

Tomasz ŁUKASZUK
Indie mogą stać się liderem
Sądzę, że z pomocą świata zachodniego Indie w drugiej połowie naszego stulecia osiągną status lidera, którym chciałyby stać się Chiny. Nie tylko w regionie Indo-Pacyfiku, ale i na całym globie. Będzie to jednak przywództwo innego rodzaju niż to, które chciałyby objąć Chiny: przywództwo nie agresywnej ekspansji, ale kolektywne, znane ze świata liberalnej demokracji i wolnego rynku.

George FRIEDMAN
Wojna USA-Chiny nie opłaca się żadnej ze stron
Celem Stanów Zjednoczonych nigdy nie było złamanie chińskiej gospodarki; groźba ta służyła jedynie jako narzędzie pozwalające regulować zachowanie Pekinu.

Bruno MAÇÃES
Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego
Pandemia uderzyła zwłaszcza w przedstawicieli klasy dominującej i społeczeństwa krajów rozwiniętego kapitalizmu. A zmiany klimatu są problemem przede wszystkim dla drugiej połowy planety

Jan ŚLIWA
Gdy nikt nic nie wie. 没人知道
Sytuacja świata przypomina dziś wczesne średniowiecze, gdy z powodu najazdów barbarzyńców klasztory bardziej inwestowały w grube mury niż w nowe księgozbiory.

Daniel GROS
Zachary PAIKIN
Czy wojna Putina z Ukrainą uczyni Unię silniejszą?
Jedność UE nie jest ani kompletna, ani lekiem na wszystko, natomiast postęp w kwestii obronności, choć jest zjawiskiem pozytywnym, nadal dopiero nabiera kształtów.

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
"Europa" jako wyzwanie
Obserwując to, co dzieje się na ulicach Paryża, jakie są jego przedmieścia, drżą na myśl, że Warszawa mogłaby stać się dziś Paryżem Północy. A dla ludzi głęboko wierzących Polska jest już nie tyle przedmurzem, co ostatnim Okopem Świętej Trójcy, ostatnim depozytariuszem cywilizacji łacińskiej.

George FRIEDMAN
Kto zwycięży na Ukrainie? Wojny wygrywają zwinniejsi, nie więksi
Jeszcze niedawno wojny wygrywały te kraje, które były w stanie zbudować większą liczbę samolotów i czołgów, nie wspominając o uzupełnianiu stałego strumienia idących na śmierć żołnierzy.

George FRIEDMAN
Dlaczego Kissinger się myli?
George FRIEDMAN o Ukrainie i tezie Henry’ego Kissingera o konieczności oddania części Ukrainy Rosji i Tajwanu Chinom.

Matthieu WAGNER
Opera. Narzędzie polityczne Zachodu
Opera jest marką samą w sobie. Oddziaływanie na świat za pośrednictwem sztuki jest różnorakie, ale to właśnie opera postrzegana jest jako sztuka najbardziej podkreślająca markę i prestiż kraju.

Bruno MAÇÃES
Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego
Pandemia uderzyła zwłaszcza w przedstawicieli klasy dominującej i społeczeństwa krajów rozwiniętego kapitalizmu. A zmiany klimatu są problemem przede wszystkim dla drugiej połowy planety.

Thomas GOMART
Między Machiavellim i Savonarolą
W ostatnim dziesięcioleciu doszło do odwrócenia ryzyka geopolitycznego – Stany Zjednoczone i Unia Europejska to obecnie dwa główne źródła niepewności, podczas gdy autorytarne reżimy, takie jak Chiny czy Rosja, stają się synonimem stabilności i spoistości.

Velina TCHAKAROVA
Stany Zjednoczone i punkty krytyczne globu
Globalne szlaki morskie są bezpieczne dzięki aktywnemu zaangażowaniu USA i ich sojuszników.

George FRIEDMAN
Angażując się na wschodniej flance NATO, Amerykanie odtwarzają strategię berlińską z czasów zimnej wojny
Odpowiedzią na próby ponownego umocnienia swojej potęgi przez Rosję jest stworzenie sojuszu rozciągającego się od krajów bałtyckich po Rumunię.

John BOLTON
Trump, Ukraina i amerykańska ambasador w Kijowie
Jak Trump zareagował na agresję Rosji przeciw ukraińskim okrętom? Czekał na to, co zrobi Europa.

Prof. François HARTOG
Klio. Śmierć historii. Europa na peryferiach
Zapanowała kultura pamięci, która przejawia się w dużej liczbie pomników i nadaje rytm wspomnieniom. Co więcej, aby lepiej trzymać się rzeczywistości świata po koloniach i podziałach Jałty, historycy, chcąc pozostawić za sobą historię narodową, imperialną i kolonialną, zaproponowali odpowiedzi niemal techniczne, które nazwano: historią powiązaną, wspólną historią, historią skrzyżowaną, a ostatecznie historią globalną, które są nowymi ścieżkami prowadzącymi do pozbycia się współczesnego reżimu historyczności i jej teleologii.

Prof. Stanisław KOZIEJ
Amerykańsko-chińska gra o tron. Globalny konflikt hegemoniczny XXI wieku w cieniu koronawirusa
Rywalizacja hegemoniczna między USA i Chinami przybierać będzie coraz bardziej charakter raczej konfrontacyjny niż kooperacyjny. Spośród możliwych jej scenariuszy najbardziej prawdopodobny na nadchodzące dekady wydaje się neozimnowojenny scenariusz niezbrojnej konfrontacji politycznej, poniżej progu otwartej wojny zbrojnej.

Mateusz M. KRAWCZYK
Tajwan. Co dalej?
Pod żadnym pozorem ChRL nie zdecyduje się na tak nierozważny ruch, jak dążenie do zjednoczenia państw wbrew woli Tajwańczyków.

Abishur PRAKASH
Technologia drogą do wzrostu znaczenia geopolitycznego Polski
Pojawienie się FMR w Europie Środkowo-Wschodniej miałoby duży wpływ na geopolitykę. Ale czy Wolny Rynek Robotyki sprzyjałby Unii Europejskiej, czy raczej by z nią konkurował?

Prof. Aleksander SURDEJ
Rok 2019. Paroksyzmy deglobalizacji. Zapnijmy pasy bezpieczeństwa narodowej zgody
Orędownicy wolnego handlu zapominają, że gdy produkcja przemysłowa przemieszcza się z Europy do Azji, to pozostawia gospodarczo wyjałowioną ziemię i pozbawionych pracy ludzi, którzy wbrew samouspakajającej propagandzie nie znajdują zatrudnienia w sektorach wysokich technologii, lecz rozwścieczeni ubierają różnokolorowe kamizelki i gotowi są do użycia siły, aby upomnieć się u swoich rządów o poprawę warunków życia.

Jan ŚLIWA
Chiny i Afryka
Inwestycje są kosztowne, pożyczki pochodzą z chińskich banków i pojawia się pytanie, co będzie w przypadku problemów ze zwrotem. Można dać wierzycielowi żyć, choćby po to, by nie odstraszać następnych. Można też zacisnąć pętlę. Niektórzy twierdzą, że dla kenijskiej kolei zastawem jest port w Mombasa. Doświadczenia z budową portów na Sri Lance i w Myanmarze (Birmie) mogą być ostrzeżeniem. Afryka nie ma jednak powodu, by bardziej ufać krajom Zachodu.