Kamil SZCZEPKA: Kraków nad Wisłą
Kamil SZCZEPKA

Kamil SZCZEPKA

Kraków nad Wisłą

W Krakowie tereny nadrzeczne mogą być miejscem edukacji przyrodniczej mieszkańców. Tych młodszych i starszych.

Paul KINGSNORTH: Technokraci porwali ekologię. I sprowadzili nas na manowce
Paul KINGSNORTH

Paul KINGSNORTH

Technokraci porwali ekologię. I sprowadzili nas na manowce

Jesteśmy w okresie, który może się okazać ostatecznym triumfem racjonalnego człowieka. Wybudowana przez niego wieża prawie sięgnęła sklepienia świata. Z każdej starej opowieści ludzkości można wysnuć, co się dalej wydarzy.

Prof. Julian CRIBB: Nadchodzi katastrofocen
Prof. Julian CRIBB

Prof. Julian CRIBB

Nadchodzi katastrofocen

Jeśli w antropocenie ludzie stali się siłą geologiczną kształtującą Ziemię, to teraz musimy stać się siłą geologiczną, która cofnie szkody przez nas spowodowane i skoryguje działania nadal tworzące zagrożenia.

Jacek MOSAKOWSKI: Nie pozwól, by dobry kryzys się zmarnował. Komunikacyjne wyzwanie dla polskich miast
Jacek MOSAKOWSKI

Jacek MOSAKOWSKI

Nie pozwól, by dobry kryzys się zmarnował.
Komunikacyjne wyzwanie dla polskich miast

W Krakowie stawki za przejazdy autobusów wzrosły względem zeszłego roku o 20–25 proc., tramwajów o kilkanaście, a prawdopodobnie od stycznia wszystkie pójdą ponownie w górę. Z podobnymi wzrostami borykają się obecnie właściwie wszystkie miasta, w których działa komunikacja miejska. Czy z kryzysu można wyjść zwycięsko?

Julian CRIBB: Koniec polityki
Prof. Julian CRIBB

Prof. Julian CRIBB

Koniec polityki

Paraliż. Atrofia. Inercja. Konsternacja. Terminy te opisują stan rządów na całym świecie, zmagających się z kryzysem egzystencjalnym, którego nie rozumieją i wobec którego zmiany kursu wydają się bezsilne.

Popołudniowe Espresso: Katastrofa ekologiczna na Odrze. Nowe wyniki badań
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Nowe wyniki badań

Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego powiedział PAP, że badania próbek pochodzących od martwych ryb z Odry nie wskazują obecnie na niebezpieczne przekroczenia związków chemicznych, które mogłyby być przyczyną masowych zgonów ryb.

Prof. Zdzisława PIĄTEK: Ekologiczne nawrócenie. Radykalna zmiana stosunku człowieka do przyrody
Prof. Zdzisława PIĄTEK

Prof. Zdzisława PIĄTEK

Ekologiczne nawrócenie.
Radykalna zmiana stosunku człowieka do przyrody

Sądzę, że era ekologiczna to osiągnięcie przez ludzki rozum stanu dojrzałości. Sądzę tak dlatego, że działania człowieka zjednoczonego ze światem przyrody są działaniami w interesie dobra wszystkich gatunków istniejących obok nas we wspólnocie biosfery, a nie tylko działaniami w interesie gatunku ludzkiego kosztem interesów innych gatunków.

Thomas KLIKAUER: O tym, jak złamano kręgosłup moralny Zielonych
Thomas KLIKAUER

Thomas KLIKAUER

O tym, jak złamano kręgosłup moralny Zielonych

Alternatywny, hipisowski styl życia, zmiana w kierunku innego świata – z dala od kapitalizmu – naprawdę odeszły, o ile w ogóle istniały, od postulatów niemieckich Zielonych. Dzisiejsi przedstawiciele tej partii są zdeterminowani, by stać się partią polityczną taką samą jak inne. Obecnie w Zielonych nie ma prawie żadnych głosów sprzeciwu w kwestii niemieckich zbrojeń i wojny ani nawet w kwestii celowego niszczenia niemieckiego państwa opiekuńczego.

George MONBIOT: Spalanie bez granic
George MONBIOT

George MONBIOT

Spalanie bez granic

Ponieważ biopaliwa zwiększają zapotrzebowanie na ziemię, wycinane są lasy deszczowe oraz niszczone są bagna i sawanny.

#RozmowyNajważniejsze. Wrocław w czasie powodzi tysiąclecia
Bogdan ZDROJEWSKI

Bogdan ZDROJEWSKI

#RozmowyNajważniejsze. Wrocław w czasie powodzi tysiąclecia

Praca pod presją czasu i żywiołu nie wymaga pedantyczności sprawowania urzędu, ale automatycznej konwersji na politykę zarządzania kryzysowego i komunikacji informowania o zagrożeniach. W rozmowie z Mikołajem CZYŻEM Bogdan ZDROJEWSKI opowiada o Powodzi Tysiąclecia we Wrocławiu.

Andrzej KASSENBERG: Gospodarka umiaru powinna być naszym celem
Andrzej KASSENBERG

Andrzej KASSENBERG

Gospodarka umiaru powinna być naszym celem

Zetknąłem się z analizą największych firm na świecie – prawie 70 proc. ma jakieś dokumenty, które mówią o tym, że firmy te będą działać na rzecz klimatu. Ale jeśli się temu przyjrzymy, to stwierdzimy, że w znaczącej części nie ma tam konkretów, które by pozwalały wierzyć, że to się stanie. Część biznesu musi przestać funkcjonować.

Prof. Aleksander SURDEJ: Planowanie ekologiczne – ważna idea rodem z Francji
Prof. Aleksander SURDEJ

Prof. Aleksander SURDEJ

Planowanie ekologiczne – ważna idea rodem z Francji

W zakończonej niedawno kampanii prezydenckiej we Francji pojawił się termin planowanie ekologiczne, który podchwycony przez prezydenta Emmanuela Macrona ma stać się motywem przewodnim jego drugiej kadencji prezydenckiej. Czy termin ten używany jest jako kolejne mobilizujące, lecz niejasne hasło, czy też może stać się podstawą wdrażalnego programu społeczno-gospodarczego?

Doug IRVING: Geoinżynieria. Manipulowanie klimatem
Doug IRVING

Doug IRVING

Geoinżynieria.
Manipulowanie klimatem

Narodowa Rada Wywiadu USA ostrzegła w zeszłym roku, że brak jakiegokolwiek międzynarodowego dialogu na temat geoinżynierii zwiększa ryzyko, że jakiś kraj – lub nawet grupa krajów – będzie próbował działać w sposób, który zagrozi konfliktem. Narodowa Akademia Nauk naciska, aby Stany Zjednoczone współpracowały z innymi krajami w zakresie badań geoinżynieryjnych. Brytyjskie Towarzystwo Królewskie podkreśla, że byłoby „wysoce niepożądane”, gdyby te technologie zaczęły być stosowane bez międzynarodowego nadzoru.