

Popołudniowe Espresso
Pożar w obozie dla uchodźców – największym obozie na świecie
Około 12 tys. osób straciło dach nad głową z powodu pożaru w obozie dla uchodźców w Bangladeszu, który jest uznawany za największy obóz uchodźców na świecie.

Popołudniowe Espresso
Spotkanie Joe Bidena i Xi Jinpinga przed szczytem G20
Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping w poniedziałek spotkali się w hotelu na Bali, w kuluarach rozpoczynającego się szczytu G20.

Prof. Piotr DŁUGOSZ
Bracia Polacy. Pomoc dla Ukraińców w konkretnych liczbach
Rzetelną ocenę polskiej pomocy dla Ukraińców i Ukrainy uzyskamy, kiedy sięgniemy do badań nad uchodźcami oraz tych prowadzonych wśród ukraińskiego społeczeństwa.

Prof. Tariq MODOOD
Państwo szanujące kultury większości i mniejszości
Społeczeństwo wielokulturowe wymaga więcej działań ze strony państwa, nie tylko po to, aby uszanować różnorodność, ale by włączyć ją w powszechne rozumienie przynależności narodowej.

Mateusz M. KRAWCZYK
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Czy zapomnieliśmy o Wenezueli?
O Wenezueli nie słyszymy już na co dzień. Nie zmienia to jednak faktu, że Wenezuelczycy wciąż uciekają z kraju – mówi Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Piotr ARAK
Prawie każdy Polak zaangażował się w pomoc Ukrainie
Spontaniczny zryw polskiego społeczeństwa przerósł wszelkie oczekiwania. W trzy miesiące na pomoc Ukraińcom wyłożyliśmy nawet 10 mld złotych z prywatnych kieszeni, ale łącznie mogło to być nawet ponad 25 mld, czyli równowartość 1 proc. PKB Polski.

Mateusz M. KRAWCZYK
Rekordowa liczba przesiedlonych w Afryce
36 mln osób przesiedlonych (uchodźcy, przesiedleńcy wewnętrzni, osoby ubiegające się o azyl)) w Afryce stanowi 44 proc. globalnej liczby.

Prof. Keith G. BANTING
Bez skutecznej polityki integracyjnej nierówności będą rosły
Słabe wyniki integracji mogą stanowić zagrożenie dla nierówności i konsensusu potrzebnego do współistnienia – mówi prof. Keith G. BANTING.

Prof. Keith G. BANTING
Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
W przypadku Kanady odgórne działania rządu koordynują silniejszy zestaw polityk integracyjnych. Niesamowita siła i determinacja społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, by pomagać uchodźcom z Ukrainy, może sugerować, że podobny model sprawdzi się w Polsce. Rząd wskazuje drogę, a społeczeństwo, przy centralnym wsparciu, prowadzi oddolne działania na rzecz uchodźców.

Mateusz M. KRAWCZYK
Forteca Europa
W świecie, w którym prawo do migracji jest jedną z największych nierówności, ponieważ zależy od narodowości, ci, którzy wybierają ścieżką nielegalnej migracji przez Saharę i Morze Śródziemne, lub przez Turcję, Grecję i byłą Jugosławię szlakiem bałkańskim, składają się głównie z młodych ludzi.

Prof. David OWEN
Co jesteśmy winni uchodźcom z Ukrainy?
Putin przyszedł po Gruzję, przyszedł po Krym, teraz przyszedł po Ukrainę. Czy ktoś naprawdę myśli, że gdyby udało mu się odnieść sukces na Ukrainie, jego imperialne ambicje po prostu by się na tym skończyły?

Prof. Tariq MODOOD
Państwo szanujące kultury większości i mniejszości
Społeczeństwo wielokulturowe wymaga więcej działań ze strony państwa, nie tylko po to, aby uszanować różnorodność, ale by włączyć ją w powszechne rozumienie przynależności narodowej.

Mateusz M. KRAWCZYK
Fałszywa wiosna
Filippo Grandi nie wahał się skrytykować polityki Wielkiej Brytanii dotyczącej przetwarzania wniosków o azyl w Rwandzie.

Tom PEYRE-COSTA
Zapomniany kontynent
Co roku Norweska Rada ds. Uchodźców sporządza listę dziesięciu najbardziej zaniedbanych kryzysów wysiedleńczych na świecie.

Mateusz M. KRAWCZYK
#NajwazniejszeDnia. Nasze zainteresowanie globalnymi katastrofami maleje
Mateusz M. KRAWCZYK podkreśla, że po raz pierwszy pierwszy dziesięć najbardziej zaniedbanych kryzysów przesiedleńczych dotyczy Afryki.

Maciej FIJAK
Festiwal pomocy w Krakowie
Tysiące zaangażowanych osób i i zdanie egzaminu życia. Tak można opisać to, co od 24 lutego 2022 r. dzieje się w stolicy Małopolski.

Prof. Krzysztof SZCZERSKI
ONZ. Mikrokosmos pełen paradoksów
Współczesny świat obserwowany z perspektywy ONZ jest przestrzenią pełną podziałów, rywalizacji, napięć i konfliktów, a także uderzających obszarów ubóstwa, katastrof humanitarnych i łamania podstawowych praw człowieka.

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI
Pomoc Ukrainie to polski interes narodowy
Polska potrzebuje imigracji, żeby podtrzymać szybki wzrost gospodarczy. Według prognoz do 2050 r. liczba Polaków w wieku produkcyjnym zmniejszy się aż o 5 milionów. Bez imigracji możemy się więc skurczyć i zestarzeć, zanim zostaniemy prawdziwie bogaci.

Lenka DRAŽANOVÁ
Dlaczego uchodźcy z Ukrainy są tak chętnie przyjmowani w całej Europie Środkowej i Wschodniej?
Polska, która w ostatnich latach przyjmowała stosunkowo niewielką liczbę uchodźców w porównaniu z innymi krajami, a w ciągu zaledwie kilku tygodni stała się jednym z państw o największej populacji uchodźców na świecie.

Chris PARSONS
Dany BAHAR
Pierre-Louis VEZINA
Państwom opłaca się przyjmować uchodźców
Pozytywny wpływ uchodźców może być długotrwały. Greckie miejscowości, które przyjęły ich więcej po wojnie grecko-tureckiej w latach 1919–1922, dziś cieszą się wyższym poziomem zamożności.