
Prof. Tariq MODOOD
Państwo szanujące kultury większości i mniejszości
Społeczeństwo wielokulturowe wymaga więcej działań ze strony państwa, nie tylko po to, aby uszanować różnorodność, ale by włączyć ją w powszechne rozumienie przynależności narodowej.

Rafał ROGALA
Polska wobec największego kryzysu humanitarnego od II wojny światowej
Integracja nie odbywa się na poziomie metapaństwa, lecz w konkretnym zakładzie pracy, szkole, sąsiedztwie, ulicy, restauracji czy urzędzie administracji publicznej, rządowej czy też samorządowej. Stąd tak kluczowy jest dialog państwa z jego obywatelami, ażeby odpowiednio komunikować zachodzące w tym zakresie przemiany oraz stosownie do potrzeb tłumaczyć potrzebę wdrażania odpowiednich rozwiązań.

Prof. David OWEN
Co jesteśmy winni uchodźcom z Ukrainy?
Putin przyszedł po Gruzję, przyszedł po Krym, teraz przyszedł po Ukrainę. Czy ktoś naprawdę myśli, że gdyby udało mu się odnieść sukces na Ukrainie, jego imperialne ambicje po prostu by się na tym skończyły?

Prof. Tariq MODOOD
Państwo szanujące kultury większości i mniejszości
Społeczeństwo wielokulturowe wymaga więcej działań ze strony państwa, nie tylko po to, aby uszanować różnorodność, ale by włączyć ją w powszechne rozumienie przynależności narodowej.

Tom PEYRE-COSTA
Zapomniany kontynent
Co roku Norweska Rada ds. Uchodźców sporządza listę dziesięciu najbardziej zaniedbanych kryzysów wysiedleńczych na świecie.

Maciej FIJAK
Festiwal pomocy w Krakowie
Tysiące zaangażowanych osób i i zdanie egzaminu życia. Tak można opisać to, co od 24 lutego 2022 r. dzieje się w stolicy Małopolski.

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI
Pomoc Ukrainie to polski interes narodowy
Polska potrzebuje imigracji, żeby podtrzymać szybki wzrost gospodarczy. Według prognoz do 2050 r. liczba Polaków w wieku produkcyjnym zmniejszy się aż o 5 milionów. Bez imigracji możemy się więc skurczyć i zestarzeć, zanim zostaniemy prawdziwie bogaci.

Lenka DRAŽANOVÁ
Dlaczego uchodźcy z Ukrainy są tak chętnie przyjmowani w całej Europie Środkowej i Wschodniej?
Polska, która w ostatnich latach przyjmowała stosunkowo niewielką liczbę uchodźców w porównaniu z innymi krajami, a w ciągu zaledwie kilku tygodni stała się jednym z państw o największej populacji uchodźców na świecie.

Chris PARSONS
Dany BAHAR
Pierre-Louis VEZINA
Państwom opłaca się przyjmować uchodźców
Pozytywny wpływ uchodźców może być długotrwały. Greckie miejscowości, które przyjęły ich więcej po wojnie grecko-tureckiej w latach 1919–1922, dziś cieszą się wyższym poziomem zamożności.

Mateusz M. KRAWCZYK
Prof. Paweł KACZMARCZYK
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce i Europie. Jak połączyć dwa narody na jednym terytorium?
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce i Europie to już ponad 3,3 miliona osób. Czy Polska jest gotowa na pomoc uchodźcom?

Krishna B. KUMAR
Migracja z Ukrainy to dla Polski wyzwanie, ale i szansa
Należy pochwalić kraje takie jak Polska, które przyjmują uchodźców w wielkiej potrzebie, za ich humanitarną reakcję i dobro publiczne, jakie przynoszą społeczności globalnej.

Ks. Mariusz BOGUSZEWSKI
Jak pomagać mądrze?
Nie wystarczy wsparcie duchowe i materialne. Współczesna pomoc musi polegać również na mądrym odczytywaniu cierpienia, bólu, łez.

Parag KHANNA
Mobilność naszym przeznaczeniem. Czy jesteś gotowy do przeprowadzki?
Łączność i mobilność uzupełniają się, są dwiema stronami tego samego medalu i razem dają początek czwartemu aksjomatowi, który określi naszą przyszłość: „Mobilność jest naszym przeznaczeniem”.

Mateusz M. KRAWCZYK
Ludzi wciąż stać tu na uśmiech. Obóz uchodźców od środka
Przychodzimy i zadajemy pytania. Za dużo pytań. Dowiadujemy się prawdy innej niż ta płynąca z rządowych przekazów, kreowanych przez ludzi, którzy nigdy nie postawili stopy w obozie.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Marisol chce do domu. Środkowoamerykańscy imigranci na granicy USA
Przepełnione schroniska dla imigrantów w meksykańskich miasteczkach w pobliżu granicy z Gwatemalą pełne są uciekinierów, którzy czekają na dogodny moment, aby podjąć wyprawę na północ.

Paweł RABIEJ
Dziesięć powodów, dla których Polska powinna przyjąć uchodźców
W 2015 r. mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym napływem uchodźców do Europy, największym od II wojny światowej. Nie zamieciemy problemu pod dywan. Radykalizm i odmowa działania nie są rozwiązaniem. Rząd powinien podejmować działania, które nie osłabią pozycji Polski w Unii Europejskiej, a z drugiej strony — zapewnią ochronę podstawowych interesów narodowych.

Anna BIAŁOSZEWSKA
Uchodźcy. Żeby wiedzieć czy - trzeba wiedzieć jak
Czy powinniśmy przyjmować uchodźców? Zanim powiemy “tak”, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie „jak”. To bowiem będzie fundamentem wszelkich działań, które będziemy podejmować, i problemów, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w ciągu najbliższych 20-30 lat – Anna BIAŁOSZEWSKA polemizuje z Pawłem RABIEJEM.

Magdalena PACH
Libia. Stąd napływają uchodźcy, tu szkoleni są dżihadyści
Libia jest nie tylko najważniejszym korytarzem przemycającym ludzi — aż 80% imigrantów przybywa właśnie stamtąd — ale także jest miejscem szkolenia dżihadystów. Sytuacja w Libii wpływa dziś na stabilność wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Papież FRANCISZEK
Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców
Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców – to główne przesłanie Orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który jest obchodzony 14 stycznia 2018 r. Dokument został ogłoszony przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej 21 sierpnia 2017 r.

Orsi HARDI
Uchodźcy w Taizé. Przywrócić godność ludzką
Odebrało nam mowę na widok tłumów przybyszów na ulicach i placach Budapesztu. Rodziny z dziećmi, kobiety i mężczyźni w różnym wieku koczujący na dworcu kolejowym Keleti. Nie mogliśmy spokojnie siedzieć i na to patrzeć.