Akcesja Ukrainy, Mołdawii i BiH do UE – rekomendacja Komisji Europejskiej
Jest środa, 8. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Prof. Michał SEWERYŃSKI Marszałkiem Seniorem Senatu
Prezydent Andrzej DUDA podpisał we wtorek postanowienie o wyznaczeniu na marszałka Seniora Senatu senatora PiS Michała SEWERYŃSKIEGO. Był on ministrem edukacji i nauki oraz nauki i szkolnictwa wyższego w rządach Kazimierza MARCINKIEWICZA i Jarosława KACZYŃSKIEGO oraz wicemarszałkiem Senatu w latach 2017-2019.
Michał SEWERYŃSKI ma 84 lata i będzie to jego czwarta kadencja w Senacie. Był senatorem VIII, IX oraz X kadencji. Mandat senatora zdobył również w tegorocznych wyborach. Startując z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 87 381 głosów. Będzie zasiadał w Senacie XI kadencji.
KE rekomenduje rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych do UE z Ukrainą, Mołdawią i BiH
Komisja Europejska opublikowała w środę sprawozdania dotyczące przygotowania państw aspirujących do członkostwa w Unii. Według KE Unia powinna rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą, Mołdawią i warunkowo z Bośnią i Hercegowiną oraz przyznać status państwa kandydującego Gruzji.
Ukraina uzyskała status kraju kandydującego do UE w czerwcu 2022 r. W środę KE zarekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z tym państwem. Ponadto Komisja zaleca, aby Rada Unii Europejskiej przyjęła ramy negocjacyjne po tym, jak Ukraina uchwali przepisy zwiększające limit zatrudnienia dla Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy; usunie ograniczenia w uprawnieniach tego Biura do weryfikacji majątków; uchwali ustawę regulującą lobbing zgodnie ze standardami europejskimi, w ramach planu działania przeciwko oligarchom; przyjmie ustawę implementującą zalecenia Komisji Weneckiej związane z mniejszościami narodowymi.
Komisja zarekomendowała również podjęcie negocjacji akcesyjnych z Mołdawią, stawiając jednocześnie warunek, że Kiszyniów powinien kontynuować walkę z korupcją. KE zaleciła też rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną „po osiągnięciu niezbędnego stopnia zgodności z kryteriami członkostwa”. Komisja uważa również, że w związku z „wysiłkami reformatorskimi podjętymi przez Gruzję zgodnie z konstytucją tego kraju, która przewiduje integrację z UE” należy temu krajowi przyznać status kraju kandydującego.
Włochy wybudują centra pobytu dla uchodźców w Albanii
Włochy wybudują w Albanii centra pobytu dla migrantów, które docelowo będą mogły przyjąć nawet do 36 tysięcy osób rocznie. Będą tam umieszczane osoby, które nielegalnie dotrą do Włoch drogą morską. W centrach pobytu dla uchodźców migranci będą oczekiwać na decyzję o możliwości legalnego wjazdu na Półwysep Apeniński. W sytuacji, gdy decyzja będzie negatywna, deportacją zajmie się Albania.
Porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek w Rzymie szefowie rządów obu krajów, Giorgia MELONI i Edi RAMA. Zgodnie z zapowiedzią, dwa centra pobytu mają zostać utworzone do wiosny przyszłego roku. Premier MELONI, przekazując informację o porozumieniu, zwróciła uwagę na bliską współpracę między Rzymem a Tiraną w różnych dziedzinach. Obecny protokół ma wskazywać na pogłębienie dobrych relacji.
Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze
Karol SAMSEL: Czy młodzi czytają i znają literaturę?
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jan ŚLIWA