

Nicolas TENZER
Zachód wobec Putina zgrzeszył naiwnością
Pomysł, że można by nawiązać z Putinem stosunki oparte na zasadach „stabilności” i „zaufania”, został już dawno zweryfikowany przez nagą rzeczywistość – wskazuje Nicolas TENZER.

Mateusz M. KRAWCZYK
Michał KŁOSOWSKI
Kto dziś rządzi światem? | Nr 47 Wszystko co Najważniejsze
W najnowszym nr 47 Wszystko co Najważniejsze pytamy „Kto dziś rządzi światem?”. Miesięcznik jest już dostępny w sprzedaży.

Stéphane COURTOIS
Rewizjonizm Putina a prawdziwa historia narodu ukraińskiego
Władimir Putin kontynuuje niszczenie Ukrainy, która przeszła przez ludobójczy wielki głód wywołany przez Stalina (około 4 milionów ofiar), przez aneksje, eksterminacje

Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI
Przywództwo w czasach kryzysu
ogiczne i pandemia zmieniły model współczesnego przywództwa na bardziej amorficzne, rozmyte. Nie widać tego, co można by nazwać „wspólną sprawą”

Prof. Tariq MODOOD
Państwo szanujące kultury większości i mniejszości
Społeczeństwo wielokulturowe wymaga więcej działań ze strony państwa, nie tylko po to, aby uszanować różnorodność, ale by włączyć ją w powszechne rozumienie przynależności narodowej.

Bruno MAÇÃES
Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego
Pandemia uderzyła zwłaszcza w przedstawicieli klasy dominującej i społeczeństwa krajów rozwiniętego kapitalizmu. A zmiany klimatu są problemem przede wszystkim dla drugiej połowy planety

Prof. Chantal DELSOL
Putin uczniem Orwella
Jakby po zmierzchu wielkich abstrakcyjnych dwudziestowiecznych namiętności świat wracał ideologicznie do tego, co charakteryzowało go przez wieki: myślenia wsobnego, czyli wszelkiej maści nacjonalizmów – twierdzi prof. Chantal DELSOL w podcaście „Wszystko co Najważnie”.

Prof. Michał KLEIBER
Alert UNESCO dla Ukrainy
Niszczenie najbardziej cennych zabytków kultury było i jest celem prowadzonych działań militarnych. W Syrii, Iraku, na Bałkanach, dziś zaś na Ukrainie.

Tom PEYRE-COSTA
Najbardziej zapomniany kryzys humanitarny
Miliony ludzi są przesiedlone, a co trzeci głoduje – mówi Tom PEYRE-COSTA w podcaście #WspólnyŚwiat Wszystko co Najważniejsze.

Agaton KOZIŃSKI
Kryzys ukraińsko-rosyjski jest walką o godność Ukraińców
Niemiecka polityka wyraźnie zapomina o godności Ukraińców, mówiąc na przykład, że Krym należy do Rosji a Putinowi należy się szacunek – mówi w komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.

Mateusz M. KRAWCZYK
Piotr ARAK
Podcast Wspólny Świat. Czy zmarnowaliśmy rok walki z pandemią?
Wydaje się, że wszyscy przegraliśmy wyścig zaszczepienia państw afrykańskich jako pierwsi – podkreśla Piotr ARAK

Michel HOUELLEBECQ
Cywilizacja, która legalizuje eutanazję, traci prawo do szacunku
„Gdy jakiś kraj – społeczeństwo, cywilizacja – legalizuje eutanazję, traci w moich oczach jakiekolwiek prawo do szacunku. Wolno nam wtedy, a nawet powinniśmy ten kraj zniszczyć. Po to, aby mogło nastać coś innego – inny kraj, inne społeczeństwo, inna cywilizacja” – twierdzi Michel HOUELLEBECQ

Peter SWIRSKI
Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema
Nasza samotność w kosmosie wydaje się faktycznie lepszym rozwiązaniem, choćby dlatego, że niełatwo sobie wyobrazić „zaawansowaną” cywilizację, bardziej zbrukaną dziedzictwem wojen, agresji i morderstw – twierdzi Peter SWIRSKI

Cedric VILLANI
Zanurzenie. Ze świata nauki do polityki
Demokracja jest nic nie warta, jeśli obywatele są niewykształceni. To zdanie jest dziś – w dobie zagrożenia demokracji, przez systemowo zorganizowane plotki – szczególnie aktualne – twierdzi Cedric VILLANI .W kolejnej odsłonie podcastów “Wszystko Co Najważniejsze” zapraszamy do wysłuchania artykułu pt. “Zanurzenie. Ze świata nauki do polityki”. Czyta Mateusz MLECZKO. Każdy nowy odcinek udostępniany jest co piątek na stronie Wszystko co Najważniejsze, a także na YouTube, Spotify, platformie Anchor, Apple Podcasts, Breaker, Castbox, Google Podcasts, Overcast, Pocket Casts i RadioPublic.

John ALLISON
Mój Moniuszko
To oczywiście zaskakujące, że nawet wytrawni znawcy muzyki w Londynie, Paryżu czy Nowym Jorku nie mają pojęcia, kim był Moniuszko, ale nie jest to wyłącznie polski problem. Niewiele państw radzi sobie lepiej z promocją własnej muzyki niż Polska – twierdzi John ALLISON.

Jan ŚLIWA
Miłosierni Samarytanie w czasach Zagłady
Każdy dzień był jak chodzenie po linie nad Niagarą. Jeden zły krok, światło włączone w niewłaściwym momencie, płacz, jakikolwiek błąd – i koniec – pisze Jan ŚLIWA

Prof. Michał KLEIBER
Unia – absolutnie tak. Jej zasadnicza rekonstrukcja – koniecznie!
Bez uważnego wsłuchania się w nastroje społeczne w Europie może naprawdę dojść do poważnych obywatelskich protestów o nieobliczalnych konsekwencjach” – twierdzi prof. Michał KLEIBER

Nicolas TENZER
To już nie jest zimna wojna
„Pozwoliliśmy Rosji robić to, co chce, pod pretekstem, że nie należy jej prowokować. To nie tylko wzmocniło Rosję, ale dało jej także sposobność bycia podmiotem, który wyznacza agendę. Jeśli działaliśmy, to zawsze po fakcie, nigdy przed” – twierdzi Nicolas TENZER

O świecie cyfrowym (odcinek 1). Michał GÓRSKI w rozmowie z Anną RYWCZYŃSKĄ
Michał Górski w rozmowie z Anną Rywczyńską, koordynatorką Polskiego Centrum Programu „Safer Internet” w Państwowym Instytucie Badawczym NASK, porusza kwestie pandemii, zdalnego nauczania, uzależnienia od mediów społecznościowych czy też rozwoju nowoczesnych technologii oraz związanych z nim zagrożeń.

Prof. Mike ROSENBERG
Media wobec politycznej nawałnicy
Ostatnie lata to czas postępu, ale także nowych wyzwań, na które potrzebujemy rzetelnej odpowiedzi. Udzielić mogą jej jedynie bezstronne i wartościowe media, gotowe do wyjaśnienia skomplikowanych czasów.