Mateusz M. KRAWCZYK: Uchodźcy z Ukrainy w Polsce i Europie. Jak połączyć dwa narody na jednym terytorium?

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce i Europie. Jak połączyć dwa narody na jednym terytorium?

Photo of Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Sekretarz redakcji "Wszystko Co Najważniejsze", doktorant w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. Absolwent Akademii Młodych Dyplomatów EAD. Stypendysta Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Wolontariusz programu MSZ "Wolontariat Polska Pomoc 2019".

Ryc. Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Photo of Prof. Paweł KACZMARCZYK

Prof. Paweł KACZMARCZYK

Dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami oraz profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych (Katedra Ekonomiki Ludności i Demografii) Uniwersytetu Warszawskiego.

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce i Europie to już ponad 3,3 miliona osób. Blisko 2,150 miliona uchodźców wojennych z Ukrainy przekroczyło granicę z Polską od czasu rosyjskiej inwazji. Czy Polska jest gotowa na pomoc uchodźcom? Jak połączyć dwa narody na jednym terytorium i z jednym budżetem? – na te pytania w podcaście #WspólnyŚwiat odpowiada prof. Paweł KACZMARCZYK, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce i Europie to już ponad 3,3 miliona osób. Blisko 2,150 miliona uchodźców wojennych z Ukrainy przekroczyło granicę z Polską od czasu rosyjskiej inwazji. Co odróżnia obecną sytuację od przeszłych ruchów migracyjnych? Czy Polska jest gotowa na pomoc uchodźcom? Jak połączyć dwa narody na jednym terytorium i z jednym budżetem? Co więcej, jaki wpływ na politykę migracyjną Polski i Unii Europejskiej będzie miał obecny kryzys? Czy doprowadzi do reformy polityki Unii Europejskiej wobec krajów trzecich? A być może przeciwnie, doprowadzi do jeszcze ściślejszej kontroli granic?

Na te pytania odpowiada Paweł KACZMARCZYK, profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych (Katedra Ekonomiki Ludności i Demografii) Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2016 roku Dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Prof. Kaczmarczyk jest członkiem licznych gremiów zajmujących się mobilnością i problematyką migracyjną (m.in. Komitetu Badań nad Migracjami PAN, IMISCOE) oraz współpracuje z organizacjami międzynarodowymi w tej dziedzinie (IZA, Bank Światowy, OECD). Od 2020 roku jest członkiem Komitetu Zarządzającego programu Initiative for Excellence – Research University (IDUB) oraz koordynatorem Centre of Excellence in Social Sciences (CESS).

W Polsce od 2014 r. przebywa od 1,5 do 2 milionów Ukraińców. Na dobrą sprawę to właśnie ta grupa stanowiła swoistą poduszkę bezpieczeństwa w pierwszych dniach i tygodniach wojny. To nie tylko Polacy przyjmowali osoby uchodzące z Ukrainy, ale także inni Ukraińcy. I to oni najczęściej byli tym pierwszym punktem kontaktowym – mówi prof. Paweł KACZMARCZYK

Podcast prowadzi: Mateusz M. Krawczyk

Podcast „Wspólny Świat” jest kontynuacją newslettera „Wspólny Świat Wszystko co Najważniejsze”. Każdego tygodnia Mateusz M. KRAWCZYK pochyla się nad najważniejszymi wydarzeniami związanymi z wyzwaniami humanitarnymi i rozwojowymi, przymusową migracją, zmianami klimatu, katastrofami naturalnymi, konsekwencjami konfliktów zbrojnych i edukacją globalną.

Zapisy do newslettera „Wspólny Świat” pod linkiem.

Podcastu można słuchać na www.wszystkoconajwazniejsze.pl/wspolny-swiat, a także na SpotifyAnchorYouTubeApple i Google Podcasts.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 marca 2022