Popołudniowe Espresso: Polska i Czechy pomagają Ukrainie - wspólne wydanie Echo i Wszystko co Najważniejsze

Polska i Czechy pomagają Ukrainie - wspólne wydanie Echo i Wszystko co Najważniejsze

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 8. grudnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska i Czechy pomagają Ukrainie – wspólne wydanie “Echo” i “Wszystko co Najważniejsze” 

W dodatku do Tygodnika “Echo” przygotowanym przez zespół “Wszystko co Najważniejsze” w ramach najnowszej odsłony projektu “Opowiadamy Polskę światu” ukazały się teksty m.in. minister obrony Czech Jany ČERNOCHOVEJ, wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra GLIŃSKIEGO, dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotra ARAKA, polskiego ambasadora przy NATO Tomasza SZATKOWSKIEGO, a także dłuższa rozmowa z prof. Andrzejem NOWAKIEM. Opowiadamy Polskę światu to projekt realizowany już od ponad siedmiu lat, jest częścią globalnego przedsięwzięcia Instytutu Nowych Mediów.

Specjalnie przygotowane dla tygodnika Echo teksty powstały w ramach projektu “Opowiadamy Polskę światu”. Edycja “Opowiadamy Polskę Czechom” została zrealizowana przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Prasowej oraz Instytutu Polskiego w Pradze. Wszystkie teksty projektu publikowane są na portalu „Wszystko co najważniejsze”.

USA wyślą dodatkowe oddziały do Estonii w celu wzmocnienia sił obrony NATO 

Jak poinformowała w czwartek agencja BNS, powołując się na estońskie władze, Stany Zjednoczone wyślą do Estonii dodatkowe oddziały rotacyjne, które mają wzmocnić siły wysuniętej obrony NATO i bezpieczeństwo państw sojuszu. W skład zapowiedzianego wzmocnienia wejdzie pluton operujący systemami artyleryjskimi HIMARS oraz dodatkowe pododdziały piechoty. Estoński minister obrony Hanno Pevkur powiedział: “Estonia kontynuuje prace mające wzmocnić jej niezależne zdolności obronne. Spodziewamy się otrzymać nasze własne HIMARS-y do roku 2025; nauczenie się ich obsługi z pomocą żołnierzy amerykańskich przyspieszy proces adaptacji i włączenia do systemu obrony kraju”.

Na terenie Estonii przebywają oddziały NATO dowodzone przez Wielką Brytanię składające się z żołnierzy brytyjskich, duńskich, francuskich oraz specjalistów z Islandii. Stacjonują tam również siły operacji Baltic Air Policing, która polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Patrole te są wykonywane przez pilotów niemieckich sił powietrznych.

Demokratyczna Republika Konga: ataki rebeliantów M23 zabiły co najmniej 131 cywilów

Według ustaleń misji ONZ, rebelianci M23 zabili co najmniej 131 cywilów we wschodniej Demokratycznej Republice Konga. Do zmasowanych ataków doszło w dniach 29-30 listopada.

Ofiary zostały zabite „w ramach represji wobec ludności cywilnej” – poinformowała misja ONZ MONUSCO w nocnym oświadczeniu. Dodając, że 102 mężczyzn, 17 kobiet i 12 dzieci zostało „arbitralnie straconych” kulami lub inną bronią. „Osiem osób zostało rannych od kul, a 60 innych zostało porwanych. Co najmniej 22 kobiety i pięć dziewcząt zostało zgwałconych” – napisano. Rebelianci M23 to w większości kongijska grupa Tutsi, która wznowiła walkę pod koniec 2021 roku. Grupa twierdzi, że DRK między innymi nie wywiązała się z obietnicy włączenia swoich bojowników do armii. Ponowne pojawienie się rebeliantów zapoczątkowało kryzys we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga i doprowadziło do wzrostu napięć z sąsiednią Rwandą, którą Kinszasa oskarża o wspieranie ugrupowania M23.

Dariusz LIPIŃSKI
Geneza flagi Unii Europejskiej – «flagi Matki Boskiej»

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Niepełnosprawność – już nie tabu! | Anna DRUŚ i Michał KŁOSOWSKI

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 grudnia 2022