różnice między Francją i Wielką Brytanią. Skąd się one biorą? To wynik procesów historycznych trwających od średniowiecza.

Prof. Rafał MATYJA
Co nam mówi ważna lekcja roku pandemii? Ciągle pomijamy państwo
Państwo jest silniejsze niż jedna partia i jedna rządowa ekipa. Ale by tę siłę wykorzystać, trzeba się nauczyć partnerstwa.

Kai-Olaf LANG
Unia Europejska - wspólnota ryzyka
„Projekt europejski znajduje się w głębokich kłopotach, ale zasługuje na to, by go bronić” – przekonywał Timothy Garton Ash w 2019 r., na chwilę przed wybuchem pandemii. Tylko czy Europa sama tego chce?