Mateusz M. KRAWCZYK:  Rekordowa liczba przesiedlonych w Afryce

Rekordowa liczba przesiedlonych w Afryce

Photo of Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Sekretarz redakcji "Wszystko Co Najważniejsze", doktorant w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. Absolwent Akademii Młodych Dyplomatów EAD. Stypendysta Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Wolontariusz programu MSZ "Wolontariat Polska Pomoc 2019".

Ryc. Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Zapraszam Państwa do osobistej podróży przez najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia, łącząc informację i naukę, szukając zrozumienia w rzeczywistości współczesnych, globalnych wyzwań. Temat tego tygodnia to uchodźcy w Afryce.

Dobrej lektury,
Mateusz Krawczyk

Przegląd tygodnia:

Afryka: Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odwiedził Egipt i Republikę Konga podczas podróży mającej na celu wzmocnienie więzi Moskwy z Afryką. Prezydent Francji Emmanuel Macron tymczasem ma odwiedzić Kamerun, Benin i Gwineę Bissau, a specjalny wysłannik USA do Rogu Afryki Mike Hammer jest w drodze do Egiptu i Etiopii. W Etiopii dyplomaci Unii Afrykańskiej (UA) powiedzieli, że Ławrow zaprosił ambasadorów kilku państw członkowskich na prywatne spotkanie w środę.

Bangladesz: Państwo stara się o pożyczkę w wysokości 4,5 mld dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dołączając do południowoazjatyckich sąsiadów Pakistanu i Sri Lanki w poszukiwaniu pomocy, aby poradzić sobie z rosnącą presją na ich gospodarki. Znany ze swojego przemysłu eksportu odzieży, Bangladesz stara się o fundusze na potrzeby zabezpieczenia bilansu płatniczego i budżetu, jak również wobec wyzwań stawianych przez zmiany klimatu – donosi Daily Star.

DRK: Co najmniej pięć osób zginęło, a około 50 zostało rannych w drugim dniu protestów przeciwko siłom pokojowym ONZ w Gomie, we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK) – podał rzecznik rządu. Protestujący w poniedziałek zaatakowali magazyn sił MONUSCO i splądrowali biura, żądając opuszczenia misji za brak ochrony ludności cywilnej w regionie nękanym przez dekady przemocy. Zablokowali też drogi w Gomie kamieniami, splądrowali biura i wynieśli część materiałów oraz podpalili bramę kompleksu misji.

Myanmar: Wojskowy rząd Myanmaru nakazał egzekucję czterech działaczy prodemokratycznych. Generał dywizji Zaw Min Tun, rzecznik rządu wojskowego, który przejął władzę w zamachu stanu w zeszłym roku, powiedział, że egzekucje – pierwsze, które miały miejsce w kraju od dziesięcioleci – były zgodne z prawem i nie były „osobiste”.

WHO: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła epidemię małpiej ospy w ponad 70 krajach „stanem nadzwyczajnym o zasięgu międzynarodowym”. Etykieta WHO – „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym” – ma na celu podniesienie alarmu, że potrzebna jest skoordynowana reakcja międzynarodowa i może odblokować finansowanie i globalne wysiłki na rzecz współpracy w zakresie udostępniania szczepionek i leczenia.

Spalenie posągu demona Ghantakarna ma symbolizować zniszczenie zła w przekonaniu, że wypędzi on zło podczas festiwalu Ghantakarna w Bhaktapur w Nepalu 26 lipca 2022 roku.

NAVESH CHITRAKAR / Reuters / Forum

Rekordowa liczba przesiedlonych w Afryce

Rekordowa liczba 36 milionów osób przymusowo przesiedlonych w Afryce stanowi 44 procent globalnej liczby. Liczba osób przymusowo przesiedlonych (uchodźcy, przesiedleńcy wewnętrzni, osoby ubiegające się o azyl) w Afryce kontynuowała swoją nieprzerwaną eskalację w ciągu ostatniej dekady – w ostatnim roku wzrosła o 12 procent (3,7 mln osób). Rekordowa liczba 36 milionów osób przesiedlonych obecnie jest trzykrotnie większa niż dziesięć lat wcześniej.

