Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych | 57. numer Wszystko co Najważniejsze

57. numer „Wszystko co Najważniejsze” jest już w sprzedaży. Prezentujemy w nim zapis debaty wokół pytania „Jak ukarać Putina?” z udziałem Laure MANDEVILLE, Ołeksija PANYCZA, Eryka MISTEWICZA, PROF. Konstantyna SIGOWA, Łukasza KAMIŃSKIEGO oraz Nicolasa TENZERA. Amerykański specjalista zarządzania PROF. Jeffrey SONNENFELD stwierdza, że Polska trafnie przewidziała rozwój sytuacji międzynarodowej, a historyk PROF. Marek KORNAT wyjaśnia, dlaczego rosyjscy żołnierze opuścili Polskę dopiero w 1993 roku, a nie kilka lat wcześniej.

Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Stary Kontynent zagrożony od zewnątrz i od wewnątrz | 56. numer Wszystko co Najważniejsze

56. numer miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny. Prezentujemy w nim między innymi rozważania PROF. Chantal DELSOL na temat zagrożeń czyhających na społeczeństwa Europy. Były prezydent Francji, François HOLLANDE, stwierdza, że kraj nad Sekwaną nie może być oblężoną twierdzą, a PROF. Miles YU zapowiada, iż „wielkiej Wojny z Chinami jeszcze nie będzie”.

Podcasty Najważniejsze. Nicolas TENZER: Zachód wobec Putina zgrzeszył naiwnością
Nicolas TENZER

Nicolas TENZER

Zachód wobec Putina zgrzeszył naiwnością

Pomysł, że można by nawiązać z Putinem stosunki oparte na zasadach „stabilności” i „zaufania”, został już dawno zweryfikowany przez nagą rzeczywistość – wskazuje Nicolas TENZER.

Podcasty Najważniejsze. Andrzej K. KOŹMIŃSKI: Przywództwo w czasach kryzysu
Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI

Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI

Przywództwo w czasach kryzysu

ogiczne i pandemia zmieniły model współczesnego przywództwa na bardziej amorficzne, rozmyte. Nie widać tego, co można by nazwać „wspólną sprawą”

Podcasty Najważniejsze. Prof. Chantal DELSOL: Putin uczniem Orwella
Prof. Chantal DELSOL

Prof. Chantal DELSOL

Putin uczniem Orwella

Jakby po zmierzchu wielkich abstrakcyjnych dwudziestowiecznych namiętności świat wracał ideologicznie do tego, co charakteryzowało go przez wieki: myślenia wsobnego, czyli wszelkiej maści nacjonalizmów – twierdzi prof. Chantal DELSOL w podcaście „Wszystko co Najważnie”.

Podcasty Najważniejsze. Prof. Michał KLEIBER: Alert UNESCO dla Ukrainy
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Alert UNESCO dla Ukrainy

Niszczenie najbardziej cennych zabytków kultury było i jest celem prowadzonych działań militarnych. W Syrii, Iraku, na Bałkanach, dziś zaś na Ukrainie.

Agaton KOZIŃSKI: Kryzys ukraińsko-rosyjski jest walką o godność Ukraińców
Agaton KOZIŃSKI

Agaton KOZIŃSKI

Kryzys ukraińsko-rosyjski jest walką o godność Ukraińców

Niemiecka polityka wyraźnie zapomina o godności Ukraińców, mówiąc na przykład, że Krym należy do Rosji a Putinowi należy się szacunek – mówi w komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.

Podcasty Najważniejsze. Peter SWIRSKI: Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema
Peter SWIRSKI

Peter SWIRSKI

Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema

Nasza samotność w kosmosie wydaje się faktycznie lepszym rozwiązaniem, choćby dlatego, że niełatwo sobie wyobrazić „zaawansowaną” cywilizację, bardziej zbrukaną dziedzictwem wojen, agresji i morderstw – twierdzi Peter SWIRSKI

Podcasty Najważniejsze. Cedric VILLANI: Zanurzenie. Ze świata nauki do polityki
Cedric VILLANI

Cedric VILLANI

Zanurzenie. Ze świata nauki do polityki

Demokracja jest nic nie warta, jeśli obywatele są niewykształceni. To zdanie jest dziś – w dobie zagrożenia demokracji, przez systemowo zorganizowane plotki – szczególnie aktualne – twierdzi Cedric VILLANI .W kolejnej odsłonie podcastów “Wszystko Co Najważniejsze” zapraszamy do wysłuchania artykułu pt. “Zanurzenie. Ze świata nauki do polityki”. Czyta Mateusz MLECZKO. Każdy nowy odcinek udostępniany jest co piątek na stronie Wszystko co Najważniejsze, a także na YouTube, Spotify, platformie Anchor, Apple Podcasts, Breaker, Castbox, Google Podcasts, Overcast, Pocket Casts i RadioPublic.

Podcasty Najważniejsze. John ALLISON: Mój Moniuszko
John ALLISON

John ALLISON

Mój Moniuszko

To oczywiście zaskakujące, że nawet wytrawni znawcy muzyki w Londynie, Paryżu czy Nowym Jorku nie mają pojęcia, kim był Moniuszko, ale nie jest to wyłącznie polski problem. Niewiele państw radzi sobie lepiej z promocją własnej muzyki niż Polska – twierdzi John ALLISON.

Podcasty Najważniejsze. Jan ŚLIWA: Miłosierni Samarytanie w czasach Zagłady
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Miłosierni Samarytanie w czasach Zagłady

Każdy dzień był jak chodzenie po linie nad Niagarą. Jeden zły krok, światło włączone w niewłaściwym momencie, płacz, jakikolwiek błąd – i koniec – pisze Jan ŚLIWA

Nicolas TENZER: To już nie jest zimna wojna
Nicolas TENZER

Nicolas TENZER

To już nie jest zimna wojna

„Pozwoliliśmy Rosji robić to, co chce, pod pretekstem, że nie należy jej prowokować. To nie tylko wzmocniło Rosję, ale dało jej także sposobność bycia podmiotem, który wyznacza agendę. Jeśli działaliśmy, to zawsze po fakcie, nigdy przed” – twierdzi Nicolas TENZER