Popołudniowe Espresso: Pożar w obozie dla uchodźców – największym obozie na świecie

Pożar w obozie dla uchodźców – największym obozie na świecie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 6. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Deficyt budżetowy za rok 2022 wyniósł 12,4 mld złotych

„Deficyt budżetowy za rok 2022 to 12,4 mld złotych” – powiedział w poniedziałek premier Mateusz MORAWIECKI. Wskazał też, że deficyt budżetowy miał wynieść ok. 30 mld złotych. „Takie były nasze ostatnie założenia […] deficyt budżetowy jest znacząco lepszy niż przewidywali ekonomiści” – wskazał szef rządu. Jak przekazał premier Morawieck,i na postawie wstępnych szacunków, deficyt sektora finansów publicznych za 2022 r. będzie wynosił ok. 3 procent PKB, czyli także będzie niższy niż prognozowany.

Premier Morawiecki w swoim wystąpieniu przypomniał, że w roku 2022 r. rząd wprowadził programy wsparcia, obniżające podatek VAT na wszystkie podstawowe artykuły żywnościowe, a także na paliwa, gaz, energię cieplną i elektryczną, oraz akcyzę. Mimo, że wpływy z VATu były mniejsze, zdaniem premiera Morawieckiego, „Polska ma stabilną sytuację finansów publicznych”.

Premier wskazał również sukcesy działające na korzyść gospodarki kraju: najniższe bezrobocie w historii III RP i drugie najniższe w całej UE, wzrost wpływów z podatku CIT (który wyniesie 62,5 mld zł), dług publiczny w relacji do PKB spadnie w tym roku do 49-50 proc.

Wybory parlamentarne w Estonii. Wygrała Estońska Partia Reform

Wybory parlamentarne w Estonii wygrała Estońska Partia Reform (RE), czyli partia obecnej premier Kaji KALLAS. O wynikach wyborów poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Narodowy Komitet Wyborczy. Partia RE zdobyła 31,2 proc. głosów, co przekłada się na 37 mandatów w liczącym 101 reprezentantów jednoizbowym parlamencie Estonii. Drugie miejsce w wyborach zajęła Estońska Konserwatywna Partia Ludowa (EKRE), zdobywając 16,1 proc. głosów – 17 mandatów. Miejsce trzecie zajęła Partia Centrum, uzyskując 15,3 proc. głosów i 16 miejsc w parlamencie.

W wyborach wzięło udział 63,7 proc. uprawionych do tego obywateli Estonii, czyli 613 812 osób. Ponad 50 proc. głosów oddano za pośrednictwem internetu. Pierwszy raz w historii kraju e-głosy stanowią większość wszystkich oddanych. Premier i przewodnicząca zwycięskiej partii podziękowała wyborcom za oddane na Partię Reform głosy „świetnie wykonana robota […] to prawdziwa praca zespołowa, nikt nie mógłby wykonać tego samodzielnie” – powiedziała Kallas.

Bangladesz: Pożar w największym obozie dla uchodźców na świecie

Około 12 tys. osób straciło dach nad głową z powodu pożaru w obozie dla uchodźców w Bangladeszu, który jest uznawany za największy obóz uchodźców na świecie. W obozie przebywali uchodźcy z Birmy, przedstawiciele grupy etnicznej Rohingja. Jak przekazują media, za miejscową policją, nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych ani rannych. Policja prowadzi dochodzenie, by ustalić, czy przyczyną pożaru był sabotaż. Zatrzymano jedną osobę. 

Pożar wybuchł w niedzielę i szybko się rozprzestrzenił. Na szybkie rozprzestrzenienie wpłynęły używane w kuchniach butle gazowe oraz struktura chat, które były zbudowane z bambusa i brezentu. Ogień opanowano w ciągu trzech godzin, jednak uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało dwa tysiące chat mieszkalnych i 90 budynków publicznych, takich jak kliniki i szkoły.

Obóz w pobliżu miasta Koks Badźar uznawany jest za największy na świecie. Większość z ponad miliona zamieszkujących go Rohingjów zbiegła z Birmy, uciekając przed prześladowaniami ze strony tamtejszych władz.

Prof. Jan WOLEŃSKI
Wciąż niezachwiane rozumienie podstaw cywilizacji

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Jan PARYS: Obrona Ukrainy jest możliwa dzięki Polsce 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 marca 2023