
Prof. Aleksander SURDEJ
Planowanie ekologiczne – ważna idea rodem z Francji
W zakończonej niedawno kampanii prezydenckiej we Francji pojawił się termin planowanie ekologiczne, który podchwycony przez prezydenta Emmanuela Macrona ma stać się motywem przewodnim jego drugiej kadencji prezydenckiej. Czy termin ten używany jest jako kolejne mobilizujące, lecz niejasne hasło, czy też może stać się podstawą wdrażalnego programu społeczno-gospodarczego?

Doug IRVING
Geoinżynieria. Manipulowanie klimatem
Narodowa Rada Wywiadu USA ostrzegła w zeszłym roku, że brak jakiegokolwiek międzynarodowego dialogu na temat geoinżynierii zwiększa ryzyko, że jakiś kraj – lub nawet grupa krajów – będzie próbował działać w sposób, który zagrozi konfliktem. Narodowa Akademia Nauk naciska, aby Stany Zjednoczone współpracowały z innymi krajami w zakresie badań geoinżynieryjnych. Brytyjskie Towarzystwo Królewskie podkreśla, że byłoby „wysoce niepożądane”, gdyby te technologie zaczęły być stosowane bez międzynarodowego nadzoru.

Bruno MAÇÃES
Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego
Pandemia uderzyła zwłaszcza w przedstawicieli klasy dominującej i społeczeństwa krajów rozwiniętego kapitalizmu. A zmiany klimatu są problemem przede wszystkim dla drugiej połowy planety.

Prof. Jeffrey SACHS
Cele zrównoważonego rozwoju ONZ nie stoją w sprzeczności z katolicką nauką społeczną
Nie jesteśmy idealni, często nie potrafimy się porozumieć. Ale dla wspólnego dobra, zgodnie z doktryną Schumana, warto powtórzyć: „Chcemy więcej Europy”.

Joseph E. STIGLITZ
Jak zbudować lepszy świat po pandemii
Nierówności w świecie po Covidzie uważam za najważniejsze wyzwanie współczesnego świata.

Jan ROKITA
Zielone przeobrażenie polskiej prowincji
Najważniejszy współczesny wymiar zapóźnienia cywilizacyjnego i niższej jakości życia prowincji wynika z brudu i skażenia przestrzeni publicznej, które sprawiają, że owa przestrzeń na polskiej prowincji bardziej przypomina Sycylię niźli cywilizowaną wieś niemiecką. A także z absolutnej dominacji zatrutej chemicznie produkcji rolnej.

Bjørn LOMBORG
Panika związana ze zmianami klimatu kosztuje biliony, szkodzi biednym i nie ratuje planety
Osobliwa obsesja na punkcie zmian klimatycznych sprawia, że przechodzimy od marnowania miliardów do marnowania bilionów dolarów na bezowocne polityki. Jednocześnie ignorujemy coraz więcej pilniejszych i łatwiejszych globalnych wyzwań.

Prof. Michał KLEIBER
Walka ze zmianami klimatu. Damy radę?
Wzrost światowych cen energii może wywołać w wielu krajach poważne niepokoje społeczne krytyczne wobec całej polityki proklimatycznej. W Unii Europejskiej – w szczególności programu Fit for 55.

Mateusz M. KRAWCZYK
Michał KŁOSOWSKI
Tu nie chodzi (tylko) o węgiel
O konieczności ratowania klimatu mówi się coraz więcej i coraz głośniej. Przoduje w tym globalne Południe, bo tam zmiany ziemskiego klimatu są po prostu najbardziej odczuwalne.

Sir David ATTENBOROUGH
Natura jest naszym najważniejszym sprzymierzeńcem
Musimy wykorzystać szansę, by stworzyć lepszy świat. Ale motywować nas do tego musi nie strach, lecz nadzieja.

