Popołudniowe Espresso: Nominacje do Złotych Globów 2023

Nominacje do Złotych Globów 2023

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 13. grudnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Premier MORAWIECKI: pamięć o stanie wojennym jest ważna nie tylko dla historii, ale i współczesności

41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, wprowadzono stan wojenny decyzją władz pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. W wyniku zamachu stanu zginęło co najmniej kilkudziesięciu Polaków. Internowano wtedy 10 tys. osób. Stan wojenny formalnie zniesiono 22 lipca 1983 roku.

W 41. rocznicę wybuchu stanu wojennego premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podkreślił, że „pamięć o ofiarach stanu wojennego i o stanie wojennym są bardzo ważne nie tylko dla historii, ale także dla naszej współczesności”. Jak dodał „stan wojenny to nie tylko dziesiątki tysięcy aresztowanych, internowanych, bitych, poniżanych, ale to także ponad 100 osób zamordowanych. To także o wiele więcej ofiar, które zginęły z rąk tzw. nieznanych sprawców, których nigdy nie wykryto”. We wtorek Sejm RP minutą ciszy oddał hołd „wszystkim ofiarom stanu wojennego walczącym o wolność i solidarność”.

Unia Europejska zgadza się na nowy podatek węglowy 

Parlament UE oraz przedstawiciele krajów członkowskich osiągnęli porozumienie w sprawie podatku granicznego od emisji CO2. Dotychczasowe opłaty za emisję CO2 ma uzupełnić mechanizm dostosowania cen na granicach. Dzięki mechanizmowi ceny towarów spoza UE będą dostosowywane do cen rynkowych w UE. Ma to chronić przemysł europejski przed tańszymi, bardziej zanieczyszczającymi środowisko produktami importowanymi z zagranicy. Początkowo będzie on stosowany do przywozu m.in. żelaza i stali, cementu, aluminium, nawozów i energii elektrycznej, a także wodoru.

Porozumienie zostało przypieczętowane dzień po tym, jak grupa państw uprzemysłowionych G7 ogłosiła utworzenie „międzynarodowego klubu klimatycznego”, którego celem jest wspieranie bardziej ekologicznego przemysłu. „Po raz pierwszy zapewnimy sprawiedliwe traktowanie naszych przedsiębiorstw, które płacą w Europie cenę za emisję dwutlenku węgla, i ich zagranicznych konkurentów, którzy tego nie robią” – mówił Pascal Canfin, przewodniczący komisji środowiska PE.

Nominacje do Złotych Globów 2023

Amerykańskie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej ogłosiło listę filmów nominowanych do Złotych Globów w 2023 r. Wręczenie nagród odbędzie się 10 stycznia 2023 roku. Galę poprowadzi komik Jerrod Carmichael, który zastąpi gospodarza wieczoru Ricky’ego Gervaisa. Faworytem jest film „Duchy Inisherin”, który ma szansę na nagrody w ośmiu kategoriach: najlepszy musical lub komedia, scenariusz czy reżyseria. Drugi to film „Wszystko wszędzie naraz”, z sześcioma nominacjami. Z kolei filmy „Babilon” i „Fabelmanowie” mają po pięć nominacji. Wśród nominowanych znalazły się seriale „Wednesday” i „Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” – produkowane przez wytwórnię Netflix. Nominacji nie otrzymał polski film „IO” Jerzego Skolimowskiego – czego spodziewali się krytycy.

Karol NAWROCKI
Noc stanu wojenneg
o

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Nicolas TENZER: Zachód wobec Putina zgrzeszył naiwnością

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 grudnia 2022