Popołudniowe Espresso: Katastrofa ekologiczna na Odrze. Nowe wyniki badań

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Nowe wyniki badań

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 22. sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Nowe wyniki badań

Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego powiedział PAP, że badania próbek pochodzących od martwych ryb z Odry nie wskazują obecnie na niebezpieczne przekroczenia związków chemicznych, które mogłyby być przyczyną masowych zgonów ryb. — Podczas badania kolejnych próbek nie stwierdzono przekroczeń zawartości metali ciężkich, pestycydów i innych toksyn. Mogą one występować w badanych próbkach, ale w bezpiecznych stężeniach, typowych dla środowiska naturalnego, co potwierdza PIWET-PIB w Puławach, co z kolei nie stanowi zagrożenia dla konsumentów i nie powoduje śmierci ryb – informuje prof. Krzysztof Niemczuk.

Naukowcy z Instytutu Ekologii Słodkowodnej i Rybactwa Śródlądowego podejrzewają, że za tony martwych ryb w Odrze mogły odpowiadać tzw. złote algi, dla których niski poziom wody i wysoka temperatura stwarzały idealne warunki do rozwoju. — Ten gatunek glonów występuje z reguły tylko w wodach słonawych i jest uzależniony od wysokiego zasolenia, które nie występuje naturalnie w zagrożonym odcinku Odry. Od dwóch tygodni na oficjalnej stacji pomiarowej Urzędu Ochrony Środowiska we Frankfurcie nad Odrą mierzone są nienaturalnie wysokie ładunki soli, które musiały pochodzić z górnego biegu rzeki. W wyniku masowego rozwoju tych alg zmierzono również znacznie podwyższone poziomy tlenu, pH i chlorofilu. W górnym biegu Odry i jej dopływów znajdują się liczne zapory, które umożliwiają bardzo niewielką wymianę wody, zwłaszcza przy obecnych niskich stanach wody. Gdyby okazało się, że z powodu zrzutów przemysłowych w tych zbiornikach przez długi czas pozostawała silnie zasolona, ciepła i bogata w składniki odżywcze woda, byłoby to równoznaczne z bioreaktorem do hodowli glonów w wodzie słonawej — wyjaśnił naukowiec IGB dr Jan Köhler, który bada glony. Obecnie zakaz wstępu do Odry wprowadzono w województwach dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Sprawą zanieczyszczenia wody w Odrze zajmuje się Prokuratura Regionalna we Wrocławiu na polecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Polska pomoc Ukrainie to łącznie ok. 17 mld zł

— Wartość pomocy udzielonej Ukrainie przez Polskę to łącznie ok. 17 mld zł. Wsparcie od polskiego społeczeństwa przekracza 10 mld zł, a wsparcie w przekazanym sprzęcie wojskowym to ponad 7 mld zł — przekazał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. — Widzimy, że determinacja, w połączeniu ze wsparciem sojuszników z Zachodu, pozwoliła obronić ukraińską stolicę, pozwoliła odzyskać część zajętych pierwotnie przez Rosjan terytoriów. A teraz wspieramy Ukrainę z nadzieją, że również na zachodzie i południu Ukraińcy obronią swoje terytorium — mówił Dworczyk. Minister dopytywany o wysokość pomocy, którą Polska przekazała Ukrainie, podkreślił „wielki wkład społeczeństwa polskiego”, które „niezwykle solidarnie wspiera Ukrainę”. — Czytałem takie analizy, które mówiły że jest to kwota powyżej 10 mld zł. Mówię o takim wsparciu przez indywidualne osoby, przez polskich obywateli — powiedział Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera powiedział, że wsparcie płynące z Polski na Ukrainę to także pomoc rządowa, którą podzielił na dwie części: wydatkowaną w Polsce i przekazywaną na Ukrainę. Największa częścią w tej puli przekazywanej na Ukrainę to wsparcie o charakterze militarnym. Tutaj padały kwoty powyżej 7 mld zł. — To wartość sprzętu wojskowego przekazywanego na Ukrainę — wskazał minister Dworczyk.

Chiny zwiększają import rosyjskiego węgla. Turcja podwoiła import rosyjskiej ropy

Chiński import węgla z Rosji wzrósł w lipcu o 14% w stosunku do roku poprzedniego, osiągając najwyższy poziom od pięciu lat. Jak wynika z danych Generalnej Administracji Celnej, w ubiegłym miesiącu (lipiec) Chiny importowały z Rosji 7,42 mln ton węgla. Był to największy import rosyjskiego surowca do kraju od 2017 r. Na wzrost importu węgla wskazują dane z czerwca – 6,12 mln ton – oraz i z lipca ubiegłego roku – 6,49 mln ton. Wpływ na to mają zachodnie sankcje na Rosję. Ograniczając swój udział w rynku paliwowym w Europie, Rosja zwiększyła sprzedaż węgla oferując Chinom korzystne ceny. Jak przekazali dziennikarze CNN, Chiny kupowały węgiel w cenie 150 dolarów za tonę, podczas gdy w Australii ten sam surowiec byłby wart 210 dolarów.

Także Turcja zwiększa import rosyjskich paliw. Jak podaje za Refinitiv Eikon agencja informacyjna Reuters, ilość ropy sprowadzona do Turcji z Rosji podwoiła się; wzrosła z 98 tys. Baryłek dziennie (bpd) w 2021 r. do 200 tys. Bpd w 2022 r. Także ma to związek z europejskimi sankcjami. Główne tureckie rafinerie znacznie zwiększyły w tym roku pobór rosyjskiej ropy, zmniejszając jednocześnie zakupy krajów z Morza Północnego, Iraku i Afryki Zachodniej, podaje Reuters.

Alain JUPPÉ: 
Historia pędzi w tempie jak nigdy dotąd

Dawno przeminęły czasy szczytu lizbońskiego NATO z listopada 2010 roku, gdy proponowano Rosji, by została krajem partnerskim. Byłem wtedy w Lizbonie jako minister obrony narodowej i dobrze pamiętam wpadających sobie w ramiona w kuluarach Miedwiediewa, Obamę i Sarkozy’ego. Trochę bliżej naszych czasów, gdy Trump nazwał Unię Europejską wrogiem, wynotowałem sobie takie zdanie: „Biden zapowiada zwiększenie obecności wojskowej USA w Europie”. Ponadto atak Putina na Ukrainę zjednoczył 27 krajów członkowskich oraz przynosi pogłębioną i zbawienną refleksję nad koniecznością wzmocnienia strategicznej autonomii UE. [czytaj więcej]

🎧 #RozmowyNajważniejsze
Sławomir DĘBSKI:
Gdyby nie błędna polityka Niemiec do rosyjskiej agresji by nie doszło

Klub kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 sierpnia 2022