Prof. Lee TREPANIER: Otwierane archiwa i dane wywiadu.
Jak Amerykanie widzieli Polskę lat 1980-1989

TSF Jazz Radio


Otwierane archiwa i dane wywiadu.
Jak Amerykanie widzieli Polskę lat 1980-1989

Prof. Lee TREPANIER

Profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Stanu Sagina w Valley w Michigan, gdzie wykłada filozofię polityczną, prawo konstytucyjne i politykę amerykańską. Autor 16 książek, w tym "Teaching in an Age of Ideology". Jest redaktorem serii w Lexington Books, publikuje w VoegelinView.

Józef Czyrek prosił ambasadę o wywarcie wpływu na Solidarność w celu zagwarantowania wyboru Jaruzelskiego. Było jasne, że zarówno armia, jak i milicja mogą czuć się zagrożone, jeśli nie dojdzie do wyboru generała. Mogą próbować odwrócić wynik wyborów i ustalenia „okrągłego stołu”. Niewybranie Jaruzelskiego oznacza chaos albo powstrzymanie procesu reform i powrót dyktatury. W skrócie – polskie władze zwracały się do USA z prośbą o interwencję w celu powstrzymania przewrotu.


Tekst dostępny jedynie w wariancie PREMIUM. Aby założyć Konto PREMIUM - [TUTAJ]. Obecnie Konto PREMIUM jest kontem BEZPŁATNYM.

Jeśli posiadasz już konto PREMIUM, zaloguj się.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam