Podcasty Najważniejsze. Bruno MAÇÃES: Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego

Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego

Photo of Bruno MAÇÃES

Bruno MAÇÃES

Były sekretarz stanu do spraw europejskich Portugalii (2011–2013), obecnie pracuje w Instytucie Hudsona. Ukończył Uniwersytet Harvarda. Autor m.in. Dawn of Eurasia: On the Trail of the New World Order, Belt and Road: A Chinese World Order i History Has Begun: The Birth of a New America.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autora

Pandemia uderzyła zwłaszcza w przedstawicieli klasy dominującej i społeczeństwa krajów rozwiniętego kapitalizmu. A zmiany klimatu są problemem przede wszystkim dla drugiej połowy planety – wskazuje Bruno MAÇÃES

.Zapraszamy do wysłuchania artykułu pt. “Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego”. Bruno MAÇÃES w podcaście Wszystko co Najważniejsze.

Można sobie wyobrazić, że globalna katastrofa zdrowotna jest jak wojna, którą możemy wygrać, i to wygrać zdecydowanie. Całkowita mobilizacja, której byliśmy świadkami w pierwszym roku pandemii, była możliwa, ponieważ wszyscy interpretowali ją jako tymczasowy wysiłek, po którym można było oczekiwać powrotu do normalności, nawet jeśli normalność miałaby oznaczać coś zupełnie innego niż to, co uważaliśmy za normalność wcześniej. W przypadku zmian klimatycznych rewolucja w życiu społecznym i gospodarczym, o której wszyscy słyszymy, że jest konieczna, ma być mniej lub bardziej trwała. Trudno się dziwić, że państwa i społeczeństwa wciąż się wahają lub wątpią w swoją zdolność do wykonania tego skoku.

Każdy nowy odcinek udostępniany jest co piątek na stronie Wszystko co Najważniejsze, a także na YouTube, Spotify, platformie Anchor, Apple Podcasts, Breaker, Castbox, Google Podcasts, Overcast, Pocket Casts i RadioPublic.

Poprzednie odcinki Podcastów Najważniejsze: [LINK]

Podcasty Najważniejsze: „Najważniejszą ze sztuk jest sztuka opowiadania dobrych historii”, jak pisał Jeremy DONOVAN. Snucie opowieści to nie tylko umiejętność, kluczowa jest nie tylko to, co mówimy, ale także w jaki sposób. To jak się komunikujemy oraz co możemy zrobić, aby rozumieć się lepiej. Dlatego teraz naszych tekstów można także słuchać.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 października 2022