

Jan ROKITA
Opuszczenie i wymazywanie
Opuszczenie przez sojuszników i idące w ślad za nim wymazywanie narodu i jego kultury przez okupanta – to jest największa zbiorowa trauma Polaków, sięgająca nawet głębiej niż dzieje II wojny światowej. A także sam rdzeń polskiej wrażliwości na świat.

Paulina PONIEWSKA
Krakowska akcja #LaptopyDlaUkrainy, czyli nieziemska dawka endorfin
Rok temu do Krakowa przybyły tysiące osób. Po pierwszym szoku dla wszystkich było jasne, że dorośli będą musieli podjąć pracę, aby zdobyć fundusze na życie, a dzieciaki kontynuować naukę. Przypuszczaliśmy, że mało kto, pakując się w pośpiechu i strachu, pomyślał, by zabrać ze sobą komputer. Nie pomyliliśmy się.

Anatol OLICH
Ukraina inaczej patrzy dziś na Polskę
Na Wołyniu, gdzie mieszkam, dla większości obywateli jeszcze przed 24 lutego ubiegłego roku Polska była przede wszystkim krajem, w którym można zarobić na życie, posłać dzieci na dobre studia, kupić dobre produkty. Rosyjska agresja na nasz kraj, ale przede wszystkim udzielona Ukrainie przez Polaków pomoc zmieniły w tym obrazie bardzo wiele.

Piotr ARAK
Prawie każdy Polak zaangażował się w pomoc Ukrainie
Spontaniczny zryw polskiego społeczeństwa przerósł wszelkie oczekiwania. W trzy miesiące na pomoc Ukraińcom wyłożyliśmy nawet 10 mld złotych z prywatnych kieszeni, ale łącznie mogło to być nawet ponad 25 mld, czyli równowartość 1 proc. PKB Polski.

Prof. David OWEN
Co jesteśmy winni uchodźcom z Ukrainy?
Putin przyszedł po Gruzję, przyszedł po Krym, teraz przyszedł po Ukrainę. Czy ktoś naprawdę myśli, że gdyby udało mu się odnieść sukces na Ukrainie, jego imperialne ambicje po prostu by się na tym skończyły?

Prof. Serhy YEKELCHYK
Europejskie siostry. Polska i Ukraina
Rosyjska agresja zmieniła wszystko. Od tej pory Ukraińcy i Polacy stanowią jedną rodzinę. Najwyższy czas, aby siedli przy stole i wkleili rodzinne zdjęcia do wspólnego albumu.

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI
Pomoc Ukrainie to polski interes narodowy
Polska potrzebuje imigracji, żeby podtrzymać szybki wzrost gospodarczy. Według prognoz do 2050 r. liczba Polaków w wieku produkcyjnym zmniejszy się aż o 5 milionów. Bez imigracji możemy się więc skurczyć i zestarzeć, zanim zostaniemy prawdziwie bogaci.

Lenka DRAŽANOVÁ
Dlaczego uchodźcy z Ukrainy są tak chętnie przyjmowani w całej Europie Środkowej i Wschodniej?
Polska, która w ostatnich latach przyjmowała stosunkowo niewielką liczbę uchodźców w porównaniu z innymi krajami, a w ciągu zaledwie kilku tygodni stała się jednym z państw o największej populacji uchodźców na świecie.

Chris PARSONS
Dany BAHAR
Pierre-Louis VEZINA
Państwom opłaca się przyjmować uchodźców
Pozytywny wpływ uchodźców może być długotrwały. Greckie miejscowości, które przyjęły ich więcej po wojnie grecko-tureckiej w latach 1919–1922, dziś cieszą się wyższym poziomem zamożności.

Mateusz M. KRAWCZYK
Prof. Paweł KACZMARCZYK
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce i Europie. Jak połączyć dwa narody na jednym terytorium?
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce i Europie to już ponad 3,3 miliona osób. Czy Polska jest gotowa na pomoc uchodźcom?

Krishna B. KUMAR
Migracja z Ukrainy to dla Polski wyzwanie, ale i szansa
Należy pochwalić kraje takie jak Polska, które przyjmują uchodźców w wielkiej potrzebie, za ich humanitarną reakcję i dobro publiczne, jakie przynoszą społeczności globalnej.

Popołudniowe Espresso
Ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy w Polsce
Ponad 3,25 miliona uchodźców opuściło Ukrainę od czasu rosyjskiej inwazji. Ponad dwa miliony osób przekroczyło polską granicę.

Mateusz M. KRAWCZYK
Jak pomagać uchodźcom? Newsletter Wspólny Świat
Według UNHCR liczba uchodźców uciekających z Ukrainy gwałtownie rośnie i osiągnęła we wtorek liczbę 660 000. Jak pomagać uchodźcom?

Popołudniowe Espresso
Ponad 4 miliony uchodźców z Ukrainy
W czwartek ONZ poinformowało, że od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy uciekły 4 miliony osób. Liczba uciekinierów cały czas rośnie.