Przymusowe przesiedlenia są wynikiem konfliktu, przemocy i prześladowań. Około 75 procent wszystkich przymusowych wysiedleń w Afryce to osoby wewnętrznie przesiedlone. Wysiedlenia te powodują napięcia w okolicznych społecznościach i krajach, które muszą wchłonąć te nagłe, nieplanowane ruchy ludności. Za lwią część ubiegłorocznego wzrostu odpowiada siedem krajów.

7 kryzysów przesiedleńczych

Etiopia

Największy pojedynczy wzrost liczby przymusowych wysiedleń w Afryce w ubiegłym roku miał miejsce w Etiopii. Jest to kontynuacja skutków konfliktu w Tigray, który objął również regiony Amhara i Afar. W rezultacie około 1,7 mln Etiopczyków zostało wysiedlonych w zeszłym roku, przyczyniając się do łącznej liczby 4,7 mln osób, które są przymusowo wysiedlone. Stanowi to wzrost o 56% w stosunku do roku poprzedniego. Wzrost liczby wysiedleń w Etiopii stanowi 45 procent całkowitego wzrostu liczby przymusowych wysiedleń odnotowanych w Afryce w ciągu ostatniego roku.

Wynegocjowany w marcu rozejm daje nadzieję, że rozmowy pokojowe mogą doprowadzić do rozwiązania konfliktu i powrotu wysiedlonych do ich domów i źródeł utrzymania.

Sudan Południowy

Z 4,6 mln osób przymusowo przesiedlonych, Sudan Południowy ma najwyższy odsetek przesiedlonej ludności (40%) spośród wszystkich krajów Afryki. Od uzyskania niepodległości w 2011 roku w kraju nie odbyły się wybory prezydenckie. Zamiast tego szereg złamanych porozumień pokojowych i pozornych rządów koalicyjnych utrwalił rywalizację między milicjami i gospodarkę wojenną, która nadal napędza niestabilność i przemoc. 700 000 osób wysiedlonych w ciągu ostatniego roku czyni Sudan Południowy drugim co do wielkości krajem afrykańskim, w którym w tym czasie doszło do wysiedleń, co stanowi około 20 procent wzrostu na kontynencie.

Burkina Faso

Nasilająca się przemoc bojowników islamskich w Burkina Faso – zwłaszcza przemoc wobec ludności cywilnej – zmusiła około pół miliona ludzi do opuszczenia swoich domów w ciągu ostatniego roku. Stanowi to prawie 50-procentowy wzrost w skali roku. Przewiduje się, że przemoc związana z wojującymi grupami islamskimi, zwłaszcza z Islamskim Państwem Wielkiej Sahary, wzrośnie w tym roku o 140 procent. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 30 procent. Te wzorce są powielane w krajach sąsiadujących z Burkina Faso – Mali i Nigrze.

Szacuje się, że istnieje 1,9 miliona przymusowo przesiedlonych osób w Burkina Faso dziś – wszystko w wyniku przemocy ekstremistycznej, która po raz pierwszy dotknęła kraj w 2017 roku. Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa uległa pogorszeniu po przewrocie wojskowym w styczniu 2022 roku.

Sudan

Przewrót wojskowy z października 2021 r., który przerwał demokratyczne przemiany w Sudanie, podważył również porozumienie pokojowe z Dżuby z 2020 r. zawarte między rządem tymczasowym a niepaństwowymi grupami zbrojnymi w kraju. Wynikająca z tego i nasilająca się przemoc, zwłaszcza w Darfurze, spowodowała przesiedlenie 700 000 Sudańczyków. Zwiększyło to całkowitą liczbę przymusowo przesiedlonych w Sudanie do 3,9 mln, co stanowi spuściznę wielu dekad konfliktu, represji i rządów wojskowych w tym kraju.

Nigeria

W ubiegłym roku ponad ćwierć miliona Nigeryjczyków zostało przesiedlonych. Duża część z nich w wyniku eskalacji niestabilności spowodowanej przestępczością gangów w północno-zachodniej części kraju. Ponad 110 tys. osób w północno-zachodniej Nigerii zostało wewnętrznie przesiedlonych – około 35 tys. uciekło do Nigru. Konflikt między rolnikami a pasterzami w regionie Middle Belt, np. w stanie Benue, również spowodował ucieczkę ponad 140 tys. osób (wzrost o 50% w ciągu ostatniego roku). Różnorodne problemy związane z bezpieczeństwem w Nigerii, w szczególności brutalny ekstremizm na północnym wschodzie, doprowadziły do przymusowego przesiedlenia około 3,5 miliona Nigeryjczyków.

