Podcasty Najważniejsze. Tariq MODOOD: Państwo szanujące kultury większości i mniejszości

Państwo szanujące kultury większości i mniejszości

Photo of Prof. Tariq MODOOD

Prof. Tariq MODOOD

Profesor socjologii, nauk politycznych i polityki społecznej. Dyrektor i założyciel Centrum Badawczego na rzecz Badań nad Przynależnością Etniczną i Obywatelstwem Uniwersytetu Bristolskiego. Członek British Academy oraz Academy of Social Sciences.

zobacz inne teksty Autora

Społeczeństwo wielokulturowe wymaga więcej działań ze strony państwa, nie tylko po to, aby uszanować różnorodność, ale by włączyć ją w powszechne rozumienie przynależności narodowej – wskazuje prof. Tariq MODOOD w podcaście Wszystko co Najważniejsze oraz w artykule opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

.Zapraszamy do wysłuchania artykułu pt. “Państwo szanujące kultury większości i mniejszości”. Tariq MODOOD w podcaście Wszystko co Najważniejsze.

– Kultura większości jest w pewnym zakresie kulturą cieszącą się największym uznaniem i dlatego państwo liberalne nie jest państwem neutralnym. Wielokulturowość zakłada rozciągnięcie tego uznania na mniejszości. Odwoływanie się do dziedzictwa kulturowego większości nie może być samo w sobie określane jako bezprawne. Jednak przewaga kultury większości w kształtowaniu kultury narodowej, symboli oraz instytucji nie powinna mieć charakteru nieuwzględniającego mniejszości – twierdzi Tariq MODOOD.

Każdy nowy odcinek udostępniany jest co piątek na stronie Wszystko co Najważniejsze, a także na YouTube, Spotify, platformie Anchor, Apple Podcasts, Breaker, Castbox, Google Podcasts, Overcast, Pocket Casts i RadioPublic.

Poprzednie odcinki Podcastów Najważniejsze: [LINK]

Podcasty Najważniejsze: „Najważniejszą ze sztuk jest sztuka opowiadania dobrych historii”, jak pisał Jeremy DONOVAN. Snucie opowieści to nie tylko umiejętność, kluczowa jest nie tylko to, co mówimy, ale także w jaki sposób. To jak się komunikujemy oraz co możemy zrobić, aby rozumieć się lepiej. Dlatego teraz naszych tekstów można także słuchać.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 października 2022