
Jan ROKITA
Pucz imitowany
Dla Polaków owe osiem lat, które rozpoczął imitowany pucz 13 grudnia – to najczarniejszy czas w ciągu życia poprzedniego pokolenia. Nie tylko czas przemocy, pełnych więzień i skrytobójczych mordów, ale także degradacji jakości życia i ruiny ekonomicznej.

Karol NAWROCKI
Czołgi przeciwko „Solidarności”
To, co działo się w Polsce tamtego mroźnego grudnia i w kolejnych miesiącach, jest niekiedy nazywane wojną polsko-jaruzelską. Wojciech Jaruzelski, człowiek numer jeden w komunistycznym aparacie władzy, wypowiedział wojnę własnemu narodowi. Posunął się do wyprowadzenia na ulice czołgów, by zdusić dążenia wolnościowe społeczeństwa, symbolizowane przez wielomilionowy ruch „Solidarności”.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Fascynująca historia polskiej wolności
Haniebna decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego stwarzała sytuację przymusową, w której przed setkami tysięcy młodych Polaków stawał tragiczny wybór między narodową apostazją i bohaterstwem.

Eryk MISTEWICZ
Stan wojenny Jaruzelskiego nie złamał Polaków. Nasza pokojowa rewolucja zmieniła część Europy
Stan wojenny to kolejny punkt w długiej historii kraju, historii hartującej Polaków. I jeśli czasami słyszę pytania, dlaczego Polacy po prostu nie pogodzą się z tworzonymi przez innych warunkami życia, wychowywania dzieci, traktowania rodziny, pracy czy prowadzenia biznesu, powtarzam moim francuskim przyjaciołom: poznajcie polską historię.

Małgorzata NIEZABITOWSKA
W twoim kraju wojna! Francuski łącznik
Znaleźliśmy się w pierwszym tygodniu „wojny”. Obowiązywał, jak mówiliśmy żartobliwie, czerwony alert, czyli już na serio stan najwyższego zagrożenia. Gdyby dwa nasze „ogony” zeszły się pod Frascati, wpadka byłaby gwarantowana.

Prof. Lee TREPANIER
Otwierane archiwa i dane wywiadu. Jak Amerykanie widzieli Polskę lat 1980-1989
Józef Czyrek prosił ambasadę o wywarcie wpływu na Solidarność w celu zagwarantowania wyboru Jaruzelskiego. Było jasne, że zarówno armia, jak i milicja mogą czuć się zagrożone, jeśli nie dojdzie do wyboru generała. Mogą próbować odwrócić wynik wyborów i ustalenia „okrągłego stołu”. Niewybranie Jaruzelskiego oznacza chaos albo powstrzymanie procesu reform i powrót dyktatury. W skrócie – polskie władze zwracały się do USA z prośbą o interwencję w celu powstrzymania przewrotu.

Kazimierz M.UJAZDOWSKI
Przebaczenie i sprawiedliwość. Rocznica 13 grudnia
Camus odrzucał nienawiść i wołał o sprawiedliwość. Jako obywatel republiki wolał sprawiedliwość w imię przyszłości społeczeństwa. W imię tego, by nigdy nie tolerowano zdrady, by zawsze stawano po stronie sprawy człowieka i odróżniano dobro od zła.

Kazimierz M.UJAZDOWSKI
"Stan wojenny nie zmiażdżył polskiej wolności"
Gdy myślę o tym okresie staje mi przed oczami Edward Dudek, mój starszy kolega z kieleckiego więzienia na Piaskach. SB aresztowała Edwarda pomimo to, że samotnie po śmierci żony wychowywał gromadę dzieci, z których najmłodsze miało kilkanaście miesięcy. Nie złamał się. Po wyjściu z więzienia nie opuścił Polski i pozostał wierny ideałom Solidarności. Takim ludziom wolna Rzeczypospolita powinna oddać hołd szczególny, jak czynił to śp. Prezydent Lech Kaczyński.

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
Maria WANKE-JERIE
"Prawdziwi bohaterowie zasługują na to, by o nich nie kłamać. O Romanie Niegoszu"
Roman Niegosz i jego rodzina zapłacili wysoką cenę za „życie dla Polski” w trudnych czasach. Ale dopiero dzięki tej książce po 18 latach od jego śmierci żona i córki poznały całą prawdę o nim. Przyjmowały ją z trudem, ale zrozumiały. I dzięki niej mogą być dziś dumne z męża i ojca.