Wydanie 491 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 491 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo,

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” przeczytają Państwo o tym, jak ważne jest wyjście z informacyjnej bańki. Wskazuje na to prof. Bogdan de BARBARO, który opiera się w swoim arcyciekawym tekście na perspektywie terapeuty, argumentując że postawa otwarta, szukanie własnej, uczciwej drogi dotyczy nie tylko dziennikarzy, ale wypływa z podstawowych wartości naszej cywilizacji. Bardzo polecam Państwu lekturę tego tekstu.

W podobnym duchu na naszych łamach piszą Dorota GAWRYLUK, Agaton KOZIŃSKI i Piotr ZAREMBA. Ten wielogłos publikujemy we „Wszystko Co Najważniejsze” zastanawiając się jeszcze raz, na czym polega postawa otwarta w obliczu tak spolaryzowanej debaty publicznej, z jaką obecnie mamy do czynienia w naszym kraju. Zachęcam Państwa do lektury tych tekstów zwłaszcza teraz, bo jak pisze Piotr ZAREMBA „symetryzm polega coraz częściej na umiejętności stawiania pytań czy obiektywnego zachowania dystansu”.

nisko się kłaniając,

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Bogdan de BARBARO
O wadach pobytu w bańce 

Prof. Bogdan de BARBARO: O wadach pobytu w bańce

Obywatel może zanurzyć się w jednej z baniek i uznać, że jest ona jedyną słuszną. Dzięki takiej operacji świat nie będzie skomplikowany, wszystko będzie jednoznaczne, nie będzie niepokoju mentalnego. Ale ma też inne możliwości.

Dorota GAWRYLUK
Nieznośna lekkość symetrii 

Dorota GAWRYLUK: Nieznośna lekkość symetrii

Problem w tym, że strony, które wzięły sobie za cel tak zwanych symetrystów, są przekonane, że to one i tylko one mają prawo do rozstrzygania, co jest prawdą, a co nie. Obie uważają, że dzięki swoim intelektualnym, a nawet nadprzyrodzonym zdolnościom są w stanie w mgnieniu oka ocenić, co jest dobre, a co nie dla Polski, świata i kosmosu.

Agaton KOZIŃSKI
Symetryzm. Malczewski w sto lat później 

Agaton KOZIŃSKI: Symetryzm. Malczewski w sto lat później

Tym, którzy próbują definiować się jako symetryści, od samego początku zarzuca się zdradę ideałów, łamanie reguł gry, sianie zwątpienia. Jakby uczestnicy szeroko rozumianej debaty politycznej w Polsce mieli być karnym wojskiem, które stoi równo od linijki w swoim szeregu i nie wychyla się z rzędu. Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości, kto próbuje dyskutować o argumentach wysuwanych przez stronę drugą, natychmiast obrywa. Jedyne, co można doskonalić, to inwektywy, jakimi się drugą stronę obrzuca, oraz argumenty dowodzące naszej wyższości moralnej nad nią.

Piotr ZAREMBA
Symetryzm jako wybór moralny 

Piotr ZAREMBA: Symetryzm jako wybór moralny

Symetryzm polega coraz częściej na umiejętności stawiania pytań czy obiektywnego zachowania dystansu. A więc na cnotach, które stanowią o sile lub słabości elit umysłowych. Ale też na zwykłej uczciwości, co czyni go wyborem moralnym.

Eryk MISTEWICZ
Jak publicyści zniszczyli debatę publiczną 

Eryk MISTEWICZ: Jak publicyści zniszczyli debatę publiczną

Ze zwaśnienia żyje, on się zwaśnieniem żywi. On to zwaśnienie, ten niepokój, to wzajemne wkurzanie się jednych na drugich podtrzymuje. Dzięki zwaśnieniu publicysta może być na fali. Im zwaśnienie większe, tym jego fala wyższa.

Piotr BARON
Siewcy zgiełku 

Piotr BARON: Siewcy zgiełku

Poseł, senator, nawet samorządowiec wybrany z listy partyjnej, zawodowo jest zobligowany do postępowania zgodnego z linią polityczną. Ale czy obywatel, nawet troskliwy, zdyscyplinowany i biorący udział w wyborach, nie powinien uznać demokratycznie wybranej władzy (nie chodzi mi tu o żadną konkretną) i siedzieć cicho do następnych wyborów? Tak, cicho, ponieważ zgiełk wywołany przez entuzjastów politykowania jedynie sieje zamęt, niezgodę, podgrzewa i tak gorące nastroje. Uchodziłoby to w Colosseum, ale ani nasi politycy – gladiatorzy, ani my – lud rzymski. Należy założyć, że politycy wiedzą, co robią (a nawet gdy nie wiedzą, nie mamy na to innego wpływu niż wyborczy), a pieniacka aktywność z pewnością im nie pomoże.

Prof. Jacek HOŁÓWKA
O zaletach umiarkowania w polityce 

Prof. Jacek HOŁÓWKA: O zaletach umiarkowania w polityce

Wielu obywateli unika radykalizmu i politycznych skrajności. Woli kierować się dążeniem do wspólnego dobra i stara się wprowadzić zasady niewymuszonej, pokojowej współpracy.

Nr 55. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Nr 55. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Zapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.

Prof. Andrzej CHWALBA
Czy I wojna światowa musiała wybuchnąć? 

Prof. Andrzej CHWALBA: Czy I wojna światowa musiała wybuchnąć?

Zwolennicy wojny powiadali, że będzie zerwaniem z nudą, zniewieściałością i gnuśnością, będzie przejawem witalności Europy, jej siły i energii.

Wiesław KOT
Ludwik Zamenhof. 
Okulista, który stworzył język 

Wiesław KOT: Ludwik Zamenhof. Okulista, który stworzył język

Ludzkość powinna mieć na wyposażeniu prosty język pomocniczy, którym można by się porozumieć w najdalszym zakątku świata. Do takiego wniosku doszedł Ludwik Zamenhof na targu w Białymstoku. W rocznicę śmierci twórcy języka esperanto pisze Wiesław KOT.

Nathaniel GARSTECKA
Pomysły George’a Orwella wkrótce nie będą już fikcją 

Nathaniel GARSTECKA: Pomysły George’a Orwella wkrótce nie będą już fikcją

Nadchodzi świat, w którym indywidualna wolność niemal całkowicie zniknie. Wraz z nią zniknie Różnica, a tym samym Demokracja.

Piotr WÓDKOWSKI
Diia. Czego możemy nauczyć się od Ukraińców? 

Piotr WÓDKOWSKI: Diia. Czego możemy nauczyć się od Ukraińców?

Lekcja płynąca z Ukrainy pokazuje nam, że taka centralna aplikacja jak Diia może być narzędziem użytecznym w kryzysowym zarządzaniu państwem i w związanej z tym komunikacji na linii państwo – obywatel.

Dominik DUBIEL SJ
Po co światu jezuici? 

Dominik DUBIEL SJ: Po co światu jezuici?

Pierwsi jezuici bardzo szybko wyrobili sobie renomę, która przyciągała kolejne wybitne jednostki, co umacniało prestiż nowego zakonu i budziło zaufanie zarówno władz świeckich, jak i kościelnych.

Jan ŚLIWA
Referendum w Szwajcarii – najwyższy poziom demokracji 

Jan ŚLIWA: Referendum w Szwajcarii - najwyższy poziom demokracji

Szwajcarzy obawiają się, że po ewentualnym przystąpieniu do UE ich kraj mógłby mieć poważne kłopoty. Ultrapopulistyczna konstytucja, pozwalająca populusowi nie tylko zatwierdzać lub odrzucać prawa, lecz również je definiować, byłaby dla brukselskiej administracji solą w oku.

Julia MISTEWICZ
Co dalej z Notre-Dame? 

Julia MISTEWICZ: Co dalej z Notre-Dame?

Cztery lata po pożarze paryskiej katedry Notre-Dame zainteresowanie we Francji świątynią i jej odbudową nie słabnie. Liczne zaś wystawy, koncerty i programy telewizyjne jej poświęcone świadczą o specjalnym miejscu, jakie Notre-Dame zajmuje w tożsamości Paryża i Francji.



STRATEGIE

Peter ROUGH i Wesley K. CLARK
Ukraina może wygrać tę wojnę 

Peter ROUGH i Wesley K. CLARK: Ukraina może wygrać tę wojnę

Nie akceptujemy świata, w którym Rosja poniewiera sąsiadami, a amerykańskie obietnice bezpieczeństwa rozpływają się w powietrzu.


Andrzej DUDA: Bezpieczeństwo Polski musi być wyłączone z politycznego sporu

Andrzej DUDA
Bezpieczeństwo Polski musi być wyłączone z politycznego sporu 

Prof. Kazimierz DADAK: Polityka – amerykańskie i polskie spojrzenia

Prof. Kazimierz DADAK
Polityka – amerykańskie i polskie spojrzenia 

Prof. Aleksander SURDEJ: Polskie rolnictwo wobec wyzwań żywnościowych świata

Prof. Aleksander SURDEJ
Polskie rolnictwo wobec wyzwań żywnościowych świata 



PIĘKNO NAUKI

Mathias RISSE
Aby przetrwać, potrzebujemy cierpliwości, elastyczności i inteligencji 

Mathias RISSE: Aby przetrwać, potrzebujemy cierpliwości, elastyczności i inteligencji

Etycy nadal nie zgadzają się co do podstawowych zasad moralności, do tego stopnia, że nie wiadomo, czy superinteligencje nie uznałyby wyeliminowania ludzkości za coś niewłaściwego.