Demokratyczna Republika Konga

Z 6,3 mln przymusowo przesiedlonych osób, Demokratyczna Republika Konga (DRK) ma więcej przesiedleń niż jakikolwiek inny kraj w Afryce. Ten 92-milionowy naród doświadcza przemocy zbrojnej od zakończenia drugiej wojny w Kongo w 2003 r. Wiele z ostatnich przesiedleń jest wynikiem niestabilności we wschodniej części kraju, napędzanej przez nielegalne wydobycie, rywalizację regionalną i konflikt między Ugandą a Rwandą.

Republika Środkowoafrykańska

Republika Środkowoafrykańska (RCA) odnotowała ponad 100 000 nowych przesiedleń w ciągu ostatniego roku, zwiększając całkowitą liczbę przesiedleńców do 1,3 miliona. Z prawie jedną trzecią populacji przesiedlonej, RCA jest krajem o drugim najwyższym poziomie przymusowych przesiedleń w Afryce (za Sudanem Południowym).

Ciągłe walki w RCA w ciągu ostatniego roku odzwierciedlają dalsze pogorszenie porozumienia pokojowego podpisanego przez rząd i 14 grup rebeliantów w 2019 roku (ósme w ciągu 7 lat). Podkreśla również fałsz, że rosyjska grupa najemników Wagner, sprowadzona do kraju przez prezydenta Faustyna-Archange Touadéra, przyczyni się do stabilności. Zamiast tego nasiliły się przypadki łamania praw człowieka. Rosjanin jest doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego, a najemnicy Wagnera służą jako straż prezydencka.

Zdrowie przesiedlonych 

Na całym świecie trwa niepokojący kryzys związany z sytuacją osób przymusowo przesiedlonych. W miarę jak ludzie uciekają przed wojną, chorobami, klęskami żywiołowymi i ubóstwem, kraje przyjmujące uchodźców stają przed pilnym i podstawowym wyzwaniem: jak najlepiej zintegrować ogromną liczbę osób ubiegających się o azyl, którym przyznano jakąś formę statusu uchodźcy. Tego również dotyczy najnowszy odcinek podcastu #WspólnyŚwiat.

Przymusowa migracja tworzy ryzyko dla zdrowia – wynika z nowego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, który jako jeden z pierwszych przedstawia globalny obraz zdrowia uchodźców i migrantów. W raporcie przeanalizowano wiele badań, aby podkreślić wyraźną różnicę: migranci i uchodźcy mają „gorsze wyniki zdrowotne”, gdy są marginalizowani w społecznościach i niewidoczni dla systemów opieki zdrowotnej.

Wiele krajów nie oferuje pełnego dostępu do opieki zdrowotnej, a uchodźcy i migranci muszą poruszać się po dyskryminacyjnych, skomplikowanych lub kosztownych systemach lub podróżować na duże odległości. W ankiecie, która stanowiła część badań, wielu uchodźców i migrantów, którzy nie szukali opieki z powodu objawów COVID-19, stwierdziło, że było to spowodowane tym, że nie było ich na to stać – lub obawiali się deportacji.

WHO twierdzi, że jej raport pokazuje pilną potrzebę „radykalnego przeorientowania” systemów opieki zdrowotnej, aby uwzględnić uchodźców i migrantów.

Podcast tygodnia

Bez skutecznej polityki integracyjnej nierówności będą rosły – prof. Keith . BANTING w podcaście #WspólnyŚwiat.
Gdzie słuchać?
Wszystko co Najważniejsze
YouTube
Anchor
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts

Dziękuję za lekturę!

By zapisać się newslettera “Wspólny Świat” wystarczy kliknąć w ten [link].  

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Mateusz Krawczyk

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 lipca 2022
NAVESH CHITRAKAR / Reuters / Forum