
Dziś czwartek, 31 marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Spotkanie prezydenta Andrzeja DUDY z szefem MSZ Ukrainy
W czwartek ok. godz. 11 prezydent Andrzej DUDA spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem KUŁEBĄ. W czwartek po południu para prezydencka udaje się z wizytą do Watykanu. Jak przekazał szef gabinetu prezydenta Paweł SZROT, rozmowa prezydenta z KUŁEBĄ dotyczyła sytuacji w Ukrainie, stanu obrony Ukrainy przez agresją rosyjską oraz wsparcia, jakiego Polska udziela Ukrainie. Szef ukraińskiej dyplomacji przebywa obecnie w Warszawie; w środę spotkał się z premierem Mateuszem MORAWIECKIM, marszałek Sejmu Elżbietą WITEK oraz marszałkiem Senatu Tomaszem GRODZKIM.
W czwartek ONZ poinformowało, że od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy uciekły 4 miliony osób. Liczba uciekinierów cały czas rośnie. Według danych ONZ, spośród 4 milionów uchodźców, przeważająca większość, bo ponad 2 miliony osób wyjechało do Polski. Szacuje się, że w sumie swoje domy opuściło co najmniej 10 milionów Ukraińców, przy czym większość z nich pozostała w kraju. Z domów wyjechać musiało co najmniej 60 procent ukraińskich dzieci. ONZ szacuje również, że do tej pory w Ukrainie zginęło niemal 1200 cywilów, w tym prawie setka dzieci. Organizacja Narodów Zjednoczonych podkreśla jednak, że w praktyce dane te mogą być znacznie wyższe, bo mowa jedynie o całkowicie udokumentowanych przypadkach. W samym tylko Mariupolu władze ukraińskie szacują, że zginęło 5 tysięcy cywilów.
USA planują uwolnić zapasy ropy
Administracja prezydenta Joe BIDENA rozważa zwolnienia na rynek prawie 180 milionów baryłek ropy naftowej ze strategicznych rezerw ropy (SPR) w przeciągu kilku następnych miesięcy. To już trzeci raz, kiedy Stany Zjednoczone sięgają po swoje rezerwy strategiczne w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Rozważana ilość amerykańskiej ropy, która pokrywa około dwa dni światowego popytu, stanowiłaby największą ilość zwolnionych rezerw w prawie 50-letniej historii SPR.
Kraje członkowskie Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) mają się spotkać w piątek o godz. 12:00 GMT, by podjąć decyzję o wspólnym uwolnieniu ropy na rynek – poinformował agencję Reuters rzecznik nowozelandzkiego ministra energetyki. Celem jest uspokojenie światowych cen ropy, które w tym miesiącu osiągnęły 14-letnie maksima w związku z wojną Rosji z Ukrainą. „Kwota potencjalnego zbiorowego uwolnienia (rezerw surowca) nie została jeszcze ustalona” – dodała rzeczniczka ministra Megan WOODS. Choć nie było jasne, czy pobór ropy z amerykańskiego SPR będzie częścią szerszego, skoordynowanego uwalniania ropy na świecie, to wiadomość ta wywołała poruszenie na rynkach ropy, powodując spadek cen po obu stronach Atlantyku o ponad 6 dolarów za baryłkę. Rosja jest jednym z trzech największych producentów ropy naftowej i odpowiada za około 14% światowych dostaw. Sankcje i niechęć do kupowania rosyjskiej ropy mogą spowodować, że od kwietnia z rynku zniknie około 3 mln baryłek dziennie (bpd) rosyjskiej ropy – podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna.
Wybory na Węgrzech
Rządząca partia Fidesz premiera Viktora ORBANA, utrzymała przewagę nad opozycją przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi, wynika z sondażu przeprowadzonego w czwartek przez instytut IDEA w dniach 22-28 marca. Partia Fidesz cieszy się poparciem 41% wyborców, co oznacza wzrost z 40% na początku marca, podczas gdy sześciopartyjny sojusz opozycyjny uzyskał 39%, czyli o dwa punkty procentowe więcej niż w poprzednim sondażu. Liczba wyborców niezdecydowanych spadła o pięć punktów do 6%.
Viktor ORBAN po raz pierwszy od objęcia władzy w 2010 r. rywalizuje ze zjednoczoną opozycją. Jej kandydatem na premiera jest niezależny Peter MARKI-ZAY, obecnie burmistrz Hodmezovasarhely, miasta na południu Węgier. Wśród wyborców, którzy zdecydowali się na udział w wyborach, Fidesz uzyskał jeszcze większą przewagę niż w ubiegłym miesiącu, wyprzedzając opozycyjny sojusz o 5 punktów procentowych. Inne sondaże opublikowane na początku tygodnia również wskazywały, że partia rządząca wyprzedza swoich rywali.

Nauka wyciągnięta z pandemii i z rosyjskiej agresji na Ukrainę sprawiła, że bezpieczeństwo żywnościowe zaczyna być postrzegane jako jeden z fundamentów porządku europejskiego i globalnego na równi z bezpieczeństwem obronnym i energetycznym
#RozmowyNajważniejsze
🎧 prof. Zbigniew LEWICKI:
Świat potrzebuje prezydenta, który spełni rolę przywódcy

Klub kawowy
Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL
“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI
Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN
Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES
Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
Pysznej kawy i pięknego popołudnia!