Uchodźcy z Ukrainy w Polsce i Europie to już ponad 3,3 miliona osób. Blisko 2,150 miliona uchodźców wojennych z Ukrainy przekroczyło granicę z Polską od czasu rosyjskiej inwazji. Czy Polska jest gotowa na pomoc uchodźcom? Jak połączyć dwa narody na jednym terytorium i z jednym budżetem? – na te pytania w podcaście #WspólnyŚwiat odpowiada prof. Paweł KACZMARCZYK, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce i Europie to już ponad 3,3 miliona osób. Blisko 2,150 miliona uchodźców wojennych z Ukrainy przekroczyło granicę z Polską od czasu rosyjskiej inwazji. Co odróżnia obecną sytuację od przeszłych ruchów migracyjnych? Czy Polska jest gotowa na pomoc uchodźcom? Jak połączyć dwa narody na jednym terytorium i z jednym budżetem? Co więcej, jaki wpływ na politykę migracyjną Polski i Unii Europejskiej będzie miał obecny kryzys? Czy doprowadzi do reformy polityki Unii Europejskiej wobec krajów trzecich? A być może przeciwnie, doprowadzi do jeszcze ściślejszej kontroli granic?
Na te pytania odpowiada Paweł KACZMARCZYK, profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych (Katedra Ekonomiki Ludności i Demografii) Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2016 roku Dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Prof. Kaczmarczyk jest członkiem licznych gremiów zajmujących się mobilnością i problematyką migracyjną (m.in. Komitetu Badań nad Migracjami PAN, IMISCOE) oraz współpracuje z organizacjami międzynarodowymi w tej dziedzinie (IZA, Bank Światowy, OECD). Od 2020 roku jest członkiem Komitetu Zarządzającego programu Initiative for Excellence – Research University (IDUB) oraz koordynatorem Centre of Excellence in Social Sciences (CESS).
W Polsce od 2014 r. przebywa od 1,5 do 2 milionów Ukraińców. Na dobrą sprawę to właśnie ta grupa stanowiła swoistą poduszkę bezpieczeństwa w pierwszych dniach i tygodniach wojny. To nie tylko Polacy przyjmowali osoby uchodzące z Ukrainy, ale także inni Ukraińcy. I to oni najczęściej byli tym pierwszym punktem kontaktowym – mówi prof. Paweł KACZMARCZYK
Podcast prowadzi: Mateusz M. Krawczyk
Podcast „Wspólny Świat” jest kontynuacją newslettera „Wspólny Świat Wszystko co Najważniejsze”. Każdego tygodnia Mateusz M. KRAWCZYK pochyla się nad najważniejszymi wydarzeniami związanymi z wyzwaniami humanitarnymi i rozwojowymi, przymusową migracją, zmianami klimatu, katastrofami naturalnymi, konsekwencjami konfliktów zbrojnych i edukacją globalną.
Zapisy do newslettera „Wspólny Świat” pod linkiem.
Podcastu można słuchać na www.wszystkoconajwazniejsze.pl/wspolny-swiat, a także na Spotify, Anchor, YouTube, Apple i Google Podcasts.