

Jan ROKITA
Samorząd terytorialny i jego wrogowie
Samorząd terytorialny – to w gruncie rzeczy jedyny doniosły i względnie trwały wkład, jaki w kształt ustrojowy Rzeczypospolitej wniosła myśl polityczna obozu solidarnościowego.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 491 Wszystko co Najważniejsze
W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” przeczytają Państwo o tym, jak ważne jest wyjście z informacyjnej bańki. Wskazuje na to prof. Bogdan de BARBARO, który opiera się w swoim arcyciekawym tekście na perspektywie terapeuty, argumentując że postawa otwarta, szukanie własnej, uczciwej drogi dotyczy nie tylko dziennikarzy, ale wypływa z podstawowych wartości naszej cywilizacji. Bardzo polecam Państwu lekturę tego tekstu.

Prof. Krzysztof BRZECHCZYN
O losach solidarnościowego dziedzictwa ideowego
Pomimo że masowy ruch Solidarności lat 1980–1981 był zasadniczym impulsem prowadzącym do upadku komunizmu w latach 1989–1991 w Polsce i w całej Europe Środkowo-Wschodniej, to solidarnościowe dziedzictwo ideowe tego okresu w niewielkim stopniu zaważyło na przebieg transformacji gospodarczej w naszym kraju.

Prof. Krzysztof MALICKI
Świadomość historyczna Polaków. Dlaczego „Solidarność” nie wygra z powstaniem warszawskim?
Nierzadko słyszymy, że historii jest za dużo, że nie jest ona współcześnie tak istotna. To nieprawda i nasze badanie potwierdza, że wśród Polaków istnieje głęboka świadomość tego, jak ważna jest dla nas historia.

Popołudniowe Espresso
Zmarł Alain TOURAINE
O śmierci Alaine Touraine’a poinformowała córka zmarłego, była minister Marisol Touraine. Alain Touraine był autorem jednego z pierwszych socjologicznych opracowań na temat „Solidarności” w Polsce.

Instytut Nowych Mediów
Wydanie 479 Wszystko co Najważniejsze
W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” bardzo polecam tekst Eryka MISTEWICZA o Rosji. W zasadzie o przyszłości tego kraju, która w sposób naturalny wiąże się z możliwym zakończeniem wojny na Ukrainie. W tym tygodniu jest również blok tekstów o „Solidarności”: w jednym z materiałów, które publikujemy Krzysztof MAZUR wskazuje na defekty swoistej legendy. Warto też poświecić chwilę i przeczytać, jak błyskotliwie Jan ŚLIWA opisuje współczesny konflikt o domminację nad światem.

Barbara KLICH-KLUCZEWSKA
Czy „Solidarność” była kobietą?
Kogo symbolizuje dziś Anna Walentynowicz na okładce „Time”? Silną aktywistkę czy raczej matkę Polkę? I co to ma wspólnego z doświadczeniem oporu politycznego?

Prof. Michel WIEVIORKA
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
Wróćmy do Solidarności
„Wszystko co Najważniejsze” to także debaty organizowane w środowisku naszych Autorów. Postanowiliśmy spotkać dwóch najbardziej wpływowych socjologów z Francji i Polski. Oto zapis naszego spotkania.

Prof. Piotr GLIŃSKI
Polska. Od zawsze po stronie wolności
Świat nie znał polskiej historii, nie wiedział, że wolność i doświadczenie wspólnoty są wartościami dla Polaków najważniejszymi. Że wobec bezprzykładnej zbrodniczej agresji na kraj, z którym mamy historyczne rachunki krzywd, najważniejsza jest solidarność w obronie wartości.

Prof. Andrzej PACZKOWSKI
Kreml chciał zduszenia „Solidarności” polskimi rękami
Związek Radziecki miałby więcej strat niż korzyści z interwencji zbrojnej w Polsce na początku lat 80.

Karol NAWROCKI
Noc stanu wojennego
41 lat temu komunistyczna junta wyprowadziła czołgi na ulice polskich miast. Dziś przywracamy godność ofiarom, a zbrodniarzom wysyłamy jasny sygnał: nie możecie spać spokojnie.

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
Maria WANKE-JERIE
Łobuz z sercem na dłoni. Eugeniusz Szumiejko
Sięgał gwiazd dosłownie i w przenośni, był bowiem nie tylko jednym z czołowych działaczy „Solidarności”, ale także spadochroniarzem i astronomem, i obie te życiowe pasje – pierwszą jako sport wyczynowy, a drugą przez wykształcenie i wykonywany zawód – uprawiał na wysokim poziomie – piszą o Eugeniuszu Szumiejce Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA i Maria WANKE-JERIE.

Szymon CZYSZEK
Wsparcie Polaków dla Ukrainy to nowa „Solidarność”
Telefony naturalnie rozpoczynały się od pytań o to, co kto zrobił i jak można się zaangażować. Ta odpowiedź Polaków to wielka fala Nowej Solidarności i świadectwo, do czego jako naród jesteśmy zdolni.
Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia. Światowe media solidarne z Polską
Michał KŁOSOWSKI, podkreśla, że to, co jest niezwykłe to zmiana podejścia światowej opinii publicznej. Światowe media są solidarne z Polską.

Wojciech PADUCHOWSKI
Karły pod krzyżem. Nowohucki Kwiecień '60
Ważnego zagadnienia – a jednocześnie problemu badawczego – dotyczą pytania: dlaczego tłum demonstrantów zaatakował siedzibę DRN, a nie budynek komitetu partii, który stał nieopodal? dlaczego siłę sprawczą widziano w DRN, a nie w faktycznym ośrodku decyzyjnym w dzielnicy, czyli w KD PZPR?

Michał KŁOSOWSKI
Trzecia fala solidarności
Polska historia ostatnich dwustu lat to nieustanna walka o wolność i niepodległość, prawo do samostanowienia – dokładnie to samo, o co walczą dziś Ukraińcy.

Áron MÁTHÉ
Rafał KOŚCIAŃSKI
Rafał RECZEK
Stanisław JANKOWIAK
Miasta Wolności. Poznań–Budapeszt 1956
Polacy na wieść o skali tragedii węgierskiej natychmiast zorganizowali akcję oddawania krwi i zbiórkę potrzebnych artykułów. W niesienie pomocy zaangażowani byli zwykli mieszkańcy, organizacje, rady narodowe, a nawet komitety partyjne.

Grzegorz MAJCHRZAK
Rozpracowanie organów kierowniczych NSZZ „Solidarność” przez Służbę Bezpieczeństwa 1980–1982
Ciekawym, ale mało znanym elementem strategii SB (czy szerzej władz PRL) wobec Wałęsy było podejmowanie z nim nieformalnych rozmów przez wiceministra Krzysztoporskiego.

Andrij DESZCZYCA
#RozmowyNajważniejsze. Potrzebujemy solidarności i silnego stanowiska wobec Rosji
Andrij DESZCZYCA – ambasador Ukrainy w RP – w rozmowie z Mikołajem CZYŻEM podkreśla, jak wielkie znaczenie dla budowy jedności Europy mają relacje polsko-ukraińskie. Ambasador wskazuje też na potrzeby Ukrainy: „Potrzebujemy solidarności”.

Artur KOŚCIAŃSKI
Społeczeństwo obywatelskie jako element dobra wspólnego
W Polsce cały czas źle definiujemy społeczeństwo obywatelskie, redukując je tylko do wymiaru ruchu społecznego o charakterze emancypacyjnym – pisze Artur KOŚCIAŃSKI