Popołudniowe Espresso: Ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy w Polsce

Ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy w Polsce

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś piątek, 18 marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent DUDA podpisał ustawę o obronie ojczyzny

W piątek prezydent Andrzej DUDA podpisał ustawę o obronie ojczyzny. Ustawa ma na celu zwiększyć budżet na obronność, zwiększyć liczebność Wojska Polskiego, pomóc w skutecznym pozyskiwaniu sprzętu i uzbrojenia, lepiej wdrożyć koncepcje obronne, wzmocnić system rezerw wojskowych, wdrożyć nowe formy służby wojskowej i możliwości szkolenia żołnierzy oraz wzmocnić współdziałania prezydenta i rządu. Zgodnie z ustawą więcej środków z budżetu państwa ma być przeznaczane na potrzeby obronne kraju. W 2022 r. środki mają być nie mniejsze niż 2,2% PKB i co najmniej 3% w 2023 r. i latach kolejnych. Ustawa przewiduje też, że Rząd co 4 lata ma określać szczegółowe wytyczne dla przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych (na okres 15 lat). Na ich podstawie MON opracowywać program rozwoju Sił Zbrojnych. Zgodnie z ustawą w Banku Gospodarstwa Krajowego ma powstać Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Środki Funduszu mają pochodzić m.in. ze wsparcia wojsk obcych i udostępniania im poligonów, specjalistycznych usług wojskowych, wpływów uzyskanych ze sprzedaży mienia, darowizn, spadków i zapisów oraz wyemitowanych obligacji. Cała ustawa liczy ponad 820 artykułów, zawartych na ponad 450 stronach. 

Ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy przekroczyło granicę z Polską

.Ponad 3,25 miliona uchodźców opuściło Ukrainę od czasu rosyjskiej inwazji, podała w piątek Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ponad dwa miliony osób przekroczyło polską granicę.  „Obserwujemy ogólne spowolnienie” (skali migracji – red.) od pierwszych dni wojny, powiedział rzecznik UNHCR Matthew SALTMARSH. Jeśli chodzi o ludzi, którzy jeszcze są w Ukrainie i opuścili swoje domy, „można założyć, że liczba ta jest znacznie wyższa niż dwa miliony”, dodał. UNHCR początkowo szacował, że do czterech milionów ludzi może opuścić Ukrainę, ale w zeszłym tygodniu przyznał, że liczba ta może zostać skorygowana w górę. O godz. 9:00 w piątek 18 marca liczba uchodźców wojennych, która przekroczyła granicę z Polską wyniosła 2 miliony. Według najnowszych danych UNHCR liczba ta odpowiada 60 proc. wszystkich osób uciekających przed rosyjską agresją.  Kolejne dziesiątki tysięcy osób opuściło Polskę kierując się na Ukrainę. Głównie są to osoby, które zamierzają przyłączyć się do obrony swojej ojczyzny, choć niektórzy zamierzają sprowadzić swoje rodziny do Polski. Nie wiadomo dokładnie, ile osób w Polsce pozostało.  „Szacujemy, że duża liczba osób przeniosła się do innych krajów” – podaje UNHCR. Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców pół miliona osób przedostało się do Rumunii. Do Mołdawii przedostało się 355 426 Ukraińców. Liczba uchodźców z Ukrainy, która przybyła na Węgry wyniosła ponad 290 tys. osób. Natomiast około 235 tys. uchodźców przedostało się przez najkrótszą granicę Ukrainy, na Słowację.

Minister MOSKWA: Powinniśmy przyśpieszyć budowę elektrowni atomowej w Polsce

W związku z wojną na Ukrainie powinniśmy przyśpieszyć budowę elektrowni atomowej w Polsce – powiedziała w piątek w poranku Rozgłośni Katolickich minister klimatu i środowiska Anna MOSKWA. Na pytanie, czy budowa elektrowni atomowej nie jest ryzykiem w sytuacji agresji rosyjskiej na Ukrainę, minister MOSKWA odpowiedziała, że każdy atak Rosji na infrastrukturę gazową, ciepłowniczą i atomową może być potencjalnie niebezpieczny, ale to skrajna sytuacja. – Oczywiście w interesie Federacji Rosyjskiej jest, żebyśmy przestraszyli się energii atomowej i pobiegli po nowy kontrakt jamalski, ale to się nie stanie – zaznaczyła. Pytana, czy wojna w Ukrainie nie opóźni budowy elektrowni atomowej w Polsce, powiedziała że “zdecydowanie powinniśmy ten projekt przyśpieszyć”.

Karol NAWROCKI: Szlaki polskich nadziei

II wojna światowa rozrzuciła Polaków po kilku kontynentach. Żołnierze i cywile pokonywali setki kilometrów w Związku Sowieckim, na Bliskim Wschodzie, w zachodniej Europie. Szli z nadzieją, że wrócą do wolnego kraju.

[czytaj więcej]

#NajważniejszeDnia

🎧

Michał KŁOSOWSKI:
Uchodźcom powinniśmy pomagać
nie tylko w porywie serca, a każdego dnia

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 marca 2022