Illimar Lepik von WIRÉN: Estonia jest gotowa
Illimar Lepik von WIRÉN

Illimar Lepik von WIRÉN

Estonia jest gotowa

Konflikt Rosji z Ukrainą niepokoi całą Europę. I my w naszej części Europy jesteśmy nim zaniepokojeni, ale nie wpadajmy w panikę. Estonia i wszystkie kraje bałtyckie przygotowywały się na taki obrót spraw przez ostatnie trzy dekady, od momentu odzyskania niepodległości.

Kersti KALJULAID: Estońska „universitas”. Naród, który tożsamość czerpie z Uniwersytetu
Kersti KALJULAID

Kersti KALJULAID

Estońska „universitas”.
Naród, który tożsamość czerpie z Uniwersytetu

Niegdyś przybyło tu wielu polskich studentów, kiedy rosyjski car zamknął polskie uniwersytety po powstaniu listopadowym. Do czasu uzyskania przez Polskę niepodległości studiowało w Tartu kilka tysięcy Polaków, zdobywając wykształcenie, by stać się lekarzami, prawnikami, nauczycielami i rolnikami. Największe polskie stowarzyszenie, Polonia, powstało tutaj, w Tartu, 190 lat temu.

Michał KŁOSOWSKI: Petits pays, grande liberté
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Petits pays, grande liberté

Les pays baltes se sont libérés des célébrations martyrologiques, emplies de pathos et de sentiment de danger, quoique le danger soit bel et bien réel.

Michał KŁOSOWSKI: Historia, która scala
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Historia, która scala

Wspominając komunistyczne ofiary, mówiąc o tym, że młodzi Litwini powinni o nich pamiętać przy wyborze drogi życiowej, podkreślając konieczność dbania o więzy rodzinne i tradycję, Ojciec Święty musiał zaskoczyć wielu. Zwłaszcza tych, którzy uważali go za rewolucjonistę. A co, jeśli to nie rewolucja, lecz Ewangelia?

Kazimierz POPŁAWSKI: "I-wybory. E-wybory. Wybory on line. A gdybyśmy uważniej spojrzeli na Estonię?"
Kazimierz POPŁAWSKI

Kazimierz POPŁAWSKI

"I-wybory. E-wybory. Wybory on line. A gdybyśmy uważniej spojrzeli na Estonię?"

Wzrost liczby I-wyborców wynika z wielu czynników, ale przede wszystkim wygody i bezpieczeństwa – zaufania dla systemu. Wbrew pozorom estoński system głosowania online jest dużo bezpieczniejszy niż głosowanie tradycyjne. Powodzenie I-głosowania wynika z szerokiej implementacji technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz kultury korzystania z tych rozwiązań. Polska jest dwie, trzy dekady za Estonią w zakresie oferty publicznych e-usług.

Kazimierz POPŁAWSKI: "Jak Estończycy powiedzieli NIE dla partii prorosyjskiej"
Kazimierz POPŁAWSKI

Kazimierz POPŁAWSKI

"Jak Estończycy powiedzieli NIE dla partii prorosyjskiej"

Od 2005 roku w Estonii można oddawać głosy przez Internet z dowolnego miejsca na świecie toteż nie wymaga to wysiłku i czasu. Estończycy oddali 176 tys. głosów przez Internet (19,6% elektoratu, ponad 30,7% oddanych głosów). E-głosy przełożyły się na wyraźny wzrost frekwencji, która wyniosła 64,2%.

Kazimierz POPŁAWSKI: "Estonia. Rosyjskojęzyczni. Tu nie Krym. Zachód daje więcej"
Kazimierz POPŁAWSKI

Kazimierz POPŁAWSKI

"Estonia. Rosyjskojęzyczni. Tu nie Krym. Zachód daje więcej"

Estońska Policja Bezpieczeństwa (Kaitsepolitsei, odpowiednik naszej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego) w swoich rocznikach regularnie ujawnia nazwiska stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Estonia pamięta również protesty w 2007 roku zorganizowane przeciwko przeniesieniu pomnika czerwonoarmisty, które przerodziły się w zamieszki. Osoby, które wówczas organizowały te zajścia nadal próbują aktywizować mniejszość, jednak z mizernymi skutkami. Wiosną br. zorganizowano dwie demonstracje, które miały być wyrazem poparcia dla kremlowskiej polityki. Na obu pojawiło się łącznie ok. 50 osób.

Prezydent Estonii Toomas Hendrik ILVES: "Pokój, miłość i Woodstock"
Toomas Hendrik ILVES

Toomas Hendrik ILVES

"Pokój, miłość i Woodstock"

Czujemy instynktownie, podobnie jak wtedy, podobnie jak czuło poprzednie pokolenie, że rozpoczęła się nowa era, że chcemy za wszelką cenę wierzyć w stare koalicje i trzymamy się ich w nadziei, że wszystko to jakoś przeminie. Że Krym zostanie oddany, że nie będziemy musieli dalej stosować sankcji ani podnosić wydatków na obronność.