Carl BILDT
Niejasne perspektywy wobec globalnych wyzwań
Stany Zjednoczone są kluczowe w globalnej odpowiedzi na wyzwania klimatyczne. Najważniejsze pytanie dotyczy tego, czy w obliczu wielu pól konfrontacji USA będą w stanie nawiązać konstruktywne stosunki z Chinami w celu ochrony klimatu.

Prof. Luc FERRY
Zielona fala. Ekologia przestała być domeną lewicowej sekty
Dziś ściera się ze sobą aż siedem wizji świata, które zgadzają się ze sobą w najważniejszej kwestii: świat idzie w złym kierunku i aby uchronić go od przepaści, potrzebne są zdecydowane działania

Justyna ZWOLIŃSKA
"Rolnictwo to nie przemysł, ziemia to nie fabryka, a zwierzęta to nie maszyny"
Rolnictwo emituje do atmosfery 10 proc. gazów cieplarnianych, z których ponad 70 proc. pochodzi z przemysłowego chowu zwierząt. Jak podaje raport IPES Food z 2019 r., cały łańcuch żywnościowy – od producenta do konsumenta – odpowiada za 30 proc. tych emisji. Rolnictwo jest jedną z najważniejszych przyczyn globalnego ocieplenia.

Paulina PONIEWSKA
Jak krakowscy urzędnicy zniszczyli jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce
„Chcemy Zakrzówka, nie Siatkówka” – skandowali zimą 2020 roku mieszkańcy, protestując przeciwko dewastacji jednego z najpiękniejszych miejsc w Krakowie. Od kilkunastu lat aktywiści walczą o uratowanie tego miejsca.

Prof. Jurand WOJEWODA
Co musimy wiedzieć o stanie wód w Polsce i na świecie?
W Polsce najwięcej, bo blisko 70 proc. wody zużywamy w procesach przemysłowych. Głównie dotyczy to energetyki, przemysłu spożywczego, chemicznego oraz elektromaszynowego. Warto podkreślić, że przeciętne zużycie wody w przemyśle światowym jest na poziomie 7 proc.!

Christopher BARNARD
Kai WEISS
Powrót do zielonego konserwatyzmu
Czynienie świata zieleńszym miejscem powinno być nieodzowną częścią duszy każdego konserwatysty – piszą Kai WEISS, Christopher BERNARD.

Jean-Paul OURY
Zielona dystopia, czyli o tym, jak manipuluje się naszymi lękami
Zielony marketing strącił cywilizację nauki i postępu z piedestału, narzucając swoją agendę technologiczną pełną rozwiązań „made in Nature”. Gdy te okazują się niedoskonałe, szybko znajdują wsparcie ze strony polityków. To wtedy zielona ideologia przejmuje władzę i zaczyna dyktować warunki.

Ángel GURRIA
Pedro SÁNCHEZ
Świat po COVID-19. Nowa narracja na rzecz wzrostu i odbudowy
Dzisiaj, być może bardziej jeszcze niż w jakimkolwiek okresie przez ostatnie sześćdziesiąt lat, świat kolejny raz powinien czerpać inspirację z przywołanych wartości, gdy przychodzi mu się zmagać z największym od drugiej wojny światowej kryzysem zdrowotnym, gospodarczym i społecznym.

Jakub WIECH
Pokolenie Grety. Jak zmienią świat młodzi walczący o klimat?
Wielu uczestników Młodzieżowego Strajku Klimatycznego może nawet nie doczekać efektów swoich obecnych działań w postaci wyhamowania globalnego ocieplenia. Zmiana klimatu postępuje bowiem w tym kierunku od prawie 200 lat, podczas których ludzkość wtłoczyła do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla.

Jean-Paul OURY
Rozsądna debata na temat ekologii jest jeszcze możliwa! Polsko – dziękuję!
Gdy Polacy wciąż zastanawiają się, w jaki sposób w praktyce pogodzić kwestie ekologii i przyszłości kraju, we Francji jesteśmy świadkami eskalacji coraz to nowych ograniczeń czy wręcz zakazów. Politycy stali się marionetkami w rękach ideologii ekologicznej.