Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Philippe FABRY, Eryk MISTEWICZ, Max-Erwann GASTINEAU: Polska i Francja. Nowe przywództwo w Europie?
Eryk MISTEWICZMax-Erwann GASTINEAUPhilippe FABRYProf. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Eryk MISTEWICZ
Max-Erwann GASTINEAU
Philippe FABRY
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Polska i Francja. Nowe przywództwo w Europie?

Polska potrzebuje powrotu Francji do Europy Środkowej, powrotu zainteresowania, i to nie tylko do Warszawy – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski.

Prof. Jacek KORONACKI: Zachód spychany w przepaść bezsensu - 20 miesięcy później
Prof. Jacek KORONACKI

Prof. Jacek KORONACKI

Zachód spychany w przepaść bezsensu - 20 miesięcy później

Portal „Wszystko co Najważniejsze” zechciał przypomnieć 7 czerwca 2024 mój artykuł pt. Zachód spychany w przepaść bezsensu. Artykuł ukazał się oryginalnie 20 miesięcy temu. Jego swego rodzaju uaktualnieniem był artykuł o pół roku późniejszy, pt. Wybór Ameryki, szansa Polski. Glosa do tekstu prof. Ewy Thompson. Dziś, 7 czerwca 2024, wiemy trochę więcej.

Bernard CAZENEUVE, Francis FUKUYAMA, Patrick POUYANNÉ, Andrew MICHTA: Europa potrzebuje planu awaryjnego
Andrew A. MICHTABernard CAZENEUVEFrancis FUKUYAMAPatrick POUYANNÉ

Andrew A. MICHTA
Bernard CAZENEUVE
Francis FUKUYAMA
Patrick POUYANNÉ

Europa potrzebuje planu awaryjnego

Na temat tego jakie są konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, piszą Bernard CAZENEUVE, Francis FUKUYAMA, Patrick POUYANNÉ, Andrew MICHTA.

Prof. Antoine ARJAKOVSKY: Paraliżująca ślepota Europy Zachodniej
Prof. Antoine ARJAKOVSKY

Prof. Antoine ARJAKOVSKY

Paraliżująca ślepota Europy Zachodniej

W niektórych umysłach zapanowało pomieszanie zalet władzy, fascynacji autorytaryzmem rosyjskiej demokracji, ideału „suwerenizmu” Francji z organiczną niechęcią do projektu silnej, zjednoczonej Europy i silnej więzi transatlantyckiej.

Prof. Ryszard BUGAJ: Czekając na IV RP
Prof. Ryszard BUGAJ

Prof. Ryszard BUGAJ

Czekając na IV RP

Program transformacji gospodarki podporządkowany został doktrynie neoliberalnej, traktowanej jako bezalternatywna. Również wybór modelu politycznej demokracji nie był poprzedzony szerszą refleksją.

Wydanie 499 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 499 Wszystko co Najważniejsze

W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” profesor Chantal DELSOL pisze o świecie Zachodu i tym, co stało się ze Starym Kontynentem w ostatnich latach. Francuska filozof ciekawie wskazuje na najważniejsze geopolityczne wyzwania, na które liderzy Europy muszą znaleźć odpowiedź jak najszybciej.

François HOLLANDE: Nie możemy być oblężoną twierdzą
François HOLLANDE

François HOLLANDE

Nie możemy być oblężoną twierdzą

Naszym obowiązkiem jest ożywienie debaty politycznej, skupianie jak największej liczby obywateli wokół wspólnych projektów, oczywiście z zachowaniem odrębności, gdyż demokracja potrzebuje sporów, odmiennych wizji, perspektyw podzielanych nie przez wszystkich, ale które sprawiają, że przy zmianie władzy nie dochodzi do zmiany kursu, jaki wyznacza interes ogółu.

Prof. Arkady RZEGOCKI: Czym jest Polska? Kraj wolności i solidarności
Prof. Arkady RZEGOCKI

Prof. Arkady RZEGOCKI

Czym jest Polska?
Kraj wolności i solidarności

Mam przekonanie i nadzieję, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej coraz wyraźniej widzą, że Polska wyrasta na partnera, na którego można liczyć w najtrudniejszych sytuacjach, i że Polacy mają rację, wskazując na łączące państwa Europy Środkowej i Wschodniej wspólne interesy polityczne, ekonomiczne i w dziedzinie bezpieczeństwa. Bliższa współpraca może tylko zwiększać rolę naszego regionu i przyczyniać się do budowy większego dobrobytu i bezpieczeństwa.

Olivier COSTA DE BEAUREGARD: Jesteśmy świadkami rozpadu pojałtańskiej Europy
Olivier COSTA DE BEAUREGARD

Olivier COSTA DE BEAUREGARD

Jesteśmy świadkami rozpadu pojałtańskiej Europy

Europa pojałtańska rozpadła się na naszych oczach. Nie powinniśmy nigdy zapominać, że wschodnia część kontynentu została oddana na dwa pokolenia pod obcą, totalitarną okupację.

Jake SULLIVAN: Ameryka nie słabnie
Jake SULLIVAN

Jake SULLIVAN

Ameryka nie słabnie

Świat potrzebuje międzynarodowego systemu gospodarczego, który działałby na korzyść naszych pracowników, gospodarek, klimatu, bezpieczeństwa narodowego oraz na rzecz najbiedniejszych i najbardziej podatnych na zagrożenia krajów.

Jan ŚLIWA: Ekspertomachia - wojna ekspertów
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Ekspertomachia - wojna ekspertów

Eksperci jak dawni rycerze pędzą na rywali z wyciągniętymi lancami, chcąc jeden drugiego strącić z konia. A gdzie tu jest prawda? W turnieju nagrodą jest rękawiczka upuszczona z rączek nadobnej Marty, rycerze chcą ją zdobyć i oddać damie w zamian za jej uśmiech.

Prof. Jeffrey SACHS: Próba opisania świata
Prof. Jeffrey SACHS

Prof. Jeffrey SACHS

Próba opisania świata

Rywalizacja USA-Chiny jest analogiczna do rywalizacji Sparty i Aten w wojnach peloponeskich, gdzie Chiny odgrywają rolę Aten.

Mateusz MORAWIECKI: Koniec epoki geopolitycznej naiwności
Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Koniec epoki geopolitycznej naiwności

Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że pozimnowojenny porządek rozpadł się jak domek z kart. Epoka geopolitycznej naiwności przeszła w epokę geopolitycznego realizmu – pisze Mateusz MORAWIECKI

Prof. Michał KLEIBER: Kluczowy moment Europy
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Kluczowy moment Europy

Głoszone dotychczas przez polityków w Brukseli, Berlinie czy Paryżu hasło „więcej Europy”, mające być lekarstwem na istniejące kłopoty, okazało się nieskuteczne wobec zachodzących wokół zmian.