Prof. Jacek HOŁÓWKA: Komputerowa kompulsja i wolna wola

Prof. Jacek HOŁÓWKA
Komputerowa kompulsja i wolna wola 

Prof. Andrzej JAJSZCZYK: Rankingi uczelni są ważne, ale nie najważniejsze

Prof. Andrzej JAJSZCZYK
Rankingi uczelni są ważne, ale nie najważniejsze 



POLSKA WŁAŚNIE

Daria GOSEK-POPIOŁEK
Trudno o bardziej symboliczny obraz niż ścieki płynące Wisłą pod Wawelem 

Daria GOSEK-POPIOŁEK: Trudno o bardziej symboliczny obraz niż ścieki płynące Wisłą pod Wawelem

Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni interweniowałam w sprawie aż czterech zanieczyszczonych w ten sposób rzek w Małopolsce, w tym w Krakowie. To pokazuje nie tylko bierność służb, ale też długofalowy stosunek władz – i to na każdym szczeblu – do ochrony środowiska. Dyskusja po zatruciu Odry rozpaliła emocje, ale realnie nie zmieniła nic. O tym, jak poważny mamy problem z zanieczyszczeniem rzek.

Prof. Maciej FIC
Powstania śląskie – insurekcje inne niż wszystkie 

Prof. Maciej FIC: Powstania śląskie – insurekcje inne niż wszystkie

Dla wielu mieszkańców Polski interesujących się historią XX w. powstania śląskie wydają się czymś niecodziennym i wyjątkowym.

Tomasz PYTKO
Wesoła – wciąż niewykorzystana szansa Krakowa 

Tomasz PYTKO: Wesoła - wciąż niewykorzystana szansa Krakowa

W sprawie opuszczonego przez kliniki uniwersyteckie terenu papier przyjął wszystko, minęły kolejne lata, powoli dobiega końca kadencja samorządowa, a temat nadal rodzi podstawowe pytania – co dalej i kiedy. Staje się też koszmarem ekipy urzędującego od kilku kadencji w Krakowie Jacka Majchrowskiego.



KSIĘGARNIA

Prof. Wojciech Józef POLAK, prof. Sylwia GALIJ-SKARBIŃSKA, ks. Michał DAMAZYN
Dzieci głogowskie 

Prof. Wojciech Józef POLAK, prof. Sylwia GALIJ-SKARBIŃSKA, ks. Michał DAMAZYN: Dzieci głogowskie

Śmierć przywiązanych do machin oblężniczych dzieci głogowskich i desperacja ich rodziców ocaliły polską niepodległość.


Prof. Konstantyn SIGOW, Laure MANDEVILLE: Narodziny nowej Europy. Ukraina nas obudziła

Prof. Konstantyn SIGOW, Laure MANDEVILLE
Narodziny nowej Europy. Ukraina nas obudziła 

Paweł KOCHAŃSKI: 17. Pułk Ułanów Wielkopolskich wysłany na wojnę z bolszewikami

Paweł KOCHAŃSKI
17. Pułk Ułanów Wielkopolskich wysłany na wojnę z bolszewikami 

Isabelle PRÊTRE: Teresa z Lisieux.  Święci »psychologowie«

Isabelle PRÊTRE
Teresa z Lisieux. 
Święci »psychologowie« 

Prof. Krzysztof BRZECHCZYN: O losach solidarnościowego dziedzictwa ideowego

Prof. Krzysztof BRZECHCZYN
O losach solidarnościowego dziedzictwa ideowego 


MULTILANGUAGE

Nathaniel GARSTECKA: Vers la fin de la Liberté 

Nathaniel GARSTECKA: Vers la fin de la Liberté

Prof. Tomasz GĄSOWSKI: Jan Paderewski. Il mondo della gioventù del maestro 

Prof. Tomasz GĄSOWSKI: Jan Paderewski. Il mondo della gioventù del maestro


WIDEO


„Czas przezbrojenia Europy”
55. numer „Wszystko co Najważniejsze”
 


PÉPITES


Instytut Nowych Mediów – wydawca miesięcznika i portalu opinii „Wszystko co Najważniejsze” – rekrutuje do nowego projektu medialnego

Instytut Nowych Mediów - wydawca miesięcznika i portalu opinii „Wszystko co Najważniejsze” - rekrutuje do nowego projektu medialnego

W związku z rozwojem „Wszystko co Najważniejsze” i kolejnym projektem medialnym, który uruchamiamy od września (ukaże się na rynku w końcu roku) ogłaszamy rekrutację na stanowiska dziennikarskie.


Narodowy Instytut Dziedzictwa zewidencjonował 145 261 obiektów architektury

Narodowy Instytut Dziedzictwa zewidencjonował 145 261 obiektów architektury

Lettre d'Eryk Mistewicz. Mon pays est le pays de Solidarité

Lettre d’Eryk Mistewicz. 
Mon pays est le pays de Solidarité

Eris - jakie są objawy nowego wariantu Covid-19?

Eris – jakie są objawy nowego wariantu Covid-19?

Traktat nerczyński. Jak narodziła się współpraca Rosji i Chin?

Traktat nerczyński. Jak narodziła się współpraca Rosji i Chin?

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 sierpnia 2023