Ewa K. CZACZKOWSKA: Kardynał Wyszyński. Doradca "Solidarności" czy mediator? Ewa K. CZACZKOWSKA: Kardynał Wyszyński. Doradca "Solidarności" czy mediator?
Ewa K. CZACZKOWSKA

Ewa K. CZACZKOWSKA

Kardynał Wyszyński. Doradca "Solidarności" czy mediator?

Prymas Wyszyński kilkadziesiąt lat umacniał w Polakach wewnętrzną wolność, poczucie godności i domagał się od komunistycznych władz respektowania praw człowieka. Wyprowadzając ludzi na ulice, uczył w wolności manifestować swe poglądy religijne, przełamywać wzajemną nieufność.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Historia naszej wolności Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Historia naszej wolności
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Historia naszej wolności

Na zjeździe komitetów strajkowych w Gdańsku 17 września 1980 roku zwyciężył swoisty geniusz improwizacyjny Polaków – powołano do życia jeden ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”

Jan ROKITA: Sen o Bezgrzesznej Jan ROKITA: Sen o Bezgrzesznej
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Sen o Bezgrzesznej

Wola polskiej podmiotowości – to zapewne najsilniejsze polityczne dziedzictwo Sierpnia 1980, niedoceniane zbyt często przez naszych unijnych sojuszników.

Jacques RUPNIK: Podmiotowe dziesięć milionów Jacques RUPNIK: Podmiotowe dziesięć milionów
Jacques RUPNIK

Jacques RUPNIK

Podmiotowe dziesięć milionów

„Solidarność” nie miała w 1980 r. żadnej szansy na to, by przejąć władzę w kraju, ale zyskała wpływ na rzeczywistość.

Ryszard BUGAJ: Ruch prostych wartości Ryszard BUGAJ: Ruch prostych wartości
Prof. Ryszard BUGAJ

Prof. Ryszard BUGAJ

Ruch prostych wartości

Na dłuższą metę ruch odwołujący się do idei sprawiedliwości społecznej nie mógł swoją nazwą firmować reform opierających się na neoliberalnej doktrynie.

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI: Polski sukces gospodarczy to zasługa Solidarności Prof. Marcin PIĄTKOWSKI: Polski sukces gospodarczy to zasługa Solidarności
Prof. Marcin PIĄTKOWSKI

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI

Polski sukces gospodarczy to zasługa Solidarności

Dzięki udanej transformacji poziom dochodów w Polsce w porównaniu z zachodem Europy wzrósł z mniej niż jednej trzeciej przeciętnego poziomu dochodów najbogatszych krajów Unii Europejskiej w 1989 r. do ponad dwóch trzecich dzisiaj.

Vaira VĪĶE-FREIBERGA: Polacy uruchomili zmiany w całym regionie Vaira VĪĶE-FREIBERGA: Polacy uruchomili zmiany w całym regionie
Vaira VĪĶE-FREIBERGA

Vaira VĪĶE-FREIBERGA

Polacy uruchomili zmiany w całym regionie

W kraju Jana Pawła II „Solidarność” uruchomiła mechanizm, w którym władza – przynajmniej w sposób symboliczny – wracała do suwerena, czyli ludu

Prof. Csaba György KISS: Jan Paweł II dał wam siłę Prof. Csaba György KISS: Jan Paweł II dał wam siłę
Prof. Csaba György KISS

Prof. Csaba György KISS

Jan Paweł II dał wam siłę

Komuniści wykorzystali to, że świetnie się znali na politycznym rzemiośle, podczas gdy po stronie dawnej opozycji antykomunistycznej przeważali polityczni amatorzy. Już w 1994 r. postkomuniści wrócili na Węgrzech do władzy. W Polsce było jednak inaczej.

Paweł JABŁOŃSKI: Solidarność – polska specjalność międzynarodowa Paweł JABŁOŃSKI: Solidarność – polska specjalność międzynarodowa
Paweł JABŁOŃSKI

Paweł JABŁOŃSKI

Solidarność – polska specjalność międzynarodowa

Polska pamięta pomoc udzielaną nam w latach 80. przez Europę, Kanadę i Stany Zjednoczone, dlatego dziś, kiedy mamy możliwość niesienia wsparcia innym, stawiamy “Solidarność” za wzór i ideę, tak aby i inne narody, jak my w przeszłości, nie czuły się same w starciu z niesprawiedliwością.

Prof. Ryszard BUGAJ: Movimento di valori semplici Prof. Ryszard BUGAJ: Movimento di valori semplici
Prof. Ryszard BUGAJ

Prof. Ryszard BUGAJ

Movimento di valori semplici

A lungo andare, il movimento per la giustizia sociale non poteva apporre il proprio marchio sulle riforme basate sulla dottrina neoliberale.

Jacques RUPNIK: Dieci milioni in questione Jacques RUPNIK: Dieci milioni in questione
Jacques RUPNIK

Jacques RUPNIK

Dieci milioni in questione

Le proteste in Cecoslovacchia nel 1968 contro il dominio comunista furono un tentativo di riformare l’intero sistema di sovranità. Gli eventi in Polonia nel 1980 furono qualcosa di diverso: costituivano un tentativo di rinegoziare i rapporti tra il governo e la società.

Mateusz KRAWCZYK, Michał KŁOSOWSKI: Solidarność mamy w genach Mateusz KRAWCZYK, Michał KŁOSOWSKI: Solidarność mamy w genach
Mateusz KRAWCZYKMichał KŁOSOWSKI

Mateusz KRAWCZYK
Michał KŁOSOWSKI

Solidarność mamy w genach

„Solidarność” to dla naszego pokolenia coś więcej niż historia. To kod DNA części naszego pokolenia.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam