Popołudniowe Espresso: Parlament Estonii – Rosja jest reżimem terrorystycznym

Popołudniowe Espresso: Parlament Estonii – Rosja jest reżimem terrorystycznym

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 19. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska kupiła 288 wyrzutni rakietowych z Korei Południowej

Umowa podpisana przez szefa MON – Mariusza Błaszczaka – przewiduje możliwość zakupu samobieżnych kołowych wyrzutni rakietowych. 18 pierwszych wyrzutni, wraz z amunicją, mają zostać dostarczone w przyszłym roku. Umowa ramowa otwiera drogę do umów wykonawczych. MON chce, żeby zamówieniom systemów artylerii rakietowej towarzyszyły zamówienia w polskim przemyśle. Jak przekazał minister Błaszczak, dywizjon Chunmoo będzie zbudowany na polskich ciężarówkach Jelcz, powstających w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. – System będzie wyposażony w polską łączność oraz w polski system zarządzania polem walki, co spowoduje, że osiągnie gotowość operacyjną również w przyszłym roku – podkreślił minister.

Także w środę w stolicy Korei Południowej, Seulu, odbyła się prezentacja sprzętu wojskowego – 24 armatohaubice K9 i 10 czołgów K2 – który rozpoczyna transport do Polski. Sprzęt jeszcze w tym roku ma trafić na wyposażenie polskiego wojska. W następnym roku natomiast do polskie siły zbrojne ma wzmocnić dywizjon HAIMARS, kupiony od USA.

Estonia uznała władze Rosji za reżim terrorystyczny

Przegłosowana rezolucja potępia działania militarne Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie, nielegalną aneksję okupowanych ukraińskich terytoriów oraz pseudoreferenda. Rezolucja wskazuje też, że parlament Estonii uznaje władze Rosji za „reżim terrorystyczny, a Federację Rosyjską za państwo sponsorujące terroryzm”. Parlament wzywa też do uznania Grupy Wagnera, rosyjskiej prywatnej organizacji wojskowej oraz milicji w separatystycznych republikach ługańskeij i donieckiej za formacje terrorystyczne. W rezolucji parlamentarzyści potępili także częściową mobilizację w Rosji. Uznali, że mobilizacja wykorzystana dla prowadzenia przestępczej agresji, jest zbrodnią przeciwko pokojowi. – Reżim Putina, grożący bronią atomową, uczynił z Rosji największe zagrożenie dla pokoju w Europie i na świecie – czytamy w rezolucji. W rezolucji Estonia poparła też apel o pozbawienie Rosji statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W ubiegłym tygodniu Rosję mianem terrorystycznego reżimu określiło Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, uchwalając podobną rezolucję. 

Rosja wprowadza stan wojenny na anektowanych terenach Ukrainy

Władimir Putin podpisał w środę, dekret o wprowadzeniu od 20 października stanu wojennego na nielegalnie anektowanych terytoriach Ukrainy. Decyzja rosyjskiego prezydenta obejmuje tereny samozwańczych republik Donbasu oraz okupowanych przez Rosję części obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Już wcześniej na terenach tych stan wojenny obowiązywał, środowy dekret jednak „formalizuje” ten stan, jak stwierdził rosyjski prezydent. — Teraz musimy sformalizować ten stan w ramach rosyjskiego ustawodawstwa. Dlatego podpisałem dekret o wprowadzeniu stanu wojennego w tych czterech podmiotach Federacji Rosyjskiej – powiedział rosyjski przywódca

W związku z problemami z mobilizacją Władymir Putin stwierdził także, że w regionach całej Rosji powinny powstać dowództwa obrony terytorialnej i zaproponował przyznanie szefom regionów dodatkowych uprawnień w celu „zapewnienia bezpieczeństwa” jak nazwał to rosyjski prezydent. Tymczasem międzynarodowe źródła podają, że rosyjskie władze okupacyjne na południu wycofują się na lewy brzeg Dniepru w związku z trwającą ukraińską ofensywą.

Prof. Julian LINDLEY-FRENCH: Europa
Julian LINDLEY-FRENCH
Europę paraliżuje błąd systemowy na szczytach władzy

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan

Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan
#RozmowyNajważniejsze. Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 października